Garaż to miejsce w którym przechowujemy nasz samochód, motocykl oraz inne wartościowe rzeczy. Często składujemy tam również sprzęty używane sezonowo (np. narty, rowery), akcesoria ogrodowe lub inne przedmioty, na które akurat nie mamy miejsca w domu. Przechowywane rzeczy są na ogół wartościowe, dlatego stanowią łakomy kąsek dla złodzieja. Myśląc o bezpieczeństwie powinniśmy również zadbać o skuteczny alarm w naszym garażu.
Jakie pytania musimy sobie zadać wybierając system alarmowy?
Przede wszystkim istotna jest wielkość garażu. Czy garaż jest wolnostojący czy jest częścią domu? Czy jest na poziomie zerowym czy jest podziemny? Jak wygląda kwestia zasilania? Następnie musimy określić ilość punktów które chcemy chronić. Im więcej punktów tym więcej elementów detekcyjnych do których dobieramy odpowiednią centralę. Jeśli obiekt posiada tylko jedną bramę i drzwi wyjściowe, wystarczy nam jeden czujnik ruchu plus dwa czujniki magnetyczne (kontaktrony).
Dobieramy czujniki do systemu alarmowego
W garażu powinniśmy zastosować minimum jeden dualny czujnik ruchu. Dlaczego dualny? Ponieważ w większości przypadków te czujniki opierają się na detekcji mikrofalowej i pasywnej podczerwieni. Jeśli zastosujemy czujnik wyłącznie z detekcją podczerwieni (PIR) i po wjeździe do garażu autem od razu uzbroimy system, rozgrzany silnik pojazdu może uruchomić fałszywy alarm. Jeśli będzie to czujnik dualny, po wykryciu zagrożenia przez czujnik PIR, detektor mikrofalowy dodatkowo sprawdzi czy rzeczywiście ktoś pojawił się w obiekcie i dopiero w przypadku zagrożenia, uruchomi alarm. Kolejnymi czujnikami jakie powinniśmy zastosować są czujniki magnetyczne - kontaktrony. Czujnik ten składa się z dwóch elementów, z których jeden montujemy na ościeżnicy a drugi na skrzydle bramy. Siłowe otwarcie skrzydła rozłącza elementy kontaktronu i wyzwala alarm. W garażu należy stosować kontaktrony specjalnie do tego przeznaczone z wzmocnioną obudową. Dodatkowymi czujnikami jakie możemy zainstalować są czujniki stłuczeniowe, które mogą się przydać w przypadku gdy w garażu jest okno przez które może dostać się włamywacz.
Manipulator, sygnalizator i centrala
Musimy zdecydować w jaki sposób chcemy autoryzować nasz alarm: czy wystarczy nam do tego prosty pilot czy wolimy bezpieczniejszą wersję w postaci manipulatora-klawiatury kodowej.
Kolejna kwestia do rozstrzygnięcia, to sposób w jaki chcemy, aby system powiadamiał nas o zaistnieniu zagrożenia. Czy wystarczy nam głośny sygnał syreny czy chcemy również otrzymać powiadomienie na telefon? W większości przypadków polecane jest zainstalowanie sygnalizatora, ponieważ on najszybciej odstraszy włamywaczy a dzięki powiadomieniu GSM dowiemy się o próbie włamania, nawet gdy będziemy poza domem.
Na koniec pozostaje kwestia wyboru centrali. Centrala to serce naszego systemu. Odpowiada za przetwarzanie sygnałów z czujników oraz uruchomienie alarmu. Wśród rodzimych producentów warto wyróżnić dwie firmy: SATEL oraz ROPAM. Obie firmy, proces produkcyjny prowadzą w Polsce, dlatego możemy być pewni o jakość produktów. Nie dajmy się skusić na tanie chińskie centrale sprzedawane na portalach aukcyjnych, nie spełniają one podstawowych wymagań dla systemów alarmowych i nie zabezpieczą naszego mienia w przypadku włamania.
Kompleksowe usługi montażowe
Poza szeroką ofertą, największą osiągalnością i dostępnością asortymentu, sieć sklepów Eltrox gwarantuje swoim klientom fachową usługę montażu, serwisu i jego konserwacji bez konieczności powierzania prac innym podmiotom w razie konieczności naprawy lub wymiany. Dzięki dobrze prosperującej współpracy z najlepszymi w branży instalatorami na terenie całej Polski, jesteśmy w stanie znacznie zminimalizować czas dotarcia do klienta.