DVB-T krok po kroku
Podstawową kwestią jest oczywiście sama antena. Tych na rynku istnieje całe mnóstwo, a różnią się między sobą nie tylko rozmiarem i uzyskiem sygnału, ale również miejscem instalacji - występują zarówno wersje zewnętrzne jak i te możliwe do umiejscowienia wewnątrz mieszkania. Należy jednak pamiętać, że anteny wewnętrzne to dobry wybór wyłącznie dla osób zlokalizowanych w miejscu gdzie dociera bardzo silny sygnał nowej telewizji, np. mieszkańców Warszawy. Przy wyborze anteny należy więc sprawdzić jak daleko znajduje się najbliższy nadajnik, bowiem w obecnej chwili nierzadko jest to odległość rzędu nawet kilkudziesięciu kilometrów. Mapa zasięgu oraz terminy uruchamiania kolejnych nadajników można na bieżąco śledzić za pośrednictwem witryny www.polskacyfrowa.org.
Kolejnym krokiem jest zakup odbiornika DVB-T. Istnieją tutaj dwie możliwości - zewnętrzny sprzęt w postaci dekodera lub telewizor wyposażony w obsługę telewizji DVB-T i systemu MPEG4. W drugim przypadku szczególną uwagę należy zwrócić na wspomniane MPEG4, na rynku wciąż istnieje bowiem całkiem sporo telewizorów współpracujących jedynie ze starszym standardem MPEG2, który nie będzie kompatybilny z nadawanym w kraju sygnałem. Nie oznacza to jednak, że osoby posiadające telewizor z MPEG2 muszą być skazane na zakup zewnętrznego dekodera - dla nich opracowano dedykowane moduły dekodujące MPEG4, które umieszczamy w odpowiedniej kieszeni (slocie CI), zwykle w bocznej części telewizora.
Dekodery zewnętrzne również różnią się od siebie funkcjonalnością. Wprawdzie wszystkie wyposażone są w obsługę systemu MPEG4, nie każdy jednak będzie w stanie poradzić sobie z kanałami nadawanymi w jakości HD. Warto więc zwrócić uwagę na wyjścia, jakimi dysponuje dany sprzęt. Warunkiem oglądania telewizji w rozdzielczości HD jest oczywiście dostęp do sygnału HD oraz wyjście HDMI. Do dekoderów coraz częściej implementuje się również złącza USB z funkcją PVR, która pozwalają na nagrywanie materiału telewizyjnego po wcześniejszym podłączeniu pamięci zewnętrznej - dysku twardego lub pendrive'a. Istnieją również modele typu Combo, łączące w sobie możliwości zarówno dekodera DVB-T jak i satelitarnego.
Masz jakieś wątpliwości jaki sprzęt wybrać? Nie wiesz, czy dobrze dobierzesz elementy? Skontaktuj się z nami - chętnie doradzimy jakie rozwiązanie zastosować. Ponadto w razie ewentualnych problemów z budową instalacji antenowej zachęcamy do zapoznania się z przygotowaną przez nas instrukcją montażu instalacji antenowej!