produkty
doradztwo
usługi montażowe
ochrona
inspiracje
34 387 29 92

DVB-T krok po kroku

DVB-T krok po kroku


Cyfrowa Telewizja Naziemna to zupełnie nowa jakość w Polskiej telewizji publicznej, oferująca wysokiej klasy obraz i dźwięk (również w wersji HD!) przy oszczędnym eksploatowaniu miejsca na multipleksie telewizyjnym (pasma którymi przesyłany jest sygnał). Choć wprowadzanie nowego standardu następuje powoli, w przeciągu kilku lat zastąpi on całkowicie istniejącą obecnie telewizję analogową. Konsekwencją będzie rzecz jasna wymiana sprzętu na odpowiedni dla DVB-T. Co jednak będzie potrzebne? I co ważniejsze - ile to wszystko będzie kosztować?

ZOBACZ harmonogram wdrażania DVB-T w Polsce

Podstawową kwestią jest oczywiście sama antena. Tych na rynku istnieje całe mnóstwo, a różnią się między sobą nie tylko rozmiarem i uzyskiem sygnału, ale również miejscem instalacji - występują zarówno wersje zewnętrzne jak i te możliwe do umiejscowienia wewnątrz mieszkania. Należy jednak pamiętać, że anteny wewnętrzne to dobry wybór wyłącznie dla osób zlokalizowanych w miejscu gdzie dociera bardzo silny sygnał nowej telewizji, np. mieszkańców Warszawy. Przy wyborze anteny należy więc sprawdzić jak daleko znajduje się najbliższy nadajnik, bowiem w obecnej chwili nierzadko jest to odległość rzędu nawet kilkudziesięciu kilometrów. Mapa zasięgu oraz terminy uruchamiania kolejnych nadajników można na bieżąco śledzić za pośrednictwem witryny www.polskacyfrowa.org.

ZOBACZ anteny dedykowane do DVB-T

Kolejnym krokiem jest zakup odbiornika DVB-T. Istnieją tutaj dwie możliwości - zewnętrzny sprzęt w postaci dekodera lub telewizor wyposażony w obsługę telewizji DVB-T i systemu MPEG4. W drugim przypadku szczególną uwagę należy zwrócić na wspomniane MPEG4, na rynku wciąż istnieje bowiem całkiem sporo telewizorów współpracujących jedynie ze starszym standardem MPEG2, który nie będzie kompatybilny z nadawanym w kraju sygnałem. Nie oznacza to jednak, że osoby posiadające telewizor z MPEG2 muszą być skazane na zakup zewnętrznego dekodera - dla nich opracowano dedykowane moduły dekodujące MPEG4, które umieszczamy w odpowiedniej kieszeni (slocie CI), zwykle w bocznej części telewizora.

Dekodery zewnętrzne również różnią się od siebie funkcjonalnością. Wprawdzie wszystkie wyposażone są w obsługę systemu MPEG4, nie każdy jednak będzie w stanie poradzić sobie z kanałami nadawanymi w jakości HD. Warto więc zwrócić uwagę na wyjścia, jakimi dysponuje dany sprzęt. Warunkiem oglądania telewizji w rozdzielczości HD jest oczywiście dostęp do sygnału HD oraz wyjście HDMI. Do dekoderów coraz częściej implementuje się również złącza USB z funkcją PVR, która pozwalają na nagrywanie materiału telewizyjnego po wcześniejszym podłączeniu pamięci zewnętrznej - dysku twardego lub pendrive'a. Istnieją również modele typu Combo, łączące w sobie możliwości zarówno dekodera DVB-T jak i satelitarnego.

ZOBACZ tunery do odbioru DVB-T
ZOBACZ tunery typu Combo

Masz jakieś wątpliwości jaki sprzęt wybrać? Nie wiesz, czy dobrze dobierzesz elementy? Skontaktuj się z nami - chętnie doradzimy jakie rozwiązanie zastosować. Ponadto w razie ewentualnych problemów z budową instalacji antenowej zachęcamy do zapoznania się z przygotowaną przez nas instrukcją montażu instalacji antenowej!

ZOBACZ instrukcję montażu instalacji antenowej