Systemem odymiania możemy określić jako zestaw urządzeń elektronicznych i mechanicznych, których zadaniem jest przeprowadzenie procesu oddymiania budynku poprzez otwory oddymiające w dachu czy też fasadach budynku. Zgodnie ze swym przeznaczeniem system ma za zadanie odprowadzić, podczas pożaru, na zewnątrz obiektu dym, gorące powietrze oraz gazy trujące. Dzięki temu drogi ewakuacyjne w obiekcie mogą spełnić swoją rzeczywistą funkcjonalność w zabezpieczeniu przeciwpożarowym.
Systemy oddymiania są jednym z podstawowych punktów zabezpieczenia przeciwpożarowego budynku oraz ochrony osób w nim przebywających.
W wielu przypadkach system oddymiania jest wymagany prawem, przez co warto o nim pamiętać już w fazie projektowania budynku. Podstawą prawną do stosowania Systemu oddymiania w obiektach jest Rozporządzenie MSWiA z dnia 7 Czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów - rozdział 4 § 15.1 oraz Rozporządzenie Ministra infrastruktury z dnia 12 Kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w paragrafach:
- § 215.1.
- § 227.4.
- § 229.1.
- § 237.6.
- § 245.
- § 246.3.
- § 247.1.
System oddymiania składa się z następujących elementów:
- Centrala Systemu oddymiania
- Czujniki dymu i Ciepła
- Przyciski oddymiania
- Okna i klapy oddymiające
- Siłowniki otwierające klapy czy okna
- Sygnalizatory alarmowe
- Centrale pogodowe oraz przyciski przewietrzenia
Jeśli potrzebujesz projektu lub wyceny elementów Systemu Sygnalizacji Pożaru, to dobrze trafiłeś. Skontaktuj się z naszym konsultantem.