Szafy rack, inaczej nazywane szafami teleinformatycznymi są elementami strukturalnymi, które znajdują bardzo szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Wspólna nazwa Rack obejmuje szafy teleinformatyczne, stojaki oraz wiele urządzeń, które można w tych szafach zamontować. Wszystkie te produkty podlegają dokumentowi EIA-310-D, który zawiera wskazówki i zlecenia dotyczące ich budowy, a konkretnie wymiarów. Najczęściej spotykanymi szafami są te o szerokości 19" (48,26cm) do których pasują niemal wszystkie urządzenia określone mianem Rack. Rzadziej spotykanymi szafami są modele o szerokości 10" lub 24". Najczęściej są one produkowane przez firmy, które posiadają również inne urządzenia w tym standardzie.

Jak wspomniane zostało wcześniej, szafy rackowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Spotkać je można głównie w teleinformatyce, ale również w instalacjach CCTV, teletechnice, energetyce i wielu pomieszczeniach przemysłowych. Głównym powodem zastosowania tego elementu jest możliwość łatwego uporządkowania zamontowanych urządzeń, oraz podłączonego okablowania. Kolejnym powodem przemawiającym za zastosowaniem szafy rack jest zabezpieczenie urządzeń, przed dostępem osób niepowołanych, a co za tym idzie przed przypadkowym, bądź niechcianym wyłączeniem, czy uszkodzeniem sprzętu.

Szerokość szaf jest określona standardami, jednak wymiarami, które często się zmieniają jest ich wysokość i głębokość. Poprzez wysokość nie rozumiemy zewnętrznych wymiarów, a ich wewnętrzną pojemność. Wymiar ten określany jest w wielokrotności jednostki "U", która wynosi 44,45mm. Podobną jednostkę można spotkać w urządzeniach przystosowanych do montażu w szafie. Najczęściej wysokość takich urządzeń wynosi 1U lub 2U. Dla przykładu w szafie o wysokości 12U możemy maksymalnie zmieścić 6 urządzeń o wysokości 2U.

Drugim parametrem, który się zmienia jest głębokość szafy. Tutaj w przeciwieństwie do wysokości nie jest to wymiar montażowy, tylko fizyczna głębokość szafy. W przeciwieństwie do poprzedniego przykładu, w szafie o głębokości 600mm nie zmieścimy urządzenia, które ma głębokość 600mm. Głębokość montażowa szafy jest zwykle kilkanaście milimetrów mniejsza. Dobierając głębokość szafy do urządzeń należy wziąć również pod uwagę zapas miejsca potrzebny do podłączenia przewodów.

Samą konstrukcję szaf podzielić możemy na 3 główne kategorie:

  • Szafy wiszące - szafy najczęściej spotykane o wysokości 4U-18U. Przystosowane do powieszenia na ścianie, dzięki czemu zajmują mało przestrzeni. Ze względu na montaż mają z reguły niską nośność, przez co nadają się do stosunkowo lekkich urządzeń.
  • Szafy wiszące dwusekcyjne - podobnie jak zwykłe szafy wiszące,  tą różnicą, że posiadają z tyłu dodatkowy element. Element ten przytwierdzony jest na stałe do ściany, a całą szafę można otworzyć na zawiasach, dzięki czemu możliwy jest łatwy dostęp do tyłu zamontowanych urządzeń.
  • Szafy stojące - szafy o wysokości od 15U do 47U. Ze względu na konstrukcję mają mają dużo większą nośność, dzięki czemu pozwalają na montaż niemal każdego urządzenia przystosowanego do standardu 19". Niestety ze względu na swoje gabaryty zajmują sporo miejsca.


Do szaf rack spotkać możemy wiele akcesoriów. Najpopularniejszym z nich, a zarazem niezbędnym jest zestaw montażowy. Jest to zestaw 4 śrub, kwadratowych nakrętek i podkładek, które są konieczne do przymocowania większości urządzeń wewnątrz szafy. Wśród innych popularnych akcesoriów wymienić możemy półki, listwy zasilające organizery przewodów, wentylatory, patch panele. Dzięki nim mamy możliwość niemal dowolnej aranżacji wnętrza szafy i przystosowania go do indywidualnych potrzeb, oraz montowania wewnątrz urządzeń nie przystosowanych do danego standardu.

Skontaktuj się z naszym specjalistą
Piotr Krzypkowski
numer telefonu: 514 759 434
adres e-mail: [email protected]

Filtry
Kategorie
Loading...
34 387 29 92