1. TESTER TOMEK-8

  1 recenzja(i)

  Najważniejsze cechy:

  • Wyświetlacz LCD: Nie
  • Obsługa PTZ: Nie
  • Multimetr cyfrowy: Nie
  • Źródło zasilania kamery 12V: Nie

Produkty podobne, zamienniki:

Opis produktu
Specyfikacja
Recenzje
Pytania i odpowiedzi
Pliki do pobrania
Opis produktu
Specyfikacja
Recenzje
Pytania i odpowiedzi
Pliki do pobrania

Pomiar tętnień wykonujemy następująco:

Klawiszem [?] naciskamy aż do zaświecenia się diody LED oznaczonej jako „?U” (delta U, czyli różnica napięć).

W tym momencie wyświetlacz wskaże nam wielkość tętnień w Voltach z dokładnością 100mV.

Dla prawidłowo działającego, obciążonego zasilacza, wyświetlacz powinien wskazywać 0.0V

Pomiar wielkości sygnału video.

Sygnał composite video podajemy na wtyk pomiarowy BNC oznaczony jako „VIDEO IN”.

TESTER VIDEO TOMEK-8

TESTER VIDEO TOMEK-8

OPIS PRZEDMIOTU

Tester obiektywów, monitorów ewentualnie kamer – Tomek 8 – jest uniwersalnym przyrządem oddającym nieocenione usługi przy uruchamianiu oraz lokalizacji uszkodzeń systemów CCTV. Małe gabaryty oraz wygodny skórzany futerał są szczególnie przydatne w miejscach trudno dostępnych, gdzie zazwyczaj montowane są kamery.

TESTER POSIADA OSIEM FUNKCJI

 • Pomiar napięcia zasilania
 • Wskazanie niewłaściwej polaryzacji zasilania.
 • Pomiar wielkości tętnień zasilacza.
 • Pomiar wielkości sygnału video.
 • Generator PAL.
 • Sterowanie funkcją ZOOM obiektywu.
 • Sterowanie funkcją FOCUS obiektywu.
 • Otwieranie i zamykanie przysłony w obiektywach z automatyczną przysłoną.

Tester wyposażony jest z jednej strony w gniazda i zaciski pomiarowe, gdzie podłączamy badane urządzenie.

Z drugiej strony w klawiaturę sterującą, wyświetlacz oraz diody sygnalizacyjne.

Klawiaturą wybieramy interesującą nas funkcję. O wyborze aktualnej funkcji informują nas diody LED. Do wyboru funkcji służy klawisz [?]. Krótkie naciśniecie klawisza [?] przełącza tester na następną funkcję (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Dłuższe przytrzymanie klawisza powoduje wybranie funkcji poprzedniej. Będąc w danej funkcji, klawiszami [+] i [–] możemy zmieniać jej parametr. Opis wyprowadzeń przedstawia poniższy rysunek.

POMIAR NAPIĘCIA ZASILANIA

Test kamery powinniśmy zacząć od napięcia zasilania. Wbrew pozorom, zasilanie kamer napięciem 12V stwarza czasem sporo problemów, zwłaszcza, kiedy zasilamy kamery dłuższymi odcinkami przewodów. Spadek napięcia spowodowany dużą rezystancją przewodu zasilającego obniża napięcie zasilania - powodując nieprawidłową pracę kamery. Więcej o perypetiach z zasilaniem można przeczytać tutaj.

Kamery nie powinny być zasilane napięciem niższym niż 11V. Istnieją typy kamer, które działają prawidłowo nawet przy 9V, niemniej poniżej 11V (w okolicach 10V) kamery zaczynają gubić kolor lub się wyłączać.

Zasilanie testera podłączamy do gniazda zasilającego (typowy wtyk zasilania 5.5 mm) lub zacisków śrubowych (np. w przypadku zasilania kablem YAP). Jeżeli wtyk zasilający kamerę włożymy w gniazdo testera, to przykręcając do zacisków [+] i [–] dodatkowy przewód z wtykiem zasilającym (np. WTYK ZASILACZA WT-2.1/5.5+PRZEW ), możemy zasilać przelotowo tester jak i kamerę z tego samego źródła. Gniazda zasilające połączone są równolegle i oznaczone na rysunku kolorem brązowym.

Po włączeniu zasilania, tester domyślnie ustawia się na funkcji pomiaru napięcia i zapala się dioda oznaczona jako „U”.

Wyświetlacz wskazuje aktualną wartość napięcia w Voltach. Przytrzymując klawisz [–] możemy zmierzyć wartość napięcia po przecinku (np. jeżeli napięcie wynosi 12.55V, to po naciśnięciu klawisza [–] wyświetlacz wskaże 55). Tak wiec dysponujemy cztery-cyfrowym woltomierzem.

W przypadku błędnie podłączonego zasilania, przyrząd wyłącza się wskazując diodą ERR fakt błędnej polaryzacji.

POMIAR TĘTNIEŃ ZASILACZA

Tętnienia to składowa 50Hz, która mimo odfiltrowania pojawia się na wyjściu zasilacza (najczęściej jest to druga harmoniczna czyli 100Hz). Tętnienia w zasilaczach stabilizowanych są pomijalnie małe. Mogą jednak wystąpić w przypadku uszkodzenia kondensatora zasilającego lub obciążenia zasilacza ponad znamionowy prąd obciążeniowy.

Typowym objawem tętnień są poziome grube pasy na ekranie monitora przesuwające się powoli w górę albo w dół.

Poniższe zdjęcie jest przykładem awarii zasilacza. Widzimy tam dwa jasne pasy na środku i na dole ekranu.

Praktycznie jedynym dotychczas sposobem na pomiar wielkości tętnień było podłączenie oscyloskopu do napięcia zasilającego. Poniżej przedstawiony jest zrzut ekranowy z pomiarów zasilacza użytego do zasilania kamery na poprzednim zdjęciu. Widać na nim tętnienia o wielkości ok 2V.

Zdając sobie jednak sprawę, że nie każdy serwisant może sobie pozwolić na luksus podręcznego oscyloskopu, dlatego Tomek 8 został wyposażony w błyskawiczny pomiar napięcia tętnień dla określenia prawidłowego zasilania kamer. Dopiero po upewnieniu się, że mamy do czynienia z właściwym napięciem możemy przejść do dalszych pomiarów toru wizyjnego.

Sterowanie funkcją ZOOM oraz FOCUS obiektywu.

Poniższy rysunek pokazuje jak podłączyć tester do kamery i obiektywu, by móc z jednego zasilacza zasilać wszystkie urządzenia i sterować w obiektywie funkcjami ZOOM oraz FOCUS. Obiektywy posiadają trzy lub cztery wyprowadzenia dla silników ZOOM i FOCUS. Jeżeli dysponujemy obiektywem z czterema wyprowadzeniami, łączymy dwie dowolne końcówki do wspólnej masy. Pozostałe podłączamy odpowiednio „Z” pod ZOMM oraz „F” pod FOCUS.

Klawiszem [?] wybieram diodę „Z” lub „F” w zależności od interesującej nas funkcji. Następnie klawiszami [+] i [–] podajemy +3 lub –3 Volty na wybrany silnik obiektywu przytrzymując przycisk. Wyświetlacz wskazuje nam wartość podawanego napięcia.

Otwieranie i zamykanie przysłony w obiektywach z automatyczną przysłoną.

Bardzo częstą praktyką jest ustawianie obrazu z kamery w pełnym słońcu. Wieczorem jednak obraz ten się pogarsza, tracąc wyraźnie ostrość. Przyczyną tego zjawiska jest zmiana głębi ostrości przy zmianie oświetlenie.

Przy pełnym oświetleniu głębia ostrości jest większa i obserwowany obiekt może znaleźć się w jej strefie, natomiast w nocy, gdy głębia jest mała, obraz znajduje się poza strefą i jest rozmyty. Poniższy rysunek przedstawia to zjawisko.

Dotychczas jedynym sposobem otwarcia obiektywu podczas regulacji ostrości było założenie na kamerę szarego filtru optycznego. Założenie filtru zmniejsza ilość wpadającego do obiektywu światła i otwiera przysłonę.

Rysunek pokazuje kamerę z założonym filtrem:

Wadą tego rozwiązania jest to, że musimy dysponować kilkoma filtrami ze względu na różne czułości kamer i różne warunki oświetlenia.

Ostrość obiektywu powinniśmy ustawiać zawsze przy maksymalnie otwartej przysłonie, czyli przy najmniejszej głębi. Aby otworzyć przysłonę przy pomocy testera, wyjmujemy przewód połączeniowy z kamery i wkładamy w złącze IRIS – znajdujące się z boku przyrządu.

Należy pamiętać o przełączeniu kamery w czasie regulacji na automatyczną migawkę. W przeciwnym przypadku obraz będzie prześwietlony.

Tester obsługuje zarówno obiektywy DC jak i VIDEO

Klawiszem [?] naciskamy aż do zaświecenia się diody LED oznaczonej jako „I” (IRIS).

Przytrzymując klawisz [+] i [–] zmieniamy napięcie na obiektywie otwierając lub zamykając przysłonę.

(Dla obiektywów typu VIDEO tester posiada tylko dwa stany: otwarty lub zamknięty).

Po ustawieniu ostrości przełączamy wtyk na kamerę i wyłączamy automatyczną migawkę włączając jednocześnie automatyczną przysłonę.

Wnioski końcowe.

Tester Tomek-8 jest bardzo pomocny w uruchamianiu systemów CCTV, a w niektórych przypadkach np. przy ustawianiu ostrości obiektywów z automatyczną przysłoną – wręcz niezastąpiony! Stojąc na drabinie, często w trudnych warunkach mamy możliwość przetestowania za pomocą bardzo małego urządzenia wielu parametrów wpływających na jakość sytemu telewizji przemysłowej.

Przebieg sygnału video o wielkości 2Vpp pokazuje poniższy rysunek. Proszę zwrócić uwagę, że tester pomija składową stałą sygnału video pokazując wyłącznie wartość międzyszczytową.

Dysponując pomiarem wartości międzyszczytowej możemy testować wzmacniacze video, pasywne i aktywne transmitery po skrętce, separatory i transformatory video, a także wyjścia na monitor rejestratorów cyfrowych.

Informacje dodatkowe

Numer katalogowy 6023
Producent INNY-D
Model TOMEK-8
Wyświetlacz LCD Nie
Obsługa PTZ Nie
Gwarancja 24 miesiące
Gwarancja dla firm 36 miesięcy
Tester skrętki komputerowej Nie
Źródło zasilania kamery 12V Nie
Obsługiwane języki menu brak danych
Test linii RS-485 Nie
Multimetr cyfrowy Nie
Tester audio Nie
Złącze e-SATA Nie
Złącze HDMI Nie
Złącze D-Sub/VGA Nie
Link do strony producenta brak danych

Recenzje klientów

1 Opinia "TESTER TOMEK-8"

Polecam
Hubert 10 czerwca 2015
Ocena produktu
Jak pierwszy raz wyciągnąłem go z opakowania dostałem ataku śmiechu :) ALE na serwisie spisał się rewelacyjnie, nie wygląda (nie o to chodzi przecież) ale działa. Sprawdzanie zasilaczy i sygnału z kamer to wielki +, szybko można zdiagnozować awarie a co za tym idzie zaoszczędzić czas/pieniądze i zdrowie. Nie sprawdziłem jeszcze obsługi obiektywu i otwarcia przysłony ale to już wkrótce. Sygnał testowy z generatora SUPER sprawa, podpinasz i sprawdzasz linie do samego rejestratora od kamery. Trzeba dołożyć do niego kabelek 2m z wtyką zasilającą pod śrubunek i w kieszeni mieć kilka przejściówek BNC i rewelka.POLECAM

Napisz własną recenzję

Jak oceniasz ten produkt?

Pytania i odpowiedzi

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Kliknij tutaj i zadaj nam je.

Dodaj nowe pytanie

Pliki do pobrania

 Karta katalogowa