Jaki alkomat wybrać?

13 Kwiecień 2017 Poradniki

Jaki alkomat wybrać?

Alkomat jest to urządzanie mające dość prostą zasadę działania. Wystarczy dmuchnąć w ustnik a ten dzięki czujnikom ustali, czy w powietrzu wydychanym znajduje się alkohol, oraz w jakim on jest stężeniu. Wyróżnia się trzy grupy alkomatów:

1. Pierwszy z sensorem półprzewodnikowym, znajduje się on w najtańszych urządzeniach. Jej wadą jest mała skuteczność działania, ponieważ bardzo łatwo może dojść do sfałszowania wyników. Sfałszować można poprzez zapalenie papierosa lub zażycie lekarstwa tuż przed badaniem. Ceny za ten rodzaj alkomatu zaczynają się już od 50 zł.
2. Z sensorem elektrochemicznym, jest to najpopularniejsza sensor do do wykrywania alkoholu. Zaletą jest to że, na badanie nie ma wpływu inna substancja znajdująca się w wydychanym powietrzu. Za taki alkomat możemy zapłacić od 219,99 zł do nawet kilku tysięcy
3. Z sensorem spektrofotometrycznym jest on najdroższym typem alkomatu, oferujący najdokładniejsze wyniki pomiarów. Minimalna cena zakupu tego urządzenia to nawet kilkanaście tysięcy złotych

Przy wyborze alkomatu należy zwrócić szczególną uwagę na producenta, dystrybutora urządzenia. Powinien on posiadać własny serwis oraz laboratorium do kalibracji, przed zakupem trzeba również określić czy potrzebny sprzęt będziemy wykorzystywać sporadycznie, regularnie czy też stosować dla wielu osób. Jeśli chodzi o ceny konkretnego modelu to może być ona różna w zależności od sklepu w jakim się znajduje. W takim przypadku należy sprawdzić czy sklep jest godny zaufania, czy nie kupujemy u prywatnego sprzedawcy, który nie posiada prawa do reklamacji czy zwrotu.

Podsumowując alkomaty półprzewodnikowe są niedrogie oraz nieskomplikowane w obsłudze, są odpowiednie dla osób korzystających z alkomatu niezbyt często. W przypadku kiedy zależy nam na urządzeniu które daje stabilne i rzetelne pomiary oraz przeznaczone jest do częstego użytku lepszym rozwiązaniem będzie kupno alkomatu elektrochemicznego. Dobór alkomatu nie powinien być sprawą trudną, należy tylko przed zakupem zapoznać się z urządzeniami jakie dostępne są na rynku. Cena nie powinna przeważać nad decyzją jaki alkomat kupić. Dla osób które sporadycznie sprawdzają zawartość alkoholu powinni kupić atestowany tester jednorazowy bądź urządzanie półprzewodnikowe, natomiast dla zawodowych kierowców powinien to być alkomat elektrochemiczny.

W asortymencie firmy Eltrox.pl znaleźć można 2 rodzaje alkomatów, z sensorem półprzewodnikowym oraz elektrochemicznym . Jeśli chodzi o alkomaty półprzewodnikowe wymienić tu można alkomat ALCOSAFE S4, alkomatem elektrochemicznym polecanym jest Pro X-5. Warto zaznaczyć, że wybrane alkomaty mają darmowy serwis na 24 miesięcy, co obniża koszty użytkowania, gdyż jedyny koszt jaki ponosimy to przesyłka do laboratorium w celu kalibracji. Kalibracja dla alkomatów półprzewodnikowych możliwa jest w ciągu 6 miesięcy do 500 pomiarów, natomiast dla alkomatów elektrochemicznych 12 miesięcy do 1000 pomiarów.

Sprawdź proponowane produkty