Co jest potrzebne do odbioru telewizji naziemnej?

Pomimo dużej popularności telewizji satelitarnej, wciąż w wielu gospodarstwach domowych można spotkać instalację do odbioru telewizji naziemnej. Znaczna część widzów deklaruje, że nie potrzebuje dużej liczby kanałów, ponieważ zwyczajnie nie ma czasu aby je oglądać. Wystarczy im dostęp do wiadomości, a filmy i seriale oglądają przez internet przy użyciu popularnych serwisów streamingowych.

Podstawową zaletą telewizji naziemnej jest fakt, że wystarczy uregulować abonament radiowo-telewizyjny, aby bez przeszkód cieszyć się bogatą ofertą kanałów informacyjnych i rozrywkowych. Od 2012 roku telewizja naziemna przeszła modernizację zmieniając się z analogowej w cyfrową. W ramach czterech multipleksów można obecnie oglądać aż 27 ogólnopolskich kanałów telewizyjnych oraz ponad 30 regionalnych. W skład oferty naziemnej wchodzą najbardziej popularne kanały takie jak: TVP1 HD, TVP2 HD, Polsat, TVN a także kanały tematyczne: TVP Kultura, TVP Sport, TVP Historia itd.

Co jest potrzebne aby odbierać telewizję naziemną DVB-T?

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej konieczny jest nowoczesny telewizor wyposażony w tuner DVB-T, obsługujący kodowanie MPEG-4. Jeśli posiadamy sprzęt starszej generacji, nie musimy go od razu wymieniać. Wystarczy dokupić zewnętrzny dekoder DVB-T, który, nie dość, że umożliwi odbiór telewizji naziemnej w wysokiej rozdzielczości FULL HD, to dodatkowo zmieni nasz odbiornik w smart telewizor. Dołączane tunery DVB-T oferują bowiem szereg dodatkowych funkcji np: możliwość podłączenia dysku USB na którym można zapisywać filmy, dostęp do internetu (Pogoda, YouTube, IPTV, RSS), odtwarzanie filmów z pendrive'a, Time Shift, blokadę rodzicielską i wiele innych.

Prezentowany tuner drugiej generacji WIWA H.265 DVB-T/T2 to sprzęt estetycznie wykonany, który posiada cyfrowy wyświetlacz oraz przyciski funkcyjne na przednim panelu. Menu w języku polskim jest przejrzyste oraz intuicyjne, wyświetlane bezpośrednio na ekranie telewizora. Tuner jest sterowany pilotem z funkcją Memo Control (możliwość sterowania TV i dekodera jednym pilotem). Dekoder umożliwia odbiór kanałów w rozdzielczości FULL HD oraz posiada szereg dodatkowych funkcji: obsługa Youtube, nagrywanie programów na zewnętrzny nośnik, odtwarzanie filmów, zdjęć oraz muzyki z pendrive'a.

Antena telewizyjna

Kolejne urządzenie konieczne do odbioru telewizji naziemnej to antena. W naszej ofercie można znaleźć zarówno wewnętrzne, do użytku w pomieszczeniu, oraz zewnętrzne przeznaczone do zamontowania na dachu. Instalacja anteny wewnętrznej nie powinna nikomu nastręczać trudności. Wystarczy ją podłączyć do telewizora oraz ustawić w kierunku nadajnika. Niestety jakość odbioru z antenty wewnętrznej może pozostawiać wiele do życzenia. W praktyce antena tego typu sprawdzi się jedynie, gdy mieszkamy blisko nadajnika radiowo-telewizyjnego. Nawet niewielkie przeszkody potrafią wywołać poważne zakłócenia w odbiorze. Jeśli mamy taką możliwość, lepiej zainstalować antenę zewnętrzną.

Prezentowana antena wewnętrzna, DVB-T OPTICUM HD-200 umożliwia odbiór sygnału naziemnej telewizji cyfrowej w paśmie VHF i UHF. Estetyczna i kompaktowa obudowa sprawia, że dobrze prezentuje się w każdym pomieszczeniu. Antena zapewnia wzmocnienie do 20 dB.

Kolejna propozycja to antena pokojowa ze wzmacniaczem 44dB, przeznaczona do odbioru telewizji naziemnej DVB-T. Produkt jest kompletny, zmontowany, wystarczy podłączyć go do dekodera lub telewizora oraz skierować w stronę nadajnika aby cieszyć się doskonałej jakości telewizją cyfrową.

Instalacja anteny zewnętrznej jest nieco bardziej kłopotliwa, natomiast gwarantuje bardzo dobry odbiór kanałów telewizyjnych i radiowych. Należy zainstalować ją w jak najwyższym punkcie, na dachu, lub na elewacji zewnętrznej budynku. Zewnętrzne anteny telewizyjne możemy podzielić na trzy rodzaje: kierunkowe, szerokopasmowe oraz dookólne. Anteny kierunkowe, pozwalają na uzyskanie bardzo dobrego odbioru, pod warunkiem precyzyjnego ustawienia w kierunku nadajnika telewizyjnego. Jeśli na drodze nie występują żadne przeszkody, ani zakłócenia wówczas możemy być pewni świetnej jakości obrazu. Anteny szerokokątne i dookólne pozwalają na zbieranie sygnału z różnych kierunków, co jest szczególnie przydatne gdy na drodze do nadajnika występują przeszkody, których nie można ominąć.

Decydując się na montaż anteny zewnętrznej warto pamiętać o kilku zasadach:

  1. Anteny aktywne ze wzmacniaczem są podatne na zakłócenia. Jeśli odległość od nadajnika nie jest duża oraz nie występują żadne przeszkody należy stosować pasywne anteny kierunkowe, które zapewniają najlepszą jakość sygnału.
  2. W momencie kiedy odbiór jest utrudniony przez przeszkody znajdujące się między anteną a nadajnikiem, wówczas najlepiej jest stosować anteny szerokopasmowe lub dookólne.
  3. Jeśli odległość między nadajnikiem a anteną jest bardzo duża wówczas można zastosować antenę aktywną ze wzmacniaczem.

Antena zewnętrzna Miton wyróżnia się jakością wykonania oraz odpornością na warunki atmosferyczne. Sumaryczny zysk energetyczny wynosi aż 40 dB, co zapewnia bardzo dobrą jakość odbieranego sygnału. W komplecie znajduje się wzmacniacz, który sprawdzi się w przypadku znacznych odległości od nadajnika. Aktywna kierunkowa antena do telewizji cyfrowej naziemnej DVB-T, wyposażona w filtr LTE i przystosowana do odbioru częstotliwości 174-230MHz VHF i 470-790MHz UHF to dobre rozwiązanie nawet w przypadku problemów z zasięgiem oraz znacznych zakłóceń.

MI-ANT04 UFO charakteryzuje się bardzo dobrą jakością wykonania, w kompaktowej obudowie mieści się nowoczesna antena, przeznaczona do analogowego oraz cyfrowego odbioru naziemnego sygnału telewizji DVB-T/T2 oraz radia DAB+. Nowością jest tu wtyk zasilający z USB. Dzięki magnesowi, antenę można zainstalować na karoserii samochodu. Dookólna charakterystyka odbioru sprawia, że antena odbiera sygnał nawet w odległości 100km od nadajnika.

Kolejna propozycja to antena LTE VHF-UHF SPARTA Lambda, która służy do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Wyposażona w filtr, który eliminuje zakłócenia sygnałów LTE, posiada możliwość odbioru kanałów telewizyjnych w paśmie VHF oraz UHF. Antena posiada dipol wyposażony w tzw. BYPASS AMPLIFIER. Jest to dipol o specjalnej konstrukcji, który ma wbudowany symetryzator oraz wzmacniacz. LTE VHF-UHF SPARTA Lambda może pracować zarówno w trybie pasywnym oraz aktywnym. Do pracy jako antena aktywna wymagany jest dodatkowy zasilacz 12/24 V.

Jak ustawić antenę telewizyjną?

Ustawienie anteny naziemnej nie wymaga tak dużej precyzji jak w przypadku anteny satelitarnej. W większości przypadków wystarczy skierować ją w stronę nadajnika (wzorując się na antenach sąsiadów). Jeśli nie ma takiej możliwości, możemy posłużyć się aplikacją dostępną na smartfona, która wskaże odpowiedni kierunek (EmiMaps lub DVB-T Finder). Po zainstalowaniu anteny i ustawieniu jej w odpowiednim kierunku jedyne co pozostaje to zaprogramowanie kanałów telewizora.

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...
34 387 29 92