Co wybrać? Monitor przemysłowy czy telewizor?

3 Styczeń 2018 Poradniki

Co wybrać? Monitor przemysłowy czy telewizor?

Dlaczego w profesjonalnych instalacjach lepiej stosować profesjonalne monitory zamiast tańszych, konsumenckich ekranów?

Czas pracy

Większość profesjonalnych monitorów może pracować w trybie 24/7. Czasami wymagają krótkiej przerwy (np. 1h/3dni pracy). Konsumenckie telewizory i monitory nie są przystosowane to takiej pracy – mogą się przegrzewać, wyświetlać zdeformowany obraz etc. Nie posiadają również gwarancji na taki tryb pracy.

Odporność na przechodniów

Monitory profesjonalne są standardowo wyposażone w opcje blokowania przycisków czy nawet uniemożliwiają ich sterowanie pilotem IR. Również ich budowa sprzyja zamontowaniu w sposób znacznie utrudniający dostęp do kabli podłączonych do urządzenia.

Konsumenckie urządzenia często nie posiadają możliwości zablokowania ich sterowania i podłączone kable są łatwo dostępne co naraża taki monitor na działania osób będących w jego pobliżu.

Montaż w trybie portretowym

Monitory profesjonalne są przystosowane w większości do pracy zarówno w poziomie jak i w pionie. Konsumenckie urządzenia nie mogą pracować w pionie:

- Chłodzenie w takiej pozycji nie funkcjonuje prawidłowo
- Pojawia się defekt spowodowany grawitacją i strukturą ciekłych kryształów

Tworzenie ścian wizyjnych

Profesjonalne monitory mogą być łączone w tzw. ściany wideo. Są modele posiadające bardzo cienką ramkę oraz posiadające funkcje łączenia ich łańcuchowo w ścianę wideo bez dodatkowych urządzeń. Powyższe funkcje są niedostępne w konsumenckich urządzeniach oraz grubość ramki w znaczniej większości standardowych ekranów uniemożliwia wyświetlanie obrazu dobrej jakości.

Mora

Każdy panel ciekłokrystaliczny jest narażony na efekt mory. Jest on spowodowany zanieczyszczeniami ciekłych kryształów – nie zawsze powracają one do swojej oryginalnej pozycji i widoczna staje się jakby chmura, zdecydowanie odróżniająca się od krawędzi ekranu. Najczęściej zjawisko to występuje podczas dłuższej, ciągłej pracy panelu. W profesjonalnych monitorach stosuje się znacznie czystsze kryształy w celu eliminacji w/w efektu.

Wytrzymałość

Praktycznie nie ma na rynku konsumenckim monitorów odpornych na upadki, uderzenia, wstrząsy czy zachlapania. W przypadku profesjonalnych rozwiązań większość jest odporna na uderzenia. Są również modele odporne na warunki atmosferyczne, ujemne i wysokie dodatnie temperatury czy zalania wodą. Również przy większości konsumenckich urządzeń gwarancja traci ważność w przypadku zastosowania takiego ekranu w sektorze publicznym. Stosując profesjonalne monitory minimalizujemy koszty serwisu.

Skalowalność i integracja

W przeciwieństwie do konsumenckich, profesjonalne monitory zwykle posiadają architekturę OPS. Umożliwia ona dołączanie do monitora peryferyjnych urządzeń jak komputery, karty rozszerzeń portów wejść/wyjść, odtwarzacze mediów.

Matryca

W monitorach typu Public Display stosuje się zwykle matryce o jak najszerszych kątach widzenia (np. typu IPS, AMVA, S-PVA). W telewizorach czy konsumenckich monitorach najczęściej spotyka się matryce typu VA (lub TN) gdzie kąty widzenia są znacznie mniejsze i obraz nie wygląda tak jak powinien przy patrzeniu na ekran pod kątem. W instalacjach publicznych jest to nie do zaakceptowania ze względu na odbiorców patrzących na ekran niemal z każdego kąta.

Sterowania i zarządzanie

Profesjonalne ekrany oferują znacznie szersze możliwości sterowania nimi poprzez np. port szeregowy czy sieć LAN. Dzięki temu można zarządzać i monitorować pracę tysięcy ekranów z jednej lokalizacji. Konsumenckie urządzenia również oferują tego typu sterowanie, ale w znacznie węższym zakresie, w szczególności monitorowanie ich pracy nie jest możliwe.

Głośniki

W instalacjach Public Display często nie potrzeba głośników. Dlatego też monitory PD często ich nie posiadają – dzięki temu są lżejsze, łatwiejsze w montażu i zużywają mniej energii. Jeśli już głośniki są w takim monitorze – to są umieszczone z tyłu dzięki czemu dźwięk np. ze ściany wizyjnej jest klarowny i wysokiej jakości. Przy głośnikach bocznych (monitory, telewizory konsumenckie) wykorzystanie głośników w ścianie wizyjnej będzie kakofonią dźwięków.

Interakcja

Monitory typu PD mogą być wyposażone w ekrany dotykowe wysokiej jakości, odporne na uderzenia etc. Urządzenia konsumenckie nie posiadają takich możliwości.

Jak widać wyższy koszt profesjonalnego monitora jest uzasadniony. Monitor taki oferuje znacznie więcej przy instalacji go w strefie publicznej w stosunku do tradycyjnego telewizora czy monitora konsumenckiego. Również oszczędności np. na serwisie nie są bez znaczenia.

Sprawdź proponowane produkty