Fotowoltaika – sposób na oszczędności!

8 Lipiec 2021 Poradniki

Fotowoltaika – sposób na oszczędności!

Jeśli należysz do osób, które rwą sobie włosy z głowy na myśl o wysokości rachunków za prąd, warto, byś zainteresował się fotowoltaiką. To nowoczesna technologia, która staje się coraz bardziej przystępna i coraz bardziej opłacalna. Dzięki niej możesz czerpać energię z promieniowania słonecznego i korzystać z niej przez cały rok. Dowiedz się więcej!

Czym jest fotowoltaika i jak działa?

Fotowoltaika to zjawisko pozwalające na przekształcanie energii słonecznej w energię elektryczną. Tego słowa używa się też do określania systemów fotowoltaicznych (inaczej solarnych). Taki system utożsamiany jest przede wszystkim z panelami, które montuje się najczęściej na dachu budynku (rzadziej na gruncie, na specjalnej konstrukcji wsporczej zapewniającej odpowiednie nachylenie i ukierunkowanie paneli). To właśnie one odpowiadają z wytwarzanie prądu. Zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych połączonych w moduły. Każde ogniwo jest stworzone z materiału półprzewodnikowego. Pod wpływem słońca elektrony zaczynają się poruszać, co prowadzi do powstania różnicy potencjałów, a więc napięcia elektrycznego. To jednak nie koniec pracy, jaką wykonuje instalacja fotowoltaiczna.

Panele wytwarzają prąd stały. Tymczasem we wszystkich gniazdkach w Polsce płynie prąd zmienny. Dlatego kluczowym elementem systemu fotowoltaicznego jest inwerter (falownik), który przekształca prąd do odpowiedniej postaci. Dopiero później energia może być przekazana do instalacji budynku.

Co ważne, instalacja fotowoltaiczna działa całkowicie automatycznie. Nie wymaga włączania ani wyłączania, po uruchomieniu jest bezobsługowa. Elementy systemu są też praktycznie bezawaryjne. Konserwacja sprowadza się jedynie do okazjonalnego czyszczenia paneli (np. z opadniętych liści lub dużych ilości kurzu). Może być również konieczne ich odśnieżenie (ale tylko w przypadku dużych opadów śniegu).

Instalacja fotowoltaiczna – zalety i korzyści

Instalacje fotowoltaiczne są obecnie bardzo popularne. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – liczne zalety i korzyści. Przede wszystkim jest to sposób na wytwarzanie całkowicie darmowego prądu. Dzięki zaawansowanym konstrukcjom paneli jest to możliwe cały rok (również przy zachmurzonym niebie). Dlatego fotowoltaika pozwala uzyskać bardzo duże oszczędności. Użytkownicy cenią systemy solarne przede wszystkim za:

  • duże oszczędności – redukcję rachunków za prąd nawet o ponad 90% (przy dobrze dobranej i zamontowanej instalacji);
  • wygodę użytkowania – bezobsługowość i bezawaryjność;
  • ekologię – brak szkodliwości dla środowiska i możliwość ograniczenia emisji;
  • możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej – w tym przerw w dostawach prądu oraz nieuniknionych podwyżek cen;
  • trwałość – inwestycja w fotowoltaikę to jednorazowy wydatek, który procentuje nawet przez 40-50 lat!

Fotowoltaika – czy to na pewno się opłaca?

Wśród niektórych panuje mit dotyczący opłacalności fotowoltaiki w polskim klimacie. Z pewnością nie ma się jednak czego obawiać, przede wszystkim dlatego, że:

  • nowoczesne panele fotowoltaiczne są bardzo wydajne – przy słonecznej pogodzie produkują bardzo dużo prądu, ale działają również przy zachmurzonym niebie;
  • gorący klimat wcale nie jest dobry dla fotowoltaiki – zdecydowanie lepsze są umiarkowane temperatury, ponieważ przegrzanie paneli obniża ich efektywność;
  • podpisanie umowy prosumenckiej z zakładem energetycznym umożliwia „magazynowanie” energii na później w ramach net-meteringu – oddane nadwyżki można niemal w całości wykorzystać w późniejszym terminie.

Średnio w Polsce z 1 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej uzyskuje się 1000 KWh energii elektrycznej. Dzięki temu przy odpowiednio dobranej instalacji możliwe jest całkowite pokrycie zapotrzebowania i zredukowanie rachunków niemal do zera. Rozliczenie z dostawcą energii w net-meteringu wygląda następująco:

  • dla instalacji o mocy do 10 kW za 1 kWh oddaną do sieci można odebrać 0,8 kWh,
  • dla instalacji o mocy powyżej 10 kW za 1 kWh oddaną do sieci można odebrać 0,7 kWh.

Wbrew pozorom jest to bardzo korzystny układ, który pozwala cieszyć się wyjątkowo niskimi kosztami zaopatrzenia domu (a także gospodarstwa lub firmy) w energię.

Polecane systemy fotowoltaiczne

Jaką fotowoltaikę warto zamontować? Tak naprawdę nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych potrzeb i uwarunkowań. Sprawność paneli będzie zależała między innymi od ich ustawienia i nachylenia (najbardziej wydajne są przy ustawieniu na południe i nachyleniu ok. 30°), a moc zawsze trzeba dopasować do zapotrzebowania. Jeśli chcesz cieszyć się wydajnym systemem fotowoltaicznym w swoim domu, gospodarstwie lub firmie, koniecznie skontaktuj się z rzetelnym sprzedawcą i wykonawcą. Fachowcy powinni wykonać dla Ciebie indywidualny projekt, a następnie zadbać o dobór wszystkich komponentów i osprzętu zgodnie z optymalnymi parametrami. Ważny jest też solidny montaż – dzięki temu instalacja będzie działać prawidłowo!

Tak oceniają nas klienci w popularnych serwisach internetowych

Dokładamy wszelkich starań, aby zaspokoić wszystkie potrzeby i oczekiwania naszych klientów. Ich opinia jest dla nas szczególnie istotna. Nieustannie pracujemy nad udoskonaleniem naszych procedur, aby spełnić najwyższe standardy obsługi klienta.

Nad poprawnym działaniem systemu będzie czuwał nasz dedykowany specjalista, który zapewni pomoc we wszystkich problemach dotycznących bieżącej obsługi. Dzięki wiedzy i dużemu doświadczeniu, postara się rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na każde z zadanych pytań.

Krystian Dąbrowski

tel: 501 945 253

e-mail: k.dabrowski@eltrox.pl