Funkcje kamer Dahua do monitoringu zewnętrznego

4 Wrzesień 2017 Nowości i testy

Funkcje kamer Dahua do monitoringu zewnętrznego

Jeszcze niedawno monitoring kojarzył się z niezbyt dobrym sprzętem, a jakość nagrań pozwała co najwyżej stwierdzić czyjąś obecność na monitorowanym obszarze, bez najmniejszych szans na uzyskanie jakichkolwiek detali. Sytuacja ta dzisiaj jest zdecydowanie odmienna – nowoczesny sprzęt jest bardzo wysokiej jakości. Dobrym tego przykładem są kamery Dahua.

Czym takim charakteryzują się kamery Dahua, że warto rozważyć ich zakup w kontekście instalacji lub unowocześnienia istniejącego już systemu monitoringu?

Dobra jakość obrazu

Bardzo ważnym parametrem (chyba najważniejszym w kontekście tego, że nagrywany obraz ma umożliwiać bezproblemową identyfikację uchwyconej sytuacji) jest jakość nagrania. Z tym parametrem nowoczesne kamery IP nie mają większego problemu – normą staje się rejestrowanie w rozdzielczości 1080p (1920 × 1080 pikseli) i szybkości od 25 do 50 klatek na sekundę (dla porównania praktycznie wszystkie filmy nagrywane są dziś w prędkości 24 klatek na sekundę). Wszystkie kamery Dahua oferują  dobrą jakość obrazu i możliwość wyboru rozdzielczości (co będzie przydatne szczególnie w miejscach, gdzie wysoka jakość nie jest nam niezbędna, a chcemy zmniejszyć ilość danych do archiwizacji). Dobra jakość obrazu jest istotna w kontekście dużych wartości zoomu – co przy monitoringu zewnętrznym, szczególnie miejskim, może mieć kolosalne znaczenie (mechanizm zoomu nie jest doskonały, stąd przybliżenie w złej jakości obrazu może w ogóle wykluczać identyfikację osoby lub obiektu).

Bardzo istotnym parametrem w przypadku takich zastosowań będzie zasięg reflektora podczerwieni – przykładowo w miejscach zaciemnionych lub w nocy, gdy ilość i jakość światła są niewystarczające do uzyskania obrazu dobrej jakości. W takiej sytuacji stwierdzić czyjąś obecność w danym miejscu można wyłącznie za pomocą podczerwieni. Kamery dysponują dość różną wartością zasięgu reflektora – niektóre modele Dahua nawet do 100 metrów, co w zdecydowanej większości przypadków powinno być aż nadto wystarczające.

Rozwiązania na miarę

W przypadku kamer służących między innymi do monitoringu ważne stają się rozwiązania usprawniające i zabezpieczające archiwizację danych oraz umożliwiające bezpośrednią analizę nagrywanego obrazu.

Bardzo ciekawą i interesującą funkcją kamer Dahua jest możliwość ustawienia alarmu, gdy kamera wykryje wkroczenie do zdefiniowanej wcześniej strefy lub przekroczenie linii, a także brak wskazanego obiektu lub wręcz przeciwnie, porzucenie czegoś w zasięgu obiektywu kamery. Pozwoli to przede wszystkim na optymalizację śledzenia monitoringu – o czymś interesującym dowiemy się od razu, bez potrzeby stałej obserwacji obrazu z kamery. Dodając do tego ustawienia czułości detekcji, jednocześnie pozbędziemy się problemu fałszywych alarmów.

Poważnym problemem dotykającym nowoczesny sprzęt jest przerwanie komunikacji z serwerem lub inne zakłócenia uniemożliwiające bezpośredni odbiór obrazu. W tej sytuacji niezwykle pożytecznym rozwiązaniem w kamerach Dahua jest system zapisu obrazu na karcie microSD (do 128 gigabajtów pojemności). W przypadku wykrycia braku łączności obraz nagrywany będzie na dedykowanej pamięci, po czym przesłany na serwer po przywróceniu komunikacji z urządzeniem. Jeśli z kolei monitorujemy miejsca, w których niewiele się dzieje, to na pewno warta uwagi jest opcja zapisu obrazu jedynie przy detekcji ruchu przez czujnik zewnętrzny lub czujnik kamery – pozwoli to ograniczyć zapis do istotnych momentów.

Interesującą funkcją nowoczesnych kamer IP jest oprogramowanie na system Android, pozwalające nadzorować urządzenia z poziomu smartfona. Nabywcy sprzętu z pewnością docenią także obsługiwanie protokołu ONVIF, który pozwoli w większości przypadków na dołączenie kamer Dahua do istniejącego systemu monitoringu współpracującego z protokołem. Możliwość dołączenia nowoczesnych urządzeń, bez konieczności wymiany tych istniejących, z pewnością będzie bardzo pożądaną opcją w przypadku rozszerzania systemu, którym już dysponujemy.

Sprawdź proponowane produkty