Jak często należy wykonywać audyt energetyczny budynku?

Audyt energetyczny precyzyjnie określa, jakie działania należy podjąć, aby zaoszczędzić na zużyciu energii. Mimo iż w przypadku niektórych budynków jest on obowiązkowy, to z powodzeniem można go wykonać również tam, gdzie nie ma takiej konieczności. Niewątpliwie to świetny sposób, aby poznać możliwości, które pozwolą na spore ograniczenie kosztów.

Czym jest audyt energetyczny?

Audyt energetyczny to ocena określająca zarówno zakres, jak i parametry techniczne oraz ekonomiczne użytkowania energii w danym budynku. Zakłada on także przedsięwzięcia termomodernizacyjne, których celem jest wskazanie optymalnego rozwiązania prowadzącego do zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło zarówno pod względem kosztów, jak i oszczędności samej energii. Audyt energetyczny określa optymalne rozwiązania pod kątem technicznym, formalnym i organizacyjnym wraz z uwzględnieniem ich opłacalności. Podjęte działania mają zmniejszyć zapotrzebowanie na energie danego budynku, co przełoży się na mniejsze koszty.

Audyt energetyczny określa, jaki jest faktyczny stan techniczny danego budynku oraz wykazuje ponoszone koszty za energię. Wskazuje również, jakie działania należy podjąć bądź co trzeba zmodernizować, aby poprawić istniejący stan danego obiektu. Audyt zawiera dokładne wytyczne, w jaki sposób należy wykonać określone prace lub jakie rozwiązania techniczne można zastosować. Dodatkowo zakłada koszty modernizacji oraz jej efekty w postaci oszczędności. Co więcej, audyt zawiera dokładne wyliczenia, czyli co musi sfinansować właściciel, a jakie środki można pozyskać z programów państwowych np. „Czyste powietrze”.

Audyt energetyczny obejmuje wszystkie elementy instalacji oraz urządzenia, znajdujące się w danym budynku, które są związane z zużyciem energii. Zalicza się do nich m.in.:

  • dach i stropodachy;
  • ściany;
  • okna;
  • instalacje grzewcze, wentylacyjne, klimatyzacyjne oraz ciepłej wody użytkowej;
  • oświetlenie;
  • dostępne źródła energii odnawialnej np. panele fotowoltaiczne.

Jak wygląda przebieg audytu energetycznego?

W pierwszej kolejności audyt energetyczny obejmuje dokładną analizę parametrów oraz stanu technicznego budynku, z uwzględnieniem jego charakterystyki oraz systemu grzewczego i instalacji ciepłej wody. W tym celu audytor bazuje na projekcie budowlanym, przeprowadza badania termowizyjne oraz wizję lokalną. Oblicza zapotrzebowanie na ciepło czy zużycie energii oraz weryfikuje wysokość taryf i opłat. Sprawdza także typ i parametry instalacji, z uwzględnieniem ich sprawności oraz rodzaje grzejników. Ważne jest także uwzględnienie charakterystyki: węzła cieplnego bądź kotłowni, systemu wentylacji, przewodów kominowych, instalacji gazowej i elektrycznej. Na tej podstawie sporządzana jest pierwsza część audytu energetycznego.

Następnie audytor przeprowadza rzetelne i precyzyjne obliczenia dotyczące zapotrzebowania budynku na energię. Opracowuje także konkretne warianty termomodernizacji poprzez podjęcie odpowiednich przedsięwzięć, które będą korzystne dla inwestora. Tutaj w pierwszej kolejności należy skupić się na ograniczeniu utraty ciepła z budynku, co zapewni właściwa izolacyjność, następnie audytor poszukuje możliwości pozyskania energii np. z kolektorów słonecznych oraz usprawnieniu istniejącego systemu grzewczego.

W przypadku jakich budynków musi być on zrealizowany i kto może to zrobić?

Audyt powinien być przeprowadzony przez uprawionego to tego audytora bądź doradcę energetycznego. Audytorzy to osoby mające wykształcenie techniczne z zakresu energetyki, budownictwa czy inżynierii środowiska, którzy ukończyli odpowiednie szkolenia bądź studia podyplomowe.

Mimo że sam audyt energetyczny budynku nie jest konieczny, to obowiązek przeprowadzenia kompleksowego audytu energetycznego mają przede wszystkim większe przedsiębiorstwa, czyli takie, które w ciągu ostatnich 2 lat zatrudniały ponad 250 pracowników bądź wypracowały roczny obrót w wysokości 50 mln euro oraz przychody powyżej 43 mln euro. Warto jednak mieć na uwadze, że podmioty, które dysponują systemem zarządzania energią, który jest zgodny z polską normą ISO 50001 bądź systemem zarządzania środowiskowego EMAS są zwolnione z tego obowiązku. Jednak warunkiem koniecznym jest przeprowadzenie audytu okresowego w ramach tych systemów.

Audyt Energetyczny Przedsiębiorstwa musi być wykonywany cyklicznie co 4 lata. To obowiązek ustawowy, dlatego też w przypadku niedostosowania się do wymogów prawa, zostanie nałożona kara pieniężna, sięgająca nawet 5% przychodu danej firmy w ubiegłym roku podatkowym.

Audyt energetyczny niesie za sobą wiele korzyści dla przedsiębiorców. To przede wszystkim możliwość ograniczenia kosztów związanych z zużyciem energii, a co za tym idzie, oszczędności. Stąd też nie należy traktować go jako przykrego obowiązku, lecz szanse na wdrożenie korzystnych zmian.

Przeczytaj również inne artykuły: System alarmowy - przewodowy czy bezprzewodowy?


Popularne artykuły na naszym blogu:


 

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...
34 387 29 92