Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie domu jednorodzinnego?

Obniżenie wydatków na ogrzewanie nieruchomości to popularny temat w sezonie grzewczym. Zwłaszcza właściciele domów jednorodzinnych poszukują rozwiązań, aby zapłacić za ciepło jak najmniej. Poznaj 5 sposobów, dzięki którym ogrzewanie domu będzie mniej kosztowne.

Sprawdź stan instalacji przed sezonem grzewczym

Jeżeli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, to najpóźniej przed rozpoczęciem się sezonu grzewczego sprawdź stan instalacji. Skorzystaj z profesjonalnej pomocy, aby upewnić się, że:

  • piec działa prawidłowo,
  • komin jest szczelny – to istotne zwłaszcza wówczas, gdy palisz węglem,
  • instalacja jest bezpieczna.

W ramach czynności kontrolnych warto też przyjrzeć się grzejnikom. Zdarza się, że grzeją one słabo – wówczas należy je odpowietrzyć. Aby grzejniki zamontowane w pomieszczeniu mogły je szybko nagrzać, muszą być odsłonięte. Nie powinny ich zasłaniać np. meble lub grube zasłony.

Oglądasz domy na sprzedaż w Łodzi? Sprawdź wybrane nieruchomości pod kątem konieczności przeprowadzenia termomodernizacji.

Zamontuj termostaty na grzejnikach

Nie wszystkie pomieszczenia w domu są użytkowane z tą samą częstotliwością. Jednym ze sposobów obniżenia wydatków związanych z ogrzewaniem jest montaż termostatów na grzejnikach. Dzięki nim możesz kontrolować temperaturę w poszczególnych pokojach – wyższą ustawić np. w salonie, a niższą w sypialni.

Na rynku znajdziesz sporo modeli termostatów – możesz kupić:

  • termostaty mechaniczne – urządzenia te wyróżniają się prostą budową, a temperaturę ustawia się ręcznie,
  • termostaty elektroniczne – mogą one być wyposażone w WiFi, dzięki czemu pożądaną temperaturę w pomieszczeniu ustawisz np. za pomocą smartfona.

Uszczelnij okna

Nieszczelności są główną przyczyną utraty ciepła z budynku. Ten problem jest charakterystyczny szczególnie dla starszego budownictwa. Mieszkasz w domu wybudowanym w ubiegłym wieku? Wymiana okien to zupełna podstawa. Dodatkowo przed sezonem grzewczym warto się upewnić, że są one szczelne. Jeżeli zauważysz nieszczelność, rozwiązaniem będzie wymiana uszczelek.

Ciepło może uciekać nie tylko przez okna, ale również drzwi. Właśnie dlatego warto pod tym kątem sprawdzić również drzwi wejściowe i drzwi balkonowe.

Odsłaniaj okna w słoneczne dni i zasłaniaj wieczorami

Zima w Polsce to nie tylko niskie temperatury, ale również długie wieczory. Jeżeli chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu, wykorzystaj słoneczne dni – odsłoń okna, aby promienie słońca mogły dostać się do środka i nagrzać pomieszczenie. Jednocześnie pamiętaj o zasłanianiu okien późnym popołudniem. W ten sposób:

  • w pełni wykorzystasz naturalne źródło ciepła, jakim jest słońce,
  • zmniejszysz straty ciepła – zasłony powstrzymują jego utratę.

Pamiętaj też o utrzymaniu optymalnej temperatury. Zarówno za niska, jak i za wysoka temperatura w pomieszczeniu może powodować dyskomfort.

Pamiętaj o wietrzeniu pomieszczeń

Okres jesienno-zimowy nie sprzyja otwieraniu okien. Wymiana powietrza w pomieszczeniach to jednak konieczność. Jak wietrzyć wnętrza w domu jednorodzinnym, aby nie miało to większego wpływu na wysokość rachunku za ogrzewanie? Warto kierować się dobrymi praktykami.

Wietrzenie pomieszczeń w domu – zasady:

  • nie powinno trwać dłużej niż 10 minut dziennie,
  • powinno odbywać się 1-2 razy dziennie,
  • przed wietrzeniem warto zakręcić termostaty grzejnikowe.

Zapewniając każdego dnia strumień świeżego powietrza, unikniesz gromadzenia się w pomieszczeniach wilgoci. Ona również wpływa na ilość zużytej energii i wysokość rachunku za ogrzewanie.

Przeczytaj również inne artykuły: System alarmowy - przewodowy czy bezprzewodowy?


Popularne artykuły na naszym blogu:


 

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...
34 387 29 92