Jak wybrać dobry dekoder DVB-T?

3 Lipiec 2017 Poradniki

Jak wybrać dobry dekoder DVB-T?

Obecnie programy telewizji naziemnej nadawane są w formacie cyfrowym, zaś sprzedawane telewizory – dostosowane do odbioru tego właśnie formatu. Takie rozwiązanie daje lepszą jakość obrazu i dźwięku, a także znacznie większy wybór kanałów, dostępnych dla odbiorców. Użytkownicy starszych, analogowych telewizorów, chociaż nie mają możliwości bezpośredniego odbioru tych kanałów, nie zostali jednak całkowicie pozbawieni możliwości odbioru telewizji naziemnej, a to dzięki możliwości podłączenia dedykowanego tunera DVB-T zwanego także dekoderem STB, do swojego sprzętu.

Dlaczego do odbioru telewizji na starszym sprzęcie konieczny jest tuner DVB-T

Już od kilku lat nie ma możliwości odbioru telewizji analogowej, dlatego też konieczne jest urządzenie, które pozwala dekodować sygnał cyfrowy na analogowy. Po wprowadzeniu nowego systemu nadawania, posiadacze starszych telewizorów znaleźli się w złej sytuacji, ponieważ niejako zmuszono ich do wymiany odbiornika telewizyjnego na taki, który posiada wbudowany dekoder. Jednak nie każdemu podobają się nowoczesne, olbrzymie telewizory LCD, które zaopatrzone są w takie właśnie dekodery. Niektórzy wolą obraz, generowany przez starsze telewizory plazmowe lub kineskopowe. Najlepszym rozwiązaniem dla nich są niewielkie dekodery DVB-T, które dostępne są w szerokim wyborze, zarówno pod względem ceny, jak i możliwości.

Na co należy zwrócić uwagę, kupując tuner DVB-T?

Najważniejszym elementem, decydującym o przydatności dekodera jest kodowanie. Tuner musi, podobnie jak nowoczesne telewizory, obsługiwać format MPEG-4, aby można było oglądać nadawaną naziemnie telewizję, której wiele programów dostępnych jest w jakości HD. Obecnie większość dostępnych na rynku tunerów obsługuje format HD, jednak lepiej sprawdzić ten fakt, by nie trafić na dekoder SD, który nie pozwala na oglądanie kanałów HD.

Kolejnym elementem, na który koniecznie należy zwrócić uwagę, są złącza, zainstalowane w urządzeniu. Lepsze, droższe modele, zaopatrzone są szereg różnorodnych złączy, tańsze tunery z kolei mają ograniczony ich zestaw. Dlatego, jeśli głównym kryterium wyboru sprzętu jest cena – warto sprawdzić, w jakie złącza wyposażony jest telewizor, do którego chce się dokupić dekoder.

Wiele modeli kineskopowych, zaopatrzonych jest w złącze SCART, czyli wejście analogowe, odpowiadające zarówno za przesył dźwięku, jak i obrazu. Kolejny standard, pozwalający na przesył sygnału analogowego to złącze Component video, umożliwiające przenoszenie analogowego obrazu wysokiej rozdzielczości HD. Na przesył sygnału w jakości cyfrowej pozwala złącze HDMI – w które zaopatrzone są nowe telewizory i inne sprzęty. Złącze to pozwala na przesył obrazu i dźwięku w wysokiej jakości do odbiorników, którymi mogą być nie tylko telewizory, ale także monitory komputerowe, zaopatrzone w gniazdo HDMI. Mało tego, dekoder z gniazdem HDMI, daje możliwość stworzenia namiastki dużego, kinowego ekranu po podłączeniu go do rzutnika multimedialnego, zaopatrzonego w to złącze.

Istotne są również złącza, pozwalające na przesył dźwięku. Ci, którzy cenią dobre efekty dźwiękowe, powinni sprawdzić, czy tuner DVB-T na możliwość odbioru dźwięku przestrzennego. Tunery mogą być zaopatrzone w gniazdo RCA Chinch (zwane też S/PDIF) – wykorzystywane do przesyłu sygnału cyfrowego audio, złącze Chinch – które z kolei składa się z dwóch gniazd (jedno dla kanału lewego, drugie dla prawego) i przesyła sygnał analogowy, podobnie jak najbardziej popularny Jack, który jest pojedynczym gniazdkiem, przesyłającym dźwięk stereo.

Czy można dostać coś więcej?

Obecnie tylko najprostsze Tunery DVB-T nie mają dodatkowych funkcjonalności, takich jak odtwarzanie plików wideo, muzycznych czy też możliwości oglądania zdjęć, zapisanych w pamięci flasz USB. Lepsze modele pozwalają na nagrywanie filmów na podłączony dysk twardy lub pamięć flash USB. Nieliczne – takie jak np. tuner DVB-T Ferguson Ariva T750i – dają dodatkowo możliwość obsługi adapterów WiFi USB, dzięki czemu można je połączyć z bezprzewodową siecią domową i cieszyć się filmami, oglądanymi bezpośrednio z serwisów filmowych (takich jak Youtube, Dailymotion, Vimeo), a także z innych, dostępnych w internecie usług (internetowe stacje radiowe, kanały rss, serwisy pogodowe, czy nawet google maps).

Można także zakupić urządzenie typu combo, pozwalające dodatkowo na obsługę kanałów telewizji satelitarnej, np. Ferguson Ariva 253 Combo, które ponadto zaopatrzone jest w szereg wyjść i wejść poszerzających niesamowite możliwości tego urządzenia (między innymi gniazdo internetowe Ethernet).

Wygląd dekodera

Wielu użytkowników, wybierając sprzęt, zwraca także szczególną uwagę na wygląd sprzętu. Większość, dostępnych na rynku dekoderów DVB-T, to proste skrzyneczki, zaopatrzone na froncie we włącznik, guziki do zmiany kanałów oraz gniazdo USB. Na tym tle wyróżnia się tuner DVB-T Ferguson Ariva T750i, którego front pokryty jest gładkim plastikiem, zaś złącze USB zainstalowane jest z tyłu urządzenia. Takie położenie złącza USB ułatwia podłączenie np. dużego, przenośnego dysku USB, z którego można oglądać filmy bez konieczności oglądania kabelków, szpecących front urządzenia. Z kolei zupełnie inną koncepcję budowy dekodera prezentuje sobą tuner DVB-T WIWA HD-50, który można podłączyć bezpośrednio do gniazda SCART w odbiorniku telewizyjnym lub, gdy połączenie realizowane jest przez przewód HDMI, zupełnie ukryć za odbiornikiem, wyprowadzając na front jedynie przewód z sensorem IR. Jeszcze inną kategorią są dekodery podłączane przez gniazdo USB do komputera. Te małe, kompaktowe urządzenia, jak np. tuner Media-Tech MT4171, pozwalają na oglądanie telewizji na ekranie dowolnego komputera, czyniąc go doskonałym towarzyszem w podróżach i wyjazdach.

Kilka słów na zakończenie

Decydując się na zakup dekodera, warto dokładnie zapoznać się z oferowanymi możliwościami, ponieważ kupno droższego, mającego wiele dodatkowych funkcji, modelu może finalnie okazać się lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem, pozwalającym nie tylko na komfortowe oglądanie programów telewizyjnych, ale także filmów lub muzyki, odtwarzanych z dysku, podłączonego przez gniazdo USB lub bezpośrednio z internetu.

Sprawdź proponowane produkty