bw_banner
bw_banner

Jak wybrać odpowiedni UPS (zasilacz awaryjny)?

28 Wrzesień 2020 Poradniki

Jak wybrać odpowiedni UPS (zasilacz awaryjny)?

Zasilacz awaryjny UPS (Uninterruptible Power Supply) to sprzęt, który zapewnia nieprzerwane dostawy prądu do urządzeń, które muszą pracować w trybie ciągłym. Nie tylko komputery i serwery ale również pompy centralnego ogrzewania, piece, sterowniki czy wentylatory muszą mieć zapewnione stałe zasilanie. Zastosowanie zasilaczy awaryjnych jest bardzo szerokie i obejmuje: domy, biura, szkoły, zakłady produkcyjne, banki, a nawet szpitale.

Co to jest UPS?

UPS to urządzenie, wyposażone w akumulator, którego głównym zadaniem jest zasilanie podłączonych do niego urządzeń elektrycznych. Gdy pojawi się przerwa w dostarczaniu prądu, zasilacz awaryjny zapewnia jego dostawę jednocześnie zabezpieczając przed skokami napięcia.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów zasilaczy awaryjnych:

  • Zasilacze awaryjne z tzw. bierną rezerwą, nazywane często off-line. Zasilacze te zapewniają tylko podstawową ochronę przed zanikiem prądu w gniazdku. System monitoruje napięcie wejściowe i dopiero w przypadku wykrycia spadku, przełącza się na pracę z akumulatorów. Do UPS-ów tego typu możemy podłączać wyłącznie urządzenia, które do pracy nie wymagają idealnie sinusoidalnego przebiegu napięcia (np. sprzęt komputerowy). Mankamentem zasilaczy off-line jest opóźniona reakcja na przełączenie w sieci (rzędu 10-20 milisekund). Do zalet, możemy zaliczyć mniejszą podatność na awarie oraz mniejsze straty energii, co wiąże się z niższym kosztem eksploatacji.

  • Zasilacze awaryjne tzw. line-interactive. Zasilacze tego typu bazują na konstrukcji off-line, jednocześnie wykorzystując przetwornik napięcia, który jest podłączony na stałe, niezależnie od źródła zasilania. Dzięki temu w przypadku, gdy zasilanie jest pobierane z sieci przetwornik zapewnia odpowiednią stabilizację. Natomiast podczas pracy w trybie zasilania akumulatorowego przekształca prąd stały na zmienny. Zasilacze typu line interactive podczas spadku napięcia nie zawsze przełączają źródło zasilania na akumulator, ponieważ same potrafią je ustabilizować. Wpływa to pozytywnie na żywotność baterii.

  • Zasilacze awaryjne z tzw. podwójną konwersją, lub prościej on-line. Zapewniają kompleksową ochronę oraz generują idealne napięcie wyjściowe, są dobrze dostosowane do najwrażliwszych odbiorników. Przy zakupie zasilaczy tego typu musimy liczyć się z wysoką ceną oraz z dużymi stratami energii co jest spowodowane sposobem w jaki pracują. Do zalet możemy zaliczyć bardzo wysoką odporność na zakłócenia napięcia wejściowego, krótki czas reakcji a także brak przerwy w dostawie prądu. Z uwagi na bardzo dobre parametry i pracę ciągłą, są wykorzystywane przy zasilaniu aparatury medycznej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze UPS-a ?

Najważniejszym parametrem zasilacza awaryjnego jest moc jaką może zapewnić podłączonym do niego urządzeniom. Cecha ta podawana jest zwykle na dwa sposoby:

  • moc czynna w watach (W)-jest to moc znamionowa, która może zostać wykorzystana przy wykonaniu pracy i dostarczona do podłączonych urządzeń.
  • moc pozorną w voltoamperach (VA)

Dobierając UPS musimy najpierw ustalić jaka moc jest konieczna do zasilenia naszego sprzętu a póżniej wybrać odpowiedni zasilacz awaryjny.

Czas przełączenia: Aby zapewnić nieprzerwaną pracę urządzenia, czas przełączenia powinien być jak najkrótszy. Optymalna wartość powinna mieścić się w przedziale od 10 do 20 ms, pamiętajmy jednak, że im jest ona mniejsza, tym większą mamy gwarancje, że komputer nie zdąży się wyłączyć czy zresetować. W przypadku urządzeń medycznych, niedopuszczalna jest jakakolwiek zwłoka w przełączaniu, dlatego w szpitalach stosuje się zasilacze UPS on-line.

Czas podtrzymywania akumulatorowego: Głównym zadaniem zasilacza jest podtrzymywanie pracy podłączonych urządzeń w czasie przerwy w dostawie prądu, pamiętajmy jednak, że ten czas jest ograniczony i pozwala, w zależności od pojemności akumulatorów, na utrzymanie urządzenia przez kilka do kilkunastu minut. W przypadku komputerów PC jest to zwykle czas wystarczający na zapisanie zmian czy zamknięcie dokumentu.

Liczba i typ gniazd wyjściowych: Niewskazane jest podłączanie rozgałęźników lub listew do UPS-ów, dlatego dobrze jest wybrać model, który ma odpowiednią liczbę chronionych gniazd wyjściowych. W podstawowej konfiguracji, potrzebujemy minimum trzech wyjść umożliwiających zasilenie: monitora, jednostki centralnej i np.routera. Jeśli liczba urządzeń jest większa, powinniśmy zaopatrzyć się w model z odpowiednią liczbą gniazd.

Złącza i oprogramowanie monitorujące: Najprostsze zasilacze nie posiadają żadnych dodatkowych złącz i oferują tylko diodową lub dźwiękową sygnalizację stanu pracy. Modele wyposażone w port komunikacyjny z oprogramowaniem pozwalają na sprawdzenie na komputerze lub też przez Internet, stanu pracy zasilacza, kondycji akumulatorów oraz poziomu naładowania

Wymiana akumulatorów: Ogniwa zamontowane w zasilaczu ulegają zużyciu zwykle po około 500 cyklach ładowania, czyli należy je wymienić co 3-5 lat. Przed zakupem warto wybrać zasilacz, który pozwoli na samodzielną wymianę ogniw, bez konieczności wizyty w specjalistycznym serwisie. Funkcjonalnym i przydatnym dodatkiem jest zakupienie urządzenia zwanego bypassem, który umożliwi nam wymianę baterii bez przerwy w zasilaniu podłączonych urządzeń.

Gwarancja: Dobry zasilacz awaryjny jest objęty długoletnim okresem gwarancyjnym. Przy wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Pierwsza z nich to taka, że bardzo często gwarancja jest liczona od daty produkcji, a nie sprzedaży. Druga kwestia dotyczy akumulatorów, ich gwarancja bywa krótsza od gwarancji samych zasilaczy.

Jaki UPS wybrać do swojego sprzętu?

UPS do komputera

W komputerach znajduje się wydajny procesor a także karta graficzna, które pobierają dużo prądu. Zasilacz awaryjny oferujący moc co najmniej 300 W w tym przypadku będzie odpowiedni. Warto wziąć pod uwagę UPS o topologii line-interactive.

UPS ZASILACZ AWARYJNY POWER WALKER VI 650 SHL LCD

319,00 zł

room
Sprawdź dostępność w sklepach

Zasilacz awaryjny Power Walker VI 650 to urządzenie, które świetnie sprawdzi się zarówno w domu jak i w biurze. Jest to UPS typu line-interactive wyposażony w dwa gniazda wyjściowe 230V oraz dwa RJ-45, służące do zdalnego monitorowania stanu oraz zabezpieczenia linii telefonicznej. Na froncie urządzenia umieszczono ekran LCD wyświetlający najważniejsze parametry pracy. Dzięki funkcji "zimny start" możliwe jest uruchomienie zasilania z akumulatorów UPS-a nawet w przypadku braku prądu sieciowego. Jest to szczególnie przydatne, gdy pomimo awarii zasilania musimy włączyć PC na chwilę aby zgrać ważne pliki lub wysłać email. Zasilacz Power Walker VI 650 umożliwia analizę szeregu statystyk związanych z pobieraną mocą, napięciem, częstotliwością oraz zużyciem akumulatorów.

UPS do pieca centralnego ogrzewania (kotła CO)

Nowoczesne kotły centralnego ogrzewania do bezpiecznej pracy wymagają stałego dostępu do zasilania. W przypadku braku prądu, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne oraz kotły na paliwo gazowe lub ciekłe po prostu wyłączą się. Kotły na paliwo stałe (np. ekogroszek) wymagają ciągłej pracy podajnika oraz dmuchawy. Aby woda w kotle CO nie zaczęła wrzeć konieczne jest ciągłe chłodzenie, zapewniane przez pompy cyrkulacyjne. Brak zasilania skutkuje wyłączeniem się podajnika paliwa, dmuchawy oraz pomp. Może to doprowadzić do zagotowania się wody w kotle, i jeśli zawór ciśnieniowy nie zadziała poprawnie-eksplozji kotła. Dlatego bardzo istotne jest zabezpieczenie instalacji grzewczej zasilaczem awaryjnym UPS.

UPS ZASILACZ AWARYJNY POWER WALKER VI 1100 CW FR

1 149,00 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 114,90 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Zasilacz awaryjny Power Walker VI 1100 CW FR to urządzenie, które zapewnia moc rzędu 770W z sinusoidalnym przebiegiem napięcia. Dzięki temu UPS świetnie sprawdzi się zarówno jako źródło zasilania w sprzęcie komputerowym jak i kotłach centralnego ogrzewania. Czytelny wyświetlacz monitoruje obciążenie w watach oraz czas pracy na akumulatorach. UPSy serii VI CW posiadają port szeregowy RS-232 oraz USB, a dołączone oprogramowanie umożliwia zdalną kontrolę pracy urządzenia.

UPS do domu

Zasilacz do domu powinien posiadać moc od 500VA w górę. Kształtem napięcia wyjściowego powinna być aproksymowana sinusoida. Zalecany typ do zasilacza domowego to line-interactive.

UPS ZASILACZ AWARYJNY POWER WALKER VI 2000 SCL FR

885,00 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 88,50 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Zasilacz UPS Power Walker VI 2000 SCL FR to urządzenie dedykowane do użytku domowego. Zapewnia moc 1200 W i umożliwia podłączenie do 4 urządzeń. Wszystkie modele z tej serii mogą być włączane bezpośrednio z baterii (funkcja zimnego startu) a wewnętrzne baterie mogą być ładowane w trybie czuwania. Komunikacja odbywa się za pomocą portu USB, który umożliwia monitorowanie i kontrolowanie urządzenia.

UPS do serwera

Serwery to urządzenia, które odpowiadają za nieprzerwany dostęp do Internetu. Do serwerowni szczególnie polecane są UPSy z podwójna konwersją on-line, które odizolowują całkowicie serwer od napięcia sieciowego. UPS-y on-line przetwarzają prąd z przemiennego na stały aby potem przy zastosowaniu falownika przekształcić go znów na przemienny. Dzięki temu eliminowane są wszelkie spadki napięcia i zakłócenia pochodzące z sieci. Zasilacze awaryjne do serwerów muszą oferować odpowiednio dużą moc oraz umożliwiać zdalną kontrolę parametrów pracy.

UPS ZASILACZ AWARYJNY POWER WALKER VFI 3000 CRM LCD

3 689,00 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 368,90 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

UPS PowerWalker VFI 3000 CRM został zaprojektowany w technologii on-line (prawdziwej podwójnej konwersji) z pełną ochroną przeciążeniową i przeciwzwarciową dla najbardziej wymagających aplikacji. Zasilacz awaryjny tej serii akceptuje bardzo szeroki zakres napięcia wejściowego (110VAC-300VAC), dzięki czemu może pracować w najcięższych warunkach. UPS oferuje pełną ochronę podłączonych urządzeń dlatego może być stosowany w szerokiej gamie zastosowań np: w krytycznych serwerach; urządzeniach medycznych, sieciowych/telefonicznych systemach informatycznych, urządzeniach przemysłowych itp.

Niezależnie od wyboru UPS, warto skonsultować się ze specjalistami firmy eltrox.pl, którzy są zawsze dostępni na czacie na stronie internetowej lub telefonicznie, i zawsze doradzą oraz pomogą dobrać odpowiedni produkt pod nasze potrzeby.

Tak oceniają nas klienci w popularnych serwisach internetowych

Dokładamy wszelkich starań, aby zaspokoić wszystkie potrzeby i oczekiwania naszych klientów. Ich opinia jest dla nas szczególnie istotna. Nieustannie pracujemy nad udoskonaleniem naszych procedur, aby spełnić najwyższe standardy obsługi klienta.

Nad poprawnym działaniem systemu będzie czuwał nasz dedykowany specjalista, który zapewni pomoc we wszystkich problemach dotycznących bieżącej obsługi. Dzięki wiedzy i dużemu doświadczeniu, postara się rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na każde z zadanych pytań.

Daniel Rajca

tel: 572 725 405

e-mail: d.rajca@eltrox.pl