Jak wybrać odpowiedni UPS (zasilacz awaryjny)?

6 Kwiecień 2017 Poradniki

Jak wybrać odpowiedni UPS (zasilacz awaryjny)?

Co to jest UPS?

UPS to większych rozmiarów skrzynka, wyposażona najczęściej w akumulator, której głównym zadaniem jest ciągłe zasilanie podłączonych do niej urządzeń elektrycznych. Gdy pojawi się przerwa w dostawie prądu. Zasilacz awaryjny zapewnia jego dostawę jak i również zabezpiecza przed samymi skokami napięcia. Przy zakupie tego urządzenia będziemy potrzebowali miejsca aby ustawić go w naszym pokoju, ponieważ gabaryty są dosyć spore.

Na rynku dostępnych jest wiele zasilaczy awaryjnych, oto kilka rodzai:

Zasilacze awaryjne tzw. line-interactive
Zasilacze tego typu bazują na konstrukcji off-line, lecz są dużo bardziej rozbudowane. Przede wszystkim chronią przed zanikaniem napięcia zasilającego jak i również przed zakłóceniami w sieci. Mimo tego, że nie są one tanie to nadal w zasięgu wielu kupujących.

Zasilacze awaryjne z tzw. bierną rezerwą, nazywane często off-line.
Zasilacze te są stosunkowo tanie lecz zapewniają tylko podstawową ochronę przed zanikaniem prądu w gniazdku. System monitoruje napięcie wejściowe i dopiero w przypadku wykrycia odchyłów od normy odcina dopływ prądu a wtedy zaczyna korzystać z akumulatorów. Przy wyborze tego rodzaju musimy liczyć się z tym, że nie można do nich podłączyć wszystkich urządzeń, tylko te, które poradzą sobie z ich charakterystycznym napięciem wyjściowym. Opóźniona reakcja na zmiany w sieci, jest przy tych urządzeniach charakterystyczna. Do zalet możemy zaliczyć mniejszą podatność na awarie oraz dużo mniejsze straty energii, co wiąże się z dużo niższym kosztem eksploatacji.

Zasilacze awaryjne tzw. podwójną konwersją, lub prościej on-line.
Zapewniają kompleksową ochronę oraz generują idealne napięcie wyjściowe, są dobrze dostosowane do najwrażliwszych odbiorników. Przy zakupie tych zasilaczy musimy liczyć się z wysoka cena oraz z dużymi stratami energii spowodowane sposobem w jaki pracują. Do zalet możemy zaliczyć bardzo wysoka odporność na zakłócenia napięcia wejściowego, krótki czas reakcji a także brak przerw w dostawie prądu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze UPS ?

Moc jest najważniejszą cechą przy wyborze zasilacza. Parametr mocy jest podawany przez producentów na dwa sposoby:
- moc czynna w watach (W). Jest to moc znamionowa, która może zostać wykorzystana przy wykonaniu pracy i dostarczona do podłączonych urządzeń.
- moc pozorną w woltoamperach (VA)

Aby wybrać UPS, którego moc powinna wystarczyć do utrzymania pracy komputera należy ustalić, ile energii elektrycznej potrzebuje sprzęt elektryczny.

Czas przełączenia:
Aby zapewnić nieprzerwaną pracę urządzenia, czas przełączenia nie powinien być zbyt długi. Optymalna wartość powinna mieścić się w przedziale do 20 ms, pamiętajmy jednak, że im jest ona mniejsza, tym większą mamy gwarancje, że komputer nie zdąży się wyłączyć czy zresetować.

Czas podtrzymywania akumulatorowego:
Głównym zadaniem zasilacza jest podtrzymywanie pracy podłączonych urządzeń w czasie przerwy w dostawie prądu, pamiętajmy jednak, że ten czas jest wielokrotnie niższy i pozwala na utrzymanie urządzenia na około 5-8 minut. Jest to wystarczający czas na zapisanie zmian czy zamkniecie dokumentu.

Liczba i typ gniazd wyjściowych:
Podłączanie rozgałęźników czy listew do UPS-ów jest niewskazana dlatego trzeba wybrać model, który ma odpowiednią liczbę chronionych gniazd wyjściowych. Minimum tych wejść specjaliści określają na trzy( monitor, jednostka centralna i np. router). Jeśli liczba urządzeń jest większa, powinniśmy zaopatrzyć się w model z większą liczbą gniazd.

Złącza i oprogramowanie monitorujące, funkcjonalność:
Najprostsze zasilacze nie posiadają żadnych dodatkowych złącz i oferują tylko diodową lub dźwiękową sygnalizację stanu pracy. Modele wyposażone w port komunikacyjny z oprogramowaniem pozwalają na sprawdzenie na komputerze lub też on-line, stanu pracy zasilacza, kondycji akumulatorów oraz poziomu naładowania

Wymiana akumulatorów:
Ogniwa jakie są zamontowane w zasilaczu ulegają zużyciu, wytrzymują okolo500 cykli ładowania czyli od 3-5 lat. Przed zakupem warto pomyśleć aby nasz zasilacz miał funkcje samodzielnego demontażu starych ogniw i montażu nowych, bez konieczności wizyty w specjalistycznym serwisie. Funkcjonalnym i przydatnym dodatkiem jest zakupienie bypassa, który umożliwi nam wymianę baterii bez przerwy w zasilaniu podłączonych urządzeń.

Gwarancja:
Dobry zasilacz awaryjny jest objęty długoletnim okresem gwarancyjnym. Przy wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Pierwsza z nich to taka, że bardzo często gwarancja jest liczona od daty produkcji, a nie sprzedaży. Druga kwestia dotyczy samych akumulatorów, ich gwarancja bywa krótsza od gwarancji samych zasilaczy.

Jaki UPS wybrać do swojego sprzętu?

UPS do komputera
W komputerach znajduje się wydajny procesor a także karta graficzna, które pobierają dość dużo prądu. Zasilacz awaryjny oferujący co najmniej 300 W w tym przypadku będzie odpowiedni. Warto wziąć pod uwagę UPS o topologii line-interactive. Firma Eltrox.pl oferuje najwyższej jakości zasilacze jeden z najlepszych wybranych do komputera jest UPS POWER WALKER VI 650 LCD.

UPS do pieca
Zasilacz500W z czystą sinusoidą. Na akumulatorze 12V/115Ah przy ciągłej pracy kotła w okresie zimowym pracuje około 8 godzin. Eltrox.pl ma bardzo szeroką gamę produktów i każdy klient znajdzie sprzęt odpowiedni dla siebie.

UPS do domu
Zasilacz do domu powinien posiadać moc od 500VA w górę. Kształtem napięcia wyjściowego powinna być aproksymowana sinusoida. Zalecany typ do zasilacza domowego to line-interactive.

UPS do serwera
Wszystko zależy od tego jak długo powinien potrzymać serwer w przypadku awarii sieci energetycznej i ile urządzeń ma funkcjonować na zasilaczu. Serwery są sprzętami które potrzebują dużo prądu. Zasilacz musi nie tylko charakteryzować się dużą mocą ale również wielkim atutem są wszelkiego rodzaju zabezpieczenia. Najlepszym wyborem było by urządzenie o topologii online. Uważam, że moc takiego zasilacza powinna wynosić co najmniej 1000 W.

Ups do monitoringu
Wszystko zależy od tego jak obszerny jest nasz monitoring, możemy użyć dwóch mniejszych zasilaczy np. jeden do zasilania komputerów a drugi do zasilania sieci oraz monitoringu. W takim przypadku możemy wykorzystać dwa UPS-y o mniejszej mocy. Jeśli jednak zdecydujemy się zasilić wszystko za pomocą jednego UPS musimy wybrać taki o mocy od 1500W wzwyż.

Niezależnie od wyboru UPS, warto skonsultować się ze specjalistami firmy eltrox.pl, którzy są zawsze dostępni na czacie na stronie internetowej lub telefonicznie, i zawsze doradzą oraz pomogą dobrać odpowiedni produkt pod nasze potrzeby.

Sprawdź proponowane produkty