bw_banner
bw_banner

Jak wybrać skuteczny system alarmowy do sklepu?

1 Wrzesień 2020 Poradniki

Jak wybrać skuteczny system alarmowy do sklepu?

Dobre zabezpieczenie antywłamaniowe w sklepie to podstawa. System alarmowy i monitoring to najważniejsze instalacje zapewniające bezpieczeństwo zarówno w osiedlowym sklepiku, jak i w dużym supermarkecie. Niezależnie od branży, sprzedawany towar stanowi łakomy kąsek dla złodziei. Statystyki policyjne wskazują, że codziennie jest dokonywanych ponad 300 włamań do marketów. Nasze porady przygotowaliśmy z myślą o zabezpieczeniu małych i średnich sklepów.

Większość małych i średnich sklepów stosuje zabezpieczenia w postaci monitoringu. Dodatkowo właściciele montują w oknach kraty lub rolety antywłamaniowe. Skuteczność tego typu zabezpieczeń jest jednak wątpliwa. Włamywacze pod osłoną nocy, bez trudu potrafią dostać się do marketu i ukraść towar. Najczęściej giną wyroby tytoniowe oraz alkohol. Policja w wielu przypadkach nie potrafi ustalić sprawców. Natomiast firmy ubezpieczeniowe, z uwagi na rosnącą liczbę włamań, wciąż podnoszą składki przedsiębiorcom. Tymczasem instalacja systemu alarmowego może skutecznie zniechęcić przestępców. Badania przeprowadzone wśród byłych włamywaczy dowodzą, że złodzieje wolą omijać sklepy z widocznymi elementami systemu alarmowego.

Plan instalacji alarmowej

Instalacja skutecznego systemu alarmowego, wyposażonego w szereg właściwie dobranych czujników, stanowi solidny oręż w walce z przestępcami. Konfiguracja odpowiedniego zestawu wymaga wiedzy oraz doświadczenia i najlepiej zwrócić się z tym do specjalisty. Tylko doświadczony instalator potrafi określić strefy zagrożenia, szczegółowo prześledzić plan lokalu aby dobrać czujniki, wybrać odpowiednie miejsce na centralę oraz przeprowadzić montaż.

Jakie pytania musimy sobie zadać przed instalacją systemu alarmowego?

Na wstępie warto rozstrzygnąć kilka podstawowych kwestii:

  1. Jak duży jest sklep?
  2. Ile jest wejść do budynku?
  3. Jak duże są wystawy sklepowe?
  4. W jakiej okolicy znajduje się sklep?
  5. Czy w sąsiedztwie zdarzały się włamania?
  6. Czy obok sklepu znajdują się kolejne pomieszczenia np.: magazyn, który również wymaga ochrony?
  7. Czy system alarmowy ma chronić również przed wypadkami losowymi takimi jak zalanie, pożar, ulatniający się gaz?
  8. Czy system alarmowy ma być zarządzany przez internet?

SSWiN czyli System Sygnalizacji Włamania i Napadu - co warto wiedzieć?

Planując instalację systemu alarmowego możemy wybierać między: przewodowym lub bezprzewodowym. System przewodowy wymaga rozprowadzenia okablowania w lokalu co wiąże się z pracami remontowymi. Zaletą jest niższa cena oraz duża niezawodność. Systemy bezprzewodowe są łatwiejsze w instalacji, natomiast każdy czujnik jest wyposażony w akumulator, który należy okresowo wymieniać (system informuje o poziomie naładowania baterii).

Każdy system alarmowy składa się z szeregu komponentów. Podstawowym jest centrala, która przetwarza sygnały z czujników. Powinna być zainstalowana w miejscu trudno dostępnym, aby przestępca nie mógł jej zniszczyć. Im więcej posiada wejść oraz wyjść tym więcej czujników możemy do niej podłączyć. Jest to szczególnie przydatne, jeśli planujemy rozbudowę systemu o elementy automatyki (np. sterowanie roletami).

Czujniki to elementy, które rozpoznają niebezpieczeństwo i odpowiadają za uruchomienie alarmu. Na rynku jest dostępnych kilkanaście rodzajów czujek, wyspecjalizowanych w wykrywaniu różnych zagrożeń.

Drzwi i uchylne witryny można zabezpieczyć za pomocą kontaktronów, czyli elektromagnesów montowanych na ramie oraz na skrzydle drzwi lub okna. Siłowe rozłączenie elektromagnesów, podczas wyważania drzwi, skutkuje uruchomieniem alarmu.

Czujniki ruchu, jak nazwa wskazuje, reagują na osoby poruszające się w polu „widzenia” urządzenia. Bardzo popularne są czujniki PIR, wykorzystujące podczerwień. Niestety mogą one wzbudzać fałszywe alarmy, dlatego warto zainstalować czujniki dualne PIR+MW, wykorzystujące do detekcji nie tylko podczerwień ale i mikrofale. Większość nowoczesnych detektorów ruchu ignoruje obiekty o masie mniejszej niż 25 kg, aby małe zwierzęta nie powodowały uruchomienia systemu alarmowego.

Kompleksowa ochrona wiąże się również z koniecznością instalacji czujnika przeciwpożarowego, czujnika dymu czy czujnika zalania sklepu.

Każdy system alarmowy posiada sygnalizator-syrenę alarmową, która uruchamia się w przypadku wykrycia zagrożenia. Emituje ona sygnał dźwiękowy oraz świetlny, który ma za zadanie zaalarmować ochronę lub służby policyjne oraz spłoszyć włamywaczy. W praktyce najlepiej zainstalować dwa sygnalizatory: wewnętrzny oraz zewnętrzny. Dźwięk emitowany wewnątrz potrafi wywołać fizyczny ból oraz sparaliżować przestępcę. Sygnalizator zewnętrzny z pewnością zaalarmuje wszystkich wokół.

System alarmowy wyposażony w obsługę sieci GSM potrafi komunikować się przy wykorzystaniu sieci komórkowej. Dzięki temu w przypadku wszczęcia alarmu od razu otrzymamy powiadomienie na nasz smartfon. Jeśli sklep jest chroniony przez agencję, sygnał o włamaniu można wysyłać automatycznie bezpośrednio do dyspozytora patrolu interwencyjnego.

Alarm Satel CA-4 LED 1xLC-100 PI, syg. zew. SPL-5010R

build
Montaż już od 500 zł
Cena jest orientacyjna. Prosimy o kontakt ze specjalistą w celu przedstawienia ostatecznej wyceny. Zadzwoń: 517 015 475

Pierwszy zestaw to podstawowy przewodowy system alarmowy marki SATEL. Składa się z centrali CA-4VP obsługującej 4 wejścia typu EOL oraz 2 wyjścia. W zestawie jest czujnik ruchu PIR DSC LC-100-PI, który charakteryzuje się niezawodną pracą, oraz odpornością na zwierzęta o wadze do 25kg, co znacząco obniża ilość fałszywych alarmów. System jest wyposażony w dodatkowy akumulator, który zasila system alarmowy w przypadku przerw w dostawie prądu. Zestaw świetnie sprawdzi się jako zabezpieczenie małych sklepów oraz kiosków.

Zestaw alarmowy w pełni bezprzewodowy Satel Perfecta 16-WRL, 6 Czujek

3 037,51 zł

build
Montaż już od 500 zł
Cena jest orientacyjna. Prosimy o kontakt ze specjalistą w celu przedstawienia ostatecznej wyceny. Zadzwoń: 517 015 475
access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 303,75 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Kolejny w naszym zestawieniu system alarmowy to bezprzewodowy SATEL, zbudowany w oparciu o centralę PERFECTA 16-WRL. Oferuje ona od 8 do 16 wejść oraz od 4 do 12 wyjść programowalnych. W skład zestawu wchodzą: 4 bezprzewodowe czujniki ruchu SATEL MPD-300 PET 3956, czujnik dymu i ciepła SATEL MSD300 3957, czujnik zalania wodą MFD-300 4855 oraz manipulator i sygnalizator alarmowy MSP-300 R 11257. Dodatkowo systemem można sterować przy pomocy poręcznego pilota Satel PERFECTA MPT-350 13310. System alarmowy dzięki zaawansowanej centrali PERFECTA może być rozbudowywany o szereg dodatkowych czujników. Zestaw umożliwia podział chronionej przestrzeni na dwie strefy, do każdej z nich można przypisać odrębne reguły zachowania. Zarządzanie alarmem jest możliwe dzięki dedykowanej aplikacji smartfonowej. System skutecznie zabezpieczy małe i średnie lokale handlowe.

Zestaw alarmowy SATEL Integra 128-WRL, Klawiatura dotykowa, 8 czujników ruchu PET, 4 czujniki ruchu dualne PET, 2 czujniki zalania, 2 czujniki dymu sygnalizator zewnętrzny SP-4002, powiadomienie GSM

4 954,37 zł

build
Montaż już od 500 zł
Cena jest orientacyjna. Prosimy o kontakt ze specjalistą w celu przedstawienia ostatecznej wyceny. Zadzwoń: 517 015 475
access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 495,44 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Ostatni system alarmowy to zaawansowane rozwiązanie, którego "sercem" jest centrala SATEL INTEGRA 128-WRL, która obsługuje od 8 do 128 wejść przewodowych i bezprzewodowych. System umożliwia podział chronionego obszaru na 32 strefy z możliwością zdefiniowania odrębnych reguł zachowania. W zestawie znajduje się 8 czujników ruchu PIR SATEL AQUA PET 9814 oraz 4 dualne czujniki PIR+MW SATEL GREY PLUS 1715, które skutecznie zabezpieczą nawet duży market. Dodatkowo 2 czujniki dymu i ciepła oraz 2 czujniki zalania ostrzegą przed pożarem lub zalaniem lokalu. System alarmowy jest zarządzany przy pomocy kolorowego 4,3 calowego tabletu z ekranem dotykowym. System umożliwia duże możliwości rozbudowy i konfiguracji.

Kompleksowe usługi montażowe

Poza szeroką ofertą, największą osiągalnością i dostępnością asortymentu, sieć sklepów Eltrox gwarantuje swoim klientom fachową usługę montażu, serwisu i jego konserwacji bez konieczności powierzania prac innym podmiotom w razie konieczności naprawy lub wymiany. Dzięki dobrze prosperującej współpracy z najlepszymi w branży instalatorami na terenie całej Polski, jesteśmy w stanie znacznie zminimalizować czas dotarcia do klienta.

od 500 zł *

Kompleksowe rozwiązania systemu wraz z montażem

Skorzystaj z naszej oferty usług montażowych, dzięki czemu nie będziesz musiał martwic się o instalację i konfigurację systemu. Na miejsce przyjedzie Autoryzowany Instalator Eltrox, który kompleksowo wykona usługę montażu.

Nasi specjaliści zagwarantują niezbędne wsparcie techniczne oraz skonfigurują zestaw.

Przy zakupie usługi montażowej otrzymujesz gwarancję 12 miesięcy na wykonaną usługę. Bierzemy pełną odpowiedzialność za jakość wykonanych prac.

Tak oceniają nas klienci w popularnych serwisach internetowych

Dokładamy wszelkich starań, aby zaspokoić wszystkie potrzeby i oczekiwania naszych klientów. Ich opinia jest dla nas szczególnie istotna. Nieustannie pracujemy nad udoskonaleniem naszych procedur, aby spełnić najwyższe standardy obsługi klienta.

Nad poprawnym działaniem systemu będzie czuwał nasz dedykowany specjalista, który zapewni pomoc we wszystkich problemach dotycznących bieżącej obsługi. Dzięki wiedzy i dużemu doświadczeniu, postara się rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na każde z zadanych pytań.

Maciej Kawa

tel: 501 945 219

e-mail: m.kawa@eltrox.pl