Jaka antena do DVB-T?

24 Kwiecień 2017 Poradniki

Jaka antena do DVB-T?

Naziemna telewizja cyfrowa jest systemem nadawania cyfrowego sygnału telewizyjnego zgodnie z międzynarodowym standardem DVB-T.

Telewizja cyfrowa z powodzeniem może być odbierana z wykorzystaniem instalacji takiej jak przy telewizji analogowej, bowiem też budowa instalacji jest taka sama, podobnie jak procedura doboru sprzętu. Dobór anteny oraz prawidłowy odbiór sygnału uwarunkowany jest kilkoma czynnikami, do których zaliczyć możemy przede wszystkim:

· odległość od nadajnika/nadajników,
· moc emisji nadajnika,
· wysokość zawieszenia nadawczych systemów antenowych,
· kierunkowość nadajnika,
· ukształtowanie terenu na linii nadajnik - miejsce odbioru,
· zabudowę terenu w lokalizacji odbioru (teren otwarty, zabudowa miejska, itd.).

Przy wyborze anteny DVB-T należy zwrócić uwagę na wady i zalety oraz obszar zastosowań poszczególnego rodzaju anteny. Dobierając anteny uwzględniamy lokalne warunki odbioru, jego lokalizację oraz parametry emisji obiektu z którego mamy zamiar odbierać sygnał. Głównym czynnikiem przy doborze anteny jest odległość od stacji nadawczej, na dużych odległościach wręcz bardzo dobrze spiszą się anteny dostępne w sieci Etrox.pl. Z szerokiego asortymentu Eltrox.pl możemy wybrać np. Miton-1000, Unitom 900 lub UT Digit, która jest wyposażona w wzmacniacz.

Anteny pokojowe

Zastosowanie anteny pokojowej do odbioru telewizji cyfrowej DVB-T jest ograniczona do miejsc o dużej sile sygnału. Wybór tej anteny będzie dobrym rozwiązaniem jeżeli mieszkamy w niedużej odległości od nadajnika.

Reasumując mimo atrakcyjnego wyglądu, antena ta może okazać się niewystarczająca. Jej wadą jest to, iż nawet jeśli odbierzemy sygnał, to odbiór ten może być podatny na wszelkiego rodzaju zakłócenia, które skutkować będą przerwami w odbiorze. Osoby które zamieszkują lokalizację umożliwiająca użycie takiej anteny znajdą ją na Eltrox.pl

Anteny Siatkowe

Podobnie jak anteny pokojowe mogą one również działać w niedużych odległościach od nadajnika, cechuje je natomiast lepsza skuteczność. Wadą tej anteny jest to że pomimo posiadania bardzo mocnego wzmacniacza, który poza wzmacnianiem sygnału niestety wzmacnia również zakłócenia. Zaletą natomiast jest odbiór tak pożądanego MUX8.

Anteny kierunkowe

Dużą wadą i zaletą anten kierunkowych jest to, że odbierają sygnał tylko z jednego kierunku a co za tym idzie antenę taką trzeba bardzo dokładnie ukierunkować w stronę nadajnika, jednak skuteczność odbioru sygnału jest o wiele lepsza niż w przypadku anten siatkowych i pokojowych. Skuteczność odbioru sygnału zależy od konstrukcji anteny. Im więcej posiada elementów tym skuteczność odbioru jest lepsza.

Zdając sobie sprawę, z tego, że każda lokalizacja odbioru TV jest inna, firma Eltrox.pl zapewnia szeroką gamę sprzętu do telewizji cyfrowej, naziemnej oraz DVB-T

Sprawdź proponowane produkty