Jaką odzież i obuwie robocze ESD dla elektroników wybrać?

Odzież i obuwie robocze ESD to niezbędne środki ochrony, których muszą używać elektronicy. Wynika to z faktu, że każdy człowiek wytwarza ładunki elektryczne, co może skutkować uszkodzeniem niektórych elementów elektronicznych. Co to jest odzież antystatyczna? Jakie elementy ubioru powinny być obowiązkowe? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Co to jest odzież antystatyczna?

Jak wspomniano we wstępie odzież antystatyczna (ESD) wykorzystywana jest przez elektroników w celu zabezpieczenia przed wyładowaniami elektrostatycznymi wrażliwych podzespołów elektronicznych. W związku z tym musi gwarantować odpowiednią jakość, a wymagania te określają konkretne normy. Jest to przede wszystkim norma PN-EN 61340-5-1:2017-01 – Elektryczność statyczna – Część 5-1: Ochrona przyrządów elektronicznych przed elektrycznością statyczną – Wymagania ogólne oraz DIN EN 61310-5-1 - Ochrona przyrządów elektronicznych przed elektrycznością statyczną, która określa ogólne wymagania dotyczące ochrony elementów elektronicznych przed zjawiskiem elektrostatycznym. W przypadku odzieży OSD istotna jest także norma PN-EN 1149-5 - Odzież ochronna chroniąca przed elektrycznością statyczną, która reguluje przede wszystkim:

  • sposób znakowania ubrań antystatycznych,
  • materiały wymagane do produkowania odzieży antyelektrostatycznej,
  • miejsca, w jakich konieczne jest stosowanie odzieży ochronnej ESD,
  • właściwości antyelektrostatyczne odzieży ESD.

W tym miejscu warto podkreślić, że odzież antystatyczna zapewnia ochronę przed wyładowaniami dzięki wprowadzeniu do tkaniny specjalnych nici przewodzących. Ich zastosowanie zapobiega skutecznie minimalizuje wysokość napięcia, a co za tym idzie zapobiega wyładowaniom.

Jakie elementy odzieży elektrostatycznej należy stosować?

Wspomniane wcześniej normy określają nie tylko właściwości, jakie powinna posiadać odzież antystatyczna, ale również miejsca, w których jej stosowanie jest konieczne. W efekcie realizując konkretne procesy (np. serwisując lub montując podzespoły elektroniczne) należy posiadać:

- buty ESD, które chronią stopy przed ładunkami elektrostatycznymi. Wyładowania ESD mogą bowiem powstawać w zwykłych sytuacjach, czego przykładem może być przejście po wykładzinie dywanowej, a następnie chwycenie metalowej klamki. Obuwie antystatyczne skutecznie rozładowują powstające w ten sposób napięcie;

- rękawice antystatyczne, które umożliwiają bezpieczną pracę dzięki ochronie dłoni i palców w trakcie wykonywania czynności zawodowych. Używanie rękawic ESD jest kluczowe, ponieważ człowiek poruszając się wytwarza ładunki statyczne, a do rozładowania napięcia dochodzi przy kontakcie z obiektami przewodzącymi. Jeśli będą nimi elementy elektroniczne może dojść do ich uszkodzenia, co nie zawsze jest od razu widoczne;

- płaszcze ESD, które utrudniają ładowanie, dzięki wspomnianym już niciom przewodzącym wplecionym w tkaninę. Stosuje się je również w laboratoriach;

- opaski antystatyczne, które dzięki połączeniu z uziemieniem chronią przed wypadkami zagrażającymi ludzkiemu życiu. Przy ich stosowaniu wyładowania elektryczne nie mają szans na wyrządzenie szkody.

Dlaczego ochrona przed wyładowaniami elektrostatycznymi jest tak istotna?

Warto wiedzieć, że organizm ludzki może wytworzyć ładunek elektrostatyczny, którego napięcie wyniesie nawet 20 tys. V. Istotne jest jednak to, że nawet bardzo małe ładunki elektryczne mogą powodować poważne szkody, np. napięcie 5 V jest groźne dla wrażliwych komponentów. W przypadku magnetycznych nośników danych ryzyko pojawia się przy napięciu 100 V, ponieważ może ono skutkować utratą zapisanych informacji. Konsekwencje mogą być jednak znacznie bardziej poważne, ponieważ przywieranie wyładowanie elektrostatyczne może wywołać nawet eksplozję, np. gazów w lakierniach. Dowodzi to, że używanie odzieży antystatycznej pozwala chronić nie tylko urządzenia, ale również zdrowie i życie ludzi.

Podsumowując należy stwierdzić, że odzież antystatyczna to w przypadku elektroników konieczność, która pozwala ograniczyć ryzyko powstawania wyładowań elektrostatycznych. Oczywiście musi ona spełniać odpowiednie normy, co gwarantuje skuteczność ochrony.

Przeczytaj również inne artykuły: System alarmowy - przewodowy czy bezprzewodowy?


Popularne artykuły na naszym blogu:


 

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...
34 387 29 92