Jaki alarm do garażu?

25 Maj 2017 Poradniki

Jaki alarm do garażu?

Jedną z najważniejszych cech człowieka jest bezpieczeństwo, a co za tym stoi, to również bezpieczeństwo naszych własności. Coraz częściej spotykamy się z garażami wolnostojącymi do których złodziej ma łatwy dostęp. Brak bezpośredniego kontaktu z domem powoduje że obiekt może zostać pozbawiony swej zawartości a my nawet nie będziemy o tym wiedzieć. I w tym momencie przychodzi nam z pomocą system alarmowy.

Aby system alarmowy w garażu spełniał nasze oczekiwania musimy sobie zadać kilka pytań.

Najważniejszym z nich jest wielkość naszego systemu, zależna od ilość punktów które chcemy chronić. Im więcej punktów tym więcej elementów detekcyjnych do których musimy dobrać odpowiednią centralę. W wypadku garażu nie będzie to duża ilość urządzeń. Jeśli obiekt posiada tylko jedną bramę i dodatkowe drzwi do wyjścia wystarczy nam jeden czujnik ruchu plus dwa czujniki magnetyczne (kontaktrony).

Drugim pytaniem jakie powinniśmy sobie zadać to jakich czujników użyć? W garażu powinniśmy zastosować minimum jeden dualny czujnik ruchu. Dlaczego dualny? Ponieważ w większości przypadków te czujniki opierają się na detekcji Mikrofalowej i Pasywnej Podczerwieni. Jeśli zastosujemy czujnik wyłącznie z detekcją podczerwieni (PIR) i po wjechaniu do garażu autem od razu uzbroimy system, mogą wyzwalać się fałszywe alarmy ze względu na wolne stygnięcie pojazdu i zmianę temperatury otoczenia. Jeśli będzie to czujnik dualny po wykryciu zagrożenia przez czujnik PIR, detektor mikrofalowy sprawdzi czy rzeczywiście ktoś pojawił się w obiekcie i dopiero jeśli wtedy, potwierdzi się wtargnięcie, zostanie wzbudzony alarm. Jeśli okaże się że w otoczeniu nic się nie pojawiło, alarm pozostanie niewzbudzony. Kolejnymi czujnikami jakie powinniśmy zastosować są czujniki magnetyczne, potocznie przez instalatorów zwane kontaktronami. Czujnik ten składa się z dwóch elementów, które zbliżone do siebie nie wyzwalają alarm, dlatego montuje się je na wejściach czy też bramie garażowej co podczas otwarcia rozdziela elementy wyzwalając alarm. W garażu należy stosować kontaktrony specjalnie do tego przeznaczone z wzmocnioną obudową. Dodatkowymi czujnikami jakie możemy użyć są czujniki stłuczeniowe, które mogą się przydać w wypadkach gdzie w garażu jest okno przez które może dostać się włamywacz lub czujniki gazów czy dymu.

Bardzo ważnym pytaniem jest, sposób w jaki chcemy autoryzować nasz alarm, czy wystarczy nam do tego bardzo prosty pilot czy wolimy bezpieczniejszą wersję w postaci manipulatora (klawiatury kodowej) na której będziemy musieli wpisać zaprogramowany przez nas kod aby alarm się nie włączył.

Kolejne pytanie, to sposób w jaki chcemy aby powiadamiał nas system o zaistnieniu zagrożenia. Czy wystarczy nam głośny sygnał syreny czy chcemy również otrzymać powiadomienie na nasz telefon? W większości przypadków polecane jest zarówno zainstalowanie sygnalizatora ponieważ on najszybciej odstraszy włamywaczy a dzięki powiadomieniu dowiemy się o próbie włamania nawet jeśli nie będzie nas w domu. Takie rozwiązanie zapewni nam kompleksowo informacje o zdarzeniu oraz powiadomi najbliższe otoczenie głośną syreną, że coś się dzieje.

Ostatnim z ważnych pytań jest to, jaką centralę powinniśmy wybrać. Na rynku Polskim możemy wyróżnić dwoje rodzimych producentów, SATEL i ROPAM. Obie firmy, proces produkcyjny prowadzą w Polsce, dlatego możemy być pewni jakości ich produktów. Nie dajmy się skusić na tanie Chińskie centrale sprzedawane w internecie, nie spełniają one podstawowych wymagań dla systemów alarmowych i nie dadzą nam poczucia bezpieczeństwa.

Jeśli chcemy zarządzać systemem z poziomu pilota warto zakupić moduł alarmowy MICRA. Pozwoli on na podłączenie do 5 czujników przewodowych oraz dodatkowo posiada możliwość użycia czujników bezprzewodowych dzięki czemu będzie bardzo uniwersalnym systemem. Dzięki wbudowanemu modułowi GSM/GPRS na płytę główną, nie będziemy musieli stosować dodatkowych modułów. Dodatkowo obsługa modułu alarmowego MICRA jest bardzo prosta i intuicyjna, a dzięki aplikacji mobilnej specjalnie przygotowanej dla tego modułu, będziemy otrzymywali jasne powiadomienia z możliwością obsługi systemu z poziomu Smartphona.

Innym rozwiązaniem gdzie możemy użyć klawiatury (manipulatora), jest system firmy SATEL z rodziny Perfecta. W podstawowej wersji system obsługuje 8 czujników przewodowych oraz pozwala na sterowanie prostą automatyką, np. bramą garażową z poziomu Smart phona. Dzięki wbudowanemu modułowi GSM/GPRS możemy sterować całym systemem z pozycji telefonu komórkowego. Jeśli zdecydowalibyśmy się na lepszą centralę systemu Perfecta możemy również obsługiwać czujniki bezprzewodowe.

System alarmowy do garażu może być złożony jeszcze z innych urządzeń, dobranych do indywidualnych potrzeb klienta. W tym celu najlepiej skontaktować się telefonicznie, mailowo lub osobiście w jednym z salonów eltrox.pl, ze specjalistami którzy dobiorą system skrojony do naszych potrzeb. Zapytanie o taki system można również złożyć poprzez formularz z poniższego linku:

Wycena systemu alarmowego

Pamiętajmy o tym aby system który chcemy zamontować w garażu był bezpieczny.

Pewny i sprawnie działający system zapewni nam bezpieczeństwo i ochronę przed włamywaczami, dzięki czemu będziemy mogli spać spokojnie nie martwiąc się o nasze zdrowie i naszą własność.

Sprawdź proponowane produkty