bw_banner
bw_banner

Jaki alarm do garażu?

26 Sierpień 2020 Poradniki

Jaki alarm do garażu?

Garaż to miejsce w którym przechowujemy nasz samochód, motocykl oraz inne wartościowe rzeczy. Często składujemy tam również sprzęty używane sezonowo (np. narty, rowery), akcesoria ogrodowe lub inne przedmioty, na które akurat nie mamy miejsca w domu. Przechowywane rzeczy są na ogół wartościowe, dlatego stanowią łakomy kąsek dla złodzieja. Myśląc o bezpieczeństwie powinniśmy również zadbać o skuteczny alarm w naszym garażu.

Jakie pytania musimy sobie zadać wybierając system alarmowy?

Przede wszystkim istotna jest wielkość garażu. Czy garaż jest wolnostojący czy jest częścią domu? Czy jest na poziomie zerowym czy jest podziemny? Jak wygląda kwestia zasilania? Następnie musimy określić ilość punktów które chcemy chronić. Im więcej punktów tym więcej elementów detekcyjnych do których dobieramy odpowiednią centralę. Jeśli obiekt posiada tylko jedną bramę i drzwi wyjściowe, wystarczy nam jeden czujnik ruchu plus dwa czujniki magnetyczne (kontaktrony).

Dobieramy czujniki do systemu alarmowego

W garażu powinniśmy zastosować minimum jeden dualny czujnik ruchu. Dlaczego dualny? Ponieważ w większości przypadków te czujniki opierają się na detekcji mikrofalowej i pasywnej podczerwieni. Jeśli zastosujemy czujnik wyłącznie z detekcją podczerwieni (PIR) i po wjeździe do garażu autem od razu uzbroimy system, rozgrzany silnik pojazdu może uruchomić fałszywy alarm. Jeśli będzie to czujnik dualny, po wykryciu zagrożenia przez czujnik PIR, detektor mikrofalowy dodatkowo sprawdzi czy rzeczywiście ktoś pojawił się w obiekcie i dopiero w przypadku zagrożenia, uruchomi alarm. Kolejnymi czujnikami jakie powinniśmy zastosować są czujniki magnetyczne - kontaktrony. Czujnik ten składa się z dwóch elementów, z których jeden montujemy na ościeżnicy a drugi na skrzydle bramy. Siłowe otwarcie skrzydła rozłącza elementy kontaktronu i wyzwala alarm. W garażu należy stosować kontaktrony specjalnie do tego przeznaczone z wzmocnioną obudową. Dodatkowymi czujnikami jakie możemy zainstalować są czujniki stłuczeniowe, które mogą się przydać w przypadku gdy w garażu jest okno przez które może dostać się włamywacz.

Manipulator, sygnalizator i centrala

Musimy zdecydować w jaki sposób chcemy autoryzować nasz alarm: czy wystarczy nam do tego prosty pilot czy wolimy bezpieczniejszą wersję w postaci manipulatora-klawiatury kodowej.

Kolejna kwestia do rozstrzygnięcia, to sposób w jaki chcemy, aby system powiadamiał nas o zaistnieniu zagrożenia. Czy wystarczy nam głośny sygnał syreny czy chcemy również otrzymać powiadomienie na telefon? W większości przypadków polecane jest zainstalowanie sygnalizatora, ponieważ on najszybciej odstraszy włamywaczy a dzięki powiadomieniu GSM dowiemy się o próbie włamania, nawet gdy będziemy poza domem.

Na koniec pozostaje kwestia wyboru centrali. Centrala to serce naszego systemu. Odpowiada za przetwarzanie sygnałów z czujników oraz uruchomienie alarmu. Wśród rodzimych producentów warto wyróżnić dwie firmy: SATEL oraz ROPAM. Obie firmy, proces produkcyjny prowadzą w Polsce, dlatego możemy być pewni o jakość produktów. Nie dajmy się skusić na tanie chińskie centrale sprzedawane na portalach aukcyjnych, nie spełniają one podstawowych wymagań dla systemów alarmowych i nie zabezpieczą naszego mienia w przypadku włamania.

Sprawdź proponowane produkty

Alarm Satel CA-4 LED 1xLC-100 PI, syg. zew. SPL-5010R

build
Montaż już od 500 zł
Cena jest orientacyjna. Prosimy o kontakt ze specjalistą w celu przedstawienia ostatecznej wyceny. Zadzwoń: 517 015 475

Czujnik ruchu PIR+MW SATEL GREY

142,68 zł

build
Montaż już od 500 zł
Cena jest orientacyjna. Prosimy o kontakt ze specjalistą w celu przedstawienia ostatecznej wyceny. Zadzwoń: 517 015 475
access_time
Kup teraz, a otrzymasz
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Zestaw SATEL CA-4 to podstawowy, przewodowy system alarmowy, który składa się z: centrali (4 wejścia i 2 wyjścia), czujnika PIR, klawiatury sterującej, zasilacza oraz akumulatora. Czujnik PIR najlepiej zamienić na PIR+MW (również kompatybilny z zestawem), który dzięki wykorzystaniu mikrofal zapobiegnie fałszywym alarmom generowanym przez rozgrzany pojazd. Całość zarządzana jest przy pomocy podświetlanej klawiatury. Ten podstawowy SSWiN, zabezpieczy skutecznie małe pomieszczenia: garaze, altany, kioski i małe sklepiki.

Kompleksowe usługi montażowe

Poza szeroką ofertą, największą osiągalnością i dostępnością asortymentu, sieć sklepów Eltrox gwarantuje swoim klientom fachową usługę montażu, serwisu i jego konserwacji bez konieczności powierzania prac innym podmiotom w razie konieczności naprawy lub wymiany. Dzięki dobrze prosperującej współpracy z najlepszymi w branży instalatorami na terenie całej Polski, jesteśmy w stanie znacznie zminimalizować czas dotarcia do klienta.

od 500 zł *

Kompleksowe rozwiązania systemu wraz z montażem

Skorzystaj z naszej oferty usług montażowych, dzięki czemu nie będziesz musiał martwic się o instalację i konfigurację systemu. Na miejsce przyjedzie Autoryzowany Instalator Eltrox, który kompleksowo wykona usługę montażu.

Nasi specjaliści zagwarantują niezbędne wsparcie techniczne oraz skonfigurują zestaw.

Przy zakupie usługi montażowej otrzymujesz gwarancję 12 miesięcy na wykonaną usługę. Bierzemy pełną odpowiedzialność za jakość wykonanych prac.

Tak oceniają nas klienci w popularnych serwisach internetowych

Dokładamy wszelkich starań, aby zaspokoić wszystkie potrzeby i oczekiwania naszych klientów. Ich opinia jest dla nas szczególnie istotna. Nieustannie pracujemy nad udoskonaleniem naszych procedur, aby spełnić najwyższe standardy obsługi klienta.

Nad poprawnym działaniem systemu będzie czuwał nasz dedykowany specjalista, który zapewni pomoc we wszystkich problemach dotycznących bieżącej obsługi. Dzięki wiedzy i dużemu doświadczeniu, postara się rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na każde z zadanych pytań.

Michał Grzelak

tel: 504 904 558

e-mail: m.grzelak@eltrox.pl