Jaki czujnik czadu wybrać?

20 Kwiecień 2017 Poradniki

Jaki czujnik czadu wybrać?

Czujniki czadu, tlenku węgla są jedynym skutecznym narzędziem ochrony przed zaczadzeniem. Czujniki te są bardzo skuteczne w bardzo szerokim zakresie temperatury oraz są niezawodne w działaniu dzięki stosowanej w ich technologii mikroprocesowej kompensacji temperatury oraz inteligentnemu systemowi powiadamiania o zagrożeniu. Stosuje się je do monitorowania stężenia tlenku węgla w powietrzu. W momencie przekroczenia jego stężenia zostaje uruchomiony alarm w postaci sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej. Czujniki czadu uruchamiają się nawet kiedy wykryją stężenie CO niezagrażające życiu, w takim celu aby nie dopuścić do osiągnięcia poziomu niebezpiecznego dla zdrowia.

Dobry czujnik czadu, zakupiony u sprawdzonego producenta nie wykrywa innych gazów niż tlenek węgla, każda czujka jednak ma ograniczony czas działania. W asortymencie firmy Eltrox.pl czujką taką jest czujnik Kidde 10LLDCO, 10LLCO, który po upływie 10 lat od momentu instalacji baterii, przestanie działać informując nas o końcu eksploatacji.

Przy wyborze czujnika czadu należy zwracać uwagę czy jest on produkowany zgodnie z normą EN50291-1:2010 dla wykrywaczy domowych tlenku węgla. Trzeba w tym przypadku pamiętać, że czujnik wyprodukowany zgodnie z normą musi posiadać odpowiednie oznakowania.

Kolejną rzeczą jest posiadanie w czujniku sygnalizacji dźwiękowej oraz świetlnej. W przypadku czujników z wyświetlaczem LCD, powinien być na bieżąco pokazywany poziom stężenia CO. Przykładem takiego czujnika znajdującego się w ofercie firmy Eltrox.pl jest czujnik czadu Kidde model: 7DCO, 10LLDCO oraz 5DCO, ORNO model EI207D oraz FIREANGEL model CO-9D.

Ostatnią rzeczą przed zakupem czujki jest zapoznanie się jaki jest okres gwarancji oraz jakie są jego warunki. Warunkiem jest to, czy gwarancja obejmuje całą czujkę oraz czy jest bądź nie jest uzależniona do serwisu w oryginalnym opakowaniu.

Najważniejsze jest, aby kupić urządzenie u sprawdzonego sprzedawcy i znanego producenta. Tanie urządzenie zakupione w niesprawdzonym sklepie nie zawsze działa prawidłowo. Jeśli nie posiadają odpowiedniego certyfikatu oraz atestów mogą reagować na substancje inne niż czad, np. lakier do włosów czy dezodorant lub nie reagować wcale na czad co zagraża życiu.

Sprawdź proponowane produkty