Jaki czujnik czadu wybrać?

20 Październik 2020 Poradniki

Jaki czujnik czadu wybrać?

Jesienią i zimią, wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, media alarmują o zwiększonej liczbie wypadków śmiertelnych związanych z zaczadzeniem. Każdego roku około 100 osób ponosi śmierć w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Czad, to substancja, która powstaje w urządzeniach grzewczych, podczas procesu niepełnego spalania: gazu ziemnego, propanu-butanu, a także węgla, drzewa oraz ropy naftowej. Jest szczególnie niebezpieczny w pomieszczeniach ze słabą wentylacją oraz niedrożnymi ciągami kominowymi. Zupełnie bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku, dla ludzi absolutnie niewyczuwalny. Właśnie dlatego jest nazywany „cichym zabójcą”, już niewielka dawka (ok 0,1%) powoduje śmierć. W statystykach najczęstszych zatruć, czad zajmuje trzecie miejsce po lekach oraz alkoholu.

Objawy zatrucia

Zatrucie czadem oznacza stan silnego niedotlenienia najważniejszych organów wewnętrznych czyli serca oraz mózgu. Tlenek węgla łączy się z hemoglobiną tworząc karboksyhemoglobinę. Związek ten nie ma zdolności transportowania tlenu w organizmie, stąd w krótkim czasie pojawia się: osłabienie, ból głowy, a w konsekwencji omdlenie i zgon.Osoby wystawione na działanie tlenku węgla nie potrafią ocenić zagrożenia, stają się bierne, ospałe i w efekcie nie są w stanie samodzielnie opuścić niebezpiecznej strefy. Przy wysokim stężeniu czadu w pomieszczeniu, śmierć może nastąpić już po jednej minucie.

Pierwsza pomoc osobom zatrutym czadem

W przypadku gdy podejrzewamy możliwość zatrucia tlenkiem węgla, należy przede wszystkim wygasić urządzenie grzewcze. Następnie otworzyć okna i zapewnić dopływ świeżego powietrza wszystkim poszkodowanym. Jeśli jest taka możliwość, należy wynieść osoby nieprzytomne na zewnątrz. Kolejny krok to powiadomienie służb ratowniczych, karetki pogotowia oraz straży pożarnej. Gdy wyczuwamy oddech oraz tętno układamy poszkodowanych w bocznej pozycji ustalonej, w przeciwnym wypadku rozpoczynamy masaż serca oraz procedurę sztucznego oddychania.

Jak uchronić się przed zatruciem tlenkiem węgla?

Podstawowe zasady bezpieczeństwa:

  • W pomieszczeniu, w którym znajduje się piec należy zadbać o prawidłową wentylację. Przed okresem grzewczym warto sprawdzić ciąg powietrza oraz stan kratek nawiewowych.

  • Należy regularnie dokonywać inspekcji przewodów kominowych. Przegląd musi być wykonany przez kominiarza, który w przypadku niedrożności będzie mógł usunąć zanieczyszczenia.

  • Urządzenia grzewcze należy użytkować zgodnie z przeznaczeniem. Nie wolno ich samodzielnie przerabiać lub modernizować. Kuchenki i piecyki powinny przechodzić okresowy przegląd wykonany przez specjalistę z odpowiednimi uprawnieniami.

  • Skutecznym zabezpieczeniem przed zatruciem jest zainstalowanie w pomieszczeniu, gdzie jest umiejscowione urządzenie grzewcze, czujnika tlenku węgla. Pozwala on na wczesne wykrywanie i alarmowanie o zbierającym się czadzie. Dzięki zastosowaniu technologii mikroprocesowej kompensacji temperatury oraz inteligentnego systemu powiadamiania o zagrożeniu czujniki są niezawodne w szerokim zakresie temperatur. W momencie przekroczenia jego stężenia zostaje uruchomiony alarm w postaci sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej. Czujniki czadu uruchamiają się nawet kiedy wykryją stężenie CO niezagrażające życiu, w takim celu aby nie dopuścić do osiągnięcia poziomu niebezpiecznego dla zdrowia.

Prawidłowy montaż czujnika czadu

Czujnik czadu należy zamontować w pomieszczeniach, w których istnieje zagrożenie gromadzenia się tlenku węgla. Zwykle jest to kuchnia lub łazienka, ale również pokój, który jest ogrzewany piecem wolnostojącym lub kominkiem. Urządzenie powinno być zamontowane na wysokości od 1,5 do 1,7m. Czujnik tlenku węgla nie powinien być instalowany w miejscach gdzie występuje wzmożony ruch powietrza (w okolicy okien, drzwi, wentylatorów itp.), duża wilgotność lub wysoka temperatura (np. na piecu kaflowym). Aby sensor poprawnie działał nie należy go zasłaniać szafką, obrazem czy regałem. Wybierając czujnik czadu należy pamiętać, że urządzenie ma ograniczony czas działania. Najlepiej kupić certyfikowane urządzenie renomowanego producenta. Czujnik powinien spełniać normę EN-50291-1:2010 dla domowych detektorów tlenku węgla, aby mieć pewność co do prawidłowego działania, warto też sprawdzić czy badania dokonała niezależna jednostka certyfikująca.

Czujnik czadu, tlenku węgla, KIDDE 5DCO 7 lat LCD

89,00 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Czujnik serii 5 z wyświetlaczem LCD, który wskazuje aktualny poziom stężenia tlenku węgla. Wskazanie aktualizuje się co 15 sek. Przekroczenie dopuszczalnego poziomu tlenku węgla sygnalizowane jest optycznie (czerwona dioda LED) oraz akustycznie (głośny, pulsacyjny alarm dźwiękowy 85dB). Posiada przycisk Test / Reset umożliwiający sprawdzenie działania urządzenia oraz przycisk po naciśnięciu, którego wyświetla się najwyższy wykryty poziom CO zapisany w pamięci czujnika. Urządzenie jest zasilane bateryjnie. Niski poziom naładowania baterii lub nieprawidłowości w pracy czujnika są sygnalizowane dźwiękowo.

Czujnik czadu, tlenku węgla, KIDDE 10LLDCO z wbudowaną baterią

141,99 zł

139,99 zł

Oszczędzasz: 2,00 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Proponowany czujnik posiada jeden z najprecyzyjniejszych sensorów elektrochemicznych, zapewniający wczesne wykrycie tlenku węgla. Dzięki sensorowi elektrochemicznemu nowej generacji, może pracować o 40% dłużej niż w przypadku innych urządzeń dostępnych na rynku. Urządzenie jest zasilane wbudowaną baterią, której nie trzeba wymieniać, przez cały okres pracy. Dioda LED sygnalizuje nieprawidłowości w pracy urządzenia oraz koniec okresu eksploatacyjnego. Umieszczony na urządzeniu przycisk TEST/RESET pozwala skontrolować pracę czujnika. Czujnik posiada certyfikat potwierdzający spełnienie wymagań polskiej normy PN EN 50291-1: 2010 dla domowych detektorów tlenku węgla. Zgodność z ww. normą została potwierdzona przez niezależną jednostkę badawczą British Standard Institute (BSI).

CZUJNIK DYMU I TLENKU WĘGLA KIDDE WFPCO HOMEPROTECT

159,00 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 15,90 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

WFPCO HomeProtect to wysokiej jakości czujka dualna oferująca ochronę zarówno przed pożarem, jak i tlenkiem węgla. Idealnie nadaje się do montażu w kuchni. Sensory dymu i tlenku węgla komunikują się między sobą, dzięki czemu mogą inteligentnie dostrzec różnicę pomiędzy niegroźnymi produktami spalania, czy też parą powstającą podczas gotowania, a realnym zagrożeniem pożarowym. Pozwala to na znaczne zmniejszenie liczby fałszywych alarmów w porównaniu z tradycyjnymi czujkami dymowymi montowanymi w kuchni. Zasilana z wbudowanej fabrycznie, niewymiennej baterii litowej gwarantującej 10-letnią, nieprzerwaną pracę urządzenia. Takie rozwiązanie ogranicza do minimum koszty eksploatacyjne, umożliwia instalację czujki w najbardziej optymalnym miejscu oraz zapewnia ochronę, także w przypadku zaniku napięcia w sieci. Aktywacja zasilania następuje w momencie umieszczenia czujki w uchwycie montażowym. Czujka została wyposażona w przycisk HUSH służący od wyłączenia sygnalizacji dźwiękowej omyłkowo uruchomionego alarmu, przycisk TEST i diodę LED umożliwiające szybkie sprawdzenie stanu baterii oraz prawidłowości działania. Dzięki montażowi uchwytu za pomocą jednej śruby instalacja czujek serii HomeProtect jest bardzo prosta i szybka. Dodatkowo czujka posiada blokadę uniemożliwiającą jej demontaż przez dzieci lub osoby postronne. Po 10 latach od aktywacji zasilania czujka poinformuje o konieczności wymiany urządzenia.

Czujnik czadu, tlenku węgla, FIREANGEL CO-9D

129,99 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
room
Sprawdź dostępność w sklepach
shopping_cart
Kup outlet za 109,47 zł

Czujnik tlenku węgla FIREANGEL CO-9D to wysokiej klasy urządzenie chroniące przed ryzykiem zatrucia czadem. Marka FIREANGEL należy do angielskiego koncerny SPRUE, światowego lidera w produkcji detektorów dymu i tlenku węgla. Czujnik CO-9B dzięki zintegrowanej baterii litowej, nie wymaga ładowania ani wymiany baterii przez cały okres użytkowania. Duży i wyraźny wyświetlacz pozwala na prezentacje parametrów czujnika oraz stężenia tlenku węgla w postaci wykresu. Wbudowany termometr pozwala na pomiar temperatury w pomieszczeniu i stały jej odczyt podczas gdy tlenek węgla nie jest wykrywany. Urządzenie zostało wyposażony w zaawansowany sensor elektrochemiczny, który pozwala na dokładny pomiar nawet bardzo niskiego stężenia tlenku węgla,przyczyniając się do wykrycia niebezpieczeństwa na bardzo wczesnym etapie. Użytkując detektor tlenku węgla FIREANGEL CO-9D mamy pewność bezpieczeństwa dzięki głośnej sygnalizacji dźwiękowej oraz sygnalizacji optycznej.

Tak oceniają nas klienci w popularnych serwisach internetowych

Dokładamy wszelkich starań, aby zaspokoić wszystkie potrzeby i oczekiwania naszych klientów. Ich opinia jest dla nas szczególnie istotna. Nieustannie pracujemy nad udoskonaleniem naszych procedur, aby spełnić najwyższe standardy obsługi klienta.

Nad poprawnym działaniem systemu będzie czuwał nasz dedykowany specjalista, który zapewni pomoc we wszystkich problemach dotycznących bieżącej obsługi. Dzięki wiedzy i dużemu doświadczeniu, postara się rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na każde z zadanych pytań.

Mariusz Ząbecki

tel: 515 066 571

e-mail: m.zabecki@eltrox.pl