bw_banner
bw_banner

Jaki sprzęt wybrać do instalacji multiroom?

12 Listopad 2020 Poradniki

Jaki sprzęt wybrać do instalacji multiroom?

Słynne powiedzenie, "kto ma pilota, ten ma władzę", dzięki instalacji multiroom powoli traci na aktualności. Aby uniknąć konfliktów, w naszych mieszkaniach coraz częściej posiadamy dwa lub trzy odbiorniki telewizyjne, co pozwala "rozproszyć władzę" między domowników. W tekście skupimy się na urządzeniach, które są konieczne do zbudowania systemu telewizyjnego multiroom.

Coraz częściej w naszych domach i mieszkaniach posiadamy kilka odbiorników telewizyjnych. Aby móc z nich korzystać, konieczne jest podłączenie wszystkich do anteny naziemnej lub satelitarnej. System multiroom pozwala na dzielenie sygnału antenowego pomiędzy telewizory. Warto wspomnieć, że w tego typu instalacji, odbiorniki pracują niezależnie od siebie, więc każdy z domowników może oglądać inny program. Kluczem jest stworzenie punktu dostępowego, z jednej strony podłączonego do anteny (czy kilku anten), a z drugiej do odbiorników. Koszt takiego rozwiązania jest jednorazowy, płacimy tylko za sprzęt konieczny do stworzenia instalacji.

Jak rozdzielić naziemny sygnał telewizyjny?

Najprostszym sposobem rozdzielenia sygnału telewizyjnego jest zastosowanie rozgałęźnika-splittera. Rozgałęźnik to niewielkie urządzenie, które umożliwia z jednej strony podłączenie sygnału telewizji naziemnej, a z drugiej rozdzielenie go na dwa lub więcej odbiorników. Jeśli sygnał antenowy ma być doprowadzony do trzech telewizorów, to splitter powinien mieć co najmniej trzy porty wyjścia. Warto pamiętać o tym, że każdy rozgałęźnik tłumi sygnał. Aby tego uniknąć można zastosować dodatkowy wzmacniacz antenowy lub zakupić rozgałęźnik aktywny. W obudowie splittera aktywnego, jest umieszczony wzmacniacz sygnału, który niweluje straty. Mankamentem rozgałęźnika aktywnego jest wyższa cena oraz konieczność stałego podłączenia do zasilania.

Rozgałęźnik 1-3 DVB-T SAT

13,99 zł

9,99 zł

Oszczędzasz: 4,00 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Splitter pasywny, cenionej marki OPTICUM, charakteryzujący się niskim tłumieniem sygnałów, który umożliwia podział na trzy odbiorniki telewizyjne. Pracuje w pasmach 5-2400 MHz.

Rozgałęźnik AX SVE 40-01

39,99 zł

33,99 zł

Oszczędzasz: 6,00 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Rozgałęźnik pasywny umożliwiający podział sygnału między cztery odbiorniki, wyprodukowany przez szwajcarską firmę AXING. Produkt cechuje się starannością wykonania, powtarzalnością parametrów, oraz niskim poziomem tłumienia sygnału.

Podział sygnału satelitarnego przy wykorzystaniu multiswitcha.

Jeśli planujemy bardziej rozbudowaną instalację telewizyjną która umożliwia dzielenie syganłu z anten satelitarnych (oraz innych źródeł), wówczas konieczne będzie zastosowanie urządzenia zwanego multiswitchem, oraz odpowiedniego konwertera satelitarnego typu Quattro. Multiswitch jest punktem centralnym sieci, który otrzymuje sygnał z anteny satelitarnej lub innego źródła (np.z anteny naziemnej lub z odtwarzacza DVD). Następnie wzmacnia go i filtruje oraz sumuje i rozsyła do wszystkich gniazd antenowych w całym budynku. Przesył sygnału odbywa się za pomocą jednego przewodu antenowego. Dzięki zastosowaniu multiswitcha można przy wykorzystaniu jednej anteny zbiorczej dystrybuować sygnał do nawet kilkudziesięciu odbiorników telewizyjnych. Multiswitch jest urządzeniem aktywnym, które wymaga stałego zasilania.

Konwerter satelitarny Quattro to urządzenie montowane na wysięgniku czaszy satelitarnej. Dzięki czterem wyjściom, sygnał telewizji satelitarnej może być doprowadzony bezpośrednio do wejść multiswitcha. W ten sposób za pomocą jednej anteny TV-SAT z konwerterem Quatro można łatwo doprowadzić sygnał nawet do kilkudziesięciu odbiorników.

Warto odróżnić dwa typy konwerterów, które są często ze sobą mylone, mianowicie Quattro i Quad. Konwerter Quad charakteryzuje się tym, że w jednej obudowie znajduje się układ elektroniczny umożliwiający niezależny przesył sygnału dla czterech odbiorników jednocześnie. Są to tak naprawdę cztery konwertery pełnozakresowe w jednej obudowie, które działają od siebie niezależnie. W odróżnieniu od konwertera Quattro, Quad nie może współpracować z multiswitchem.

Multiswitch Unicable II Johansson 9733PL ver.2 - 5/1 dCSS/dSCR

285,00 zł

213,99 zł

Oszczędzasz: 71,01 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 21,40 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Urządzenie szczególnie polecane do rozbudowy istniejącej instalacji multiswichowej. Obsługuje do 16 niezależnych sygnałów w technologii jednokablowej. Multiswitch Unicable II 5/1, 9733 Johansson, wersja PL. Lista kanałów zgodna z odbiornikami Cyfrowego Polsatu. 4 wejścia satelitarne + 1 wejście DVB-T, 4 wyjścia przelotowe satelitarne + 1 wyjście DVB-T, 1 wyjście SCR. Standard Unicable I / Unicable II.

Konwerter Inverto Quattro Premium

78,99 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Konwertery typu QUATTRO można podłączyć do instalacji TV-SAT wyłącznie poprzez multiswitch, nie ma możliwości podłączenia konwertera typu QUATTRO bezpośrednio do tunera TV-SAT. Konwerter współpracuje ze wszystkimi platformami satelitarnymi (nc+, Cyfrowy Polsat, Telewizja na kartę, Smart HD+, Orange i inne) oraz kanałami bezpłatnymi niekodowanymi. Konwerter Quatro PREMIUM jest produkowany przez firmę INVERTO. Konwertery quattro nie wymagają sygnałów sterujących. Są przystosowane do współpracy z multiswitchami oraz stacjami czołowymi.

Multiroom w płatnych platformach cyfrowych

Korzystanie z płatnej platformy cyfrowej wymusza na nas stosowanie się do reguł dostawcy (np: Cyfrowego Polsatu czy Canal+). W tym przypadku multiroom może być realizowany przez zastosowanie konwertera podwójnego (Twin) lub poczwórnego (Quad) lub unicable oraz podłączenie dodatkowych dekoderów. Podpisując umowę z naszym dostawcą deklarujemy chęć korzystania z multiroom. Wiąże się to zwykle z dopłatą oraz dodatkowymi kartami abonenckim umieszczanymi w dekoderach. Otrzymujemy również, obok dekodera głównego, dekodery dodatkowe. W starszych typach dekoderów okresowo należało karty pomocnicze aktywować w dekoderze głównym. Nowsze dekodery komunikują się ze sobą przy użyciu internetu WIFI. Szczegóły podłączenia multiroom różnią się między sobą w zależności od wybranego operatora. Obecnie na rynku jest dostępna szeroka oferta pakietów telewizyjnych oferowanych przez różnych operatorów. Przed podpisaniem umowy warto przeanalizować wszelkie warunki usługi, również te dotyczące usługi multiroom.

Tak oceniają nas klienci w popularnych serwisach internetowych

Dokładamy wszelkich starań, aby zaspokoić wszystkie potrzeby i oczekiwania naszych klientów. Ich opinia jest dla nas szczególnie istotna. Nieustannie pracujemy nad udoskonaleniem naszych procedur, aby spełnić najwyższe standardy obsługi klienta.

Nad poprawnym działaniem systemu będzie czuwał nasz dedykowany specjalista, który zapewni pomoc we wszystkich problemach dotycznących bieżącej obsługi. Dzięki wiedzy i dużemu doświadczeniu, postara się rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na każde z zadanych pytań.

Mariusz Ząbecki

tel: 515 066 571

e-mail: m.zabecki@eltrox.pl