Jaki domofon wybrać?

15 Maj 2017 Poradniki

Jaki domofon wybrać?

Domofon jest to urządzenie zapewniające komunikację głosową pomiędzy kasetą bramową (bramofon) a słuchawką montowaną wewnątrz budynku (unifon), komunikacja ta jest zapewniona na małych odległościach. Ponieważ domofony są pierwszą bramą do naszego bezpieczeństwa powinny zapewniać domownikom nie tylko bezpieczeństwo ograniczając dostęp na posesję, ale również komfort dzięki odpowiedniej funkcjonalności.
Oferta domofonów na rynku jest bardzo bogata, bez problemu więc możemy wybrać urządzenie dostosowane do naszych potrzeb pod względem funkcjonalnym jak i również estetycznym.

Podstawę w ofercie rynkowej stanowią domofony analogowe. Elementy ich połączone są przy pomocy przewodu. Jeśli nasz dom dopiero powstaje, o instalacji kabla warto pamiętać już na etapie budowy. Planując wcześniej ile słuchawek chcemy mieć w całym domu unikniemy konieczności wykuwania dziur w ścianach pod kolejne przewody. Firma eltrox.pl w swojej ofercie posiada domofony analogowe marki PROCOMM np. model PRO-111 czy PRO-112, jak i również zestaw domofonowe innych producentów np. ACO, ORNO, COMMAX, EURA.

Na rynku bardziej zaawansowanymi urządzeniami są modele w wersji cyfrowej. Każdy domofon działa zwykle dzięki centralce bramowej. Urządzenie wyposażone jest w głośnik, mikrofon oraz numeryczną klawiaturę. To właśnie dzięki niej mamy możliwość wprowadzenia numeru lokalu lub kodu dostępu, które są przypisywane dla każdego lokatora czy poszczególnych lokali. Domofon cyfrowy daje nam zatem możliwości otwarcia drzwi za pomocą kodu lub poprzez przyłożenie specjalnej karty. Modele te posiadają bardzo zróżnicowane funkcje, które pozwalają dodatkowo użytkownikowi na ustawienie czasu wejścia, a także długości dzwonienia czy rozmowy. Urządzenia te poza wysoką jakością połączenia oferuje przede wszystkim możliwość podpięcia większej ilości unifonów, bez utraty jakości połączenia. Dlatego też to rozwiązanie najczęściej stosuje się w budynkach wielorodzinnych i blokach, gdzie sprawdza się to idealnie.

Na rynku dostępne są domofony analogowo-cyfrowe. Urządzenia tego typu, to połączenie funkcji i zalet obu typów. Unifony analogowe łączy się z cyfrowym bramofonem, dzięki czemu możliwe jest wejście do obiektu przez wpisanie kodu lub za pomocą specjalnej karty. To rozwiązanie stworzone jest przede wszystkim z myślą o domach jednorodzinnych.

Dużą popularnością w firmie eltrox.pl, jeśli chodzi o modele cyfrowe oraz analogowo-cyfrowe, cieszą się marki takie jak: PROCOMM, ACO, ORNO oraz EURA.

Każdy typ domofonów daje kilka możliwości otwarcia drzwi. Przy podstawowej wersji urządzenia furtkę z zewnątrz musimy otworzyć tradycyjnym kluczem, natomiast urządzenia cyfrowe czy analogowo-cyfrowe, posiadające czytniki zbliżeniowe lub klawiaturę numeryczną dają nam możliwość stosowanie poniższych wariantów:

• Za pomocą kodu – panel bramowy wyposażony jest w klawiaturę numeryczną, która umożliwia wprowadzenie zaprogramowanych wcześniej kodów otwierających furtkę,
• Za pomocą karty (breloczka) zbliżeniowego – klucz zastąpiony jest kartą (brelokiem) zbliżeniowym, na której zapisany jest specjalny kod odczytywany przez moduł czytnika zainstalowany w bramofonie.

Typowe domofony przewodowe można kupić już od 150zł do około 450zł. Instalacje wewnętrzną ukrywa się pod tynkiem, lub w listwach natynkowych. Instalacja powinna być prowadzona oddzielnie od instalacji elektrycznej i zamontowana w osobnej puszce aby nie następowały zakłócenia sygnałów. Przewody zewnętrzne pomiędzy panelem bramowym a domem powinny być prowadzone w gruncie w specjalnych osłonach przy wykorzystaniu specjalnego przewodu np. YTDY 8x0,5 żel. Jest to przewód żelowany o zwiększonej odporności na warunki zewnętrzne.

Domofony bezprzewodowe są to urządzenia telekomunikacyjne, które umożliwiają komunikacje głosową bez użycia okablowania. Domofony bezprzewodowe komunikują się drogą radiową. Sterowanie ryglem elektromagnetycznym zainstalowanym przy wejściu na posesję realizowane jest bezprzewodowo, bezpośrednio z klawiatury słuchawki. Pozostałe połączenia (tj. zasilanie modułów) wymagają standardowych połączeń przewodowych. W przeciwieństwie do zwykłego domofonu, bezprzewodowy pozwala na nawiązanie rozmowy z dzwoniącym w obrębie 75m, w otwartym terenie. Domofony bezprzewodowe są stosowane w sytuacjach, gdy nie ma możliwości zastosowania w budynku domofonu przewodowego. Innym powodem jest potrzeba zwiększenia mobilności systemu. W domofonach zasilanych bateryjnie użytkownik może nosić stację zewnętrzną z sobą, poruszając się po obiekcie.

Podsumowując obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama domofonów, oferowana przez różnych producentów. Domofony powinniśmy dobierać zgodnie z potrzebami oraz preferencjami użytkowników, tak aby zapewniły im odpowiednią wygodę w użytkowaniu. Jeśli budynek jest jednorodzinny, to najczęściej pada wybór na tradycyjne analogowe domofony, które są wystarczające do jednorodzinnego domu oraz posiadają niewygórowaną cenę. Jeśli jednak potrzebujemy domofonu do wielorodzinnego domu możemy wybrać urządzenia cyfrowe posiadające klawiaturę szyfrową lub czytnik zbliżeniowy oraz ograniczające ilość przewodów.

Domofony cyfrowe są dobrym rozwiązaniem do bloków i kamienic, a więc budynków, w których liczba najemców lokali jest większa. Każdy domofon oferowany na naszej stronie internetowej eltrox.pl jest wykonany z wysokiej jakości materiałów przy zachowaniu atrakcyjnego i funkcjonalnego wyglądu. W skład naszej oferty wchodzą aparaty bezprzewodowe, które cieszą się coraz większą popularnością na rynku. Decydując się na zakup domofonu, należy rozważyć czy przydatne będą funkcje dodatkowe takie jak na przykład:

zamek szyfrowy otwierający drzwi,
• sterowanie urządzeniami elektrycznymi za pomocą przekaźników,
• Czytnik zbliżeniowy breloków i kart,
• Sterowanie dodatkową furtką lub bramą automatyczną.

Niezależnie od wyboru typu domofonu, warto skonsultować się ze specjalistami firmy eltrox.pl, którzy są zawsze dostępni na czacie na stronie internetowej lub telefonicznie, i profesjonalnie doradzą oraz pomogą dobrać odpowiedni produkt pod nasze potrzeby.

Sprawdź proponowane produkty