Jaki monitor wybrać?

19 Maj 2017 Poradniki

Jaki monitor wybrać?

Zastanawiasz się jaki monitor wybrać? Poniższy artykuł przedstawi najważniejsze parametry na jakie należy zwrócić uwagę kupując monitor. Przedstawione zostaną zarówno zwykłe monitory do zastosowań domowych, jak i monitory specjalistyczne, dedykowane do różnych zastosowań.

Monitory do domu i biura

Kiedyś w domach i biurach królowały monitory crt, które nie dość, że były duże gabarytowo to jeszcze działały bardzo szkodliwie na wzrok. Dzisiaj takich monitorów już się nie widuje. Praktycznie we wszystkich monitorach wykorzystywane są matryce Led, dzięki czemu są one dużo mniejsze i lżejsze, a korzystanie z nich jest mniej szkodliwe. W naszej ofercie można znaleźć bardzo bogatą ofertę monitorów marki IIYAMA, dzięki czemu każdy wybierze coś dla siebie w zależności od zasobności portfela jak i indywidualnych wymagań. Wybierając monitor, poza ceną należy zwrócić jednak uwagę na kilka istotnych parametrów:

- Przekątna ekranu jest bardzo istotna w zależności od zastosowania monitora. Jeśli będzie on wykorzystywany głównie do edycji tekstu czy przeglądania internetu to najpopularniejsze modele 22 czy 24 cale będą w zupełności wystarczające. Jeśli jednak monitor będzie wykorzystywany do prac graficznych, gier, czy oglądania materiałów wideo, warto zastanowić się nad zakupem większego monitora, który zapewni odpowiedni komfort.

- Rozdzielczość ekranu określa ilość pikseli jaka może być wykorzystywana na ekranie w danym momencie. Im jest wyższa tym obraz jest lepszej jakości. Nie należy jednak zapomnieć, że wiele elementów ma stałą wielkość określoną w pikselach, przez co czym większa rozdzielczość monitora, tym poszczególne elementy mogą być mniejsze. Obecnie najpopularniejsza rozdzielczością jest 1920x1080 (Full HD). Jest ona w zupełności wystarczająca w codziennej pracy. Wyższe rozdzielczości wykorzystywane są głównie przez graczy, grafików i systemach monitoringu najwyższej jakości.

- Proporcje ekranu są również istotne. Najpopularniejsze aktualnie są 16:9, czyli ekrany panoramiczne. Sprawdzają się doskonale podczas oglądania filmów, grania w gry. Są bardzo wygodne przy edycji tekstu, ponieważ umożliwiają umieszczenie 2 arkuszy obok siebie. Mniej popularne są ekrany 5:4 lub 4:3. Swoim wyglądem przypominają kwadrat, a wykorzystywane są głównie w systemach monitoringu, ze względu na łatwy podział ekranu na niemal równe kwadraty.

- Kąt widzenia określany jest w specyfikacji jako dwa parametry. Jako kąt pionowy i poziomy. Oznacza on wartość kątku pod jakim możemy patrzeć na monitor bez straty na jakości obrazu.

- Kontrast jest parametrem podawanym jako kontrast dynamiczny i statyczny. Kontrast dynamiczny nie ma dużego odzwierciedlenia w jakości obrazu i nie należy przywiązywać do niego uwagi, natomiast warto zwrócić uwagę na kontrast statyczny. Oczywiście im kontrast jest większy, tym jest lepiej.

- Jasność jest dość istotnym parametrem przy wyborze monitora. Ogólnie przyjmuje się, że jasność 140 cd/m2 jest wystarczająca do komfortowej pracy w normalnych warunkach oświetleniowych. Często zdarza się jednak, że stawiamy monitor blisko okna, bądź w pomieszczeniu z mocnym oświetleniem. Wtedy przydają się monitory z wyższa jasnością, które zagwarantują dobrą jakość obrazu w takich warunkach. Wyższa jasność przydaje się również podczas oglądania filmów i grania w gry.

- Czas reakcji jest jednym z ważniejszych parametrów jeśli szukamy monitora do oglądania filmów czy grania w gry. Odpowiada za „szybkość” monitora. Jeśli monitor ma służyć do edycji tekstu czy przeglądania internetu to w zupełności wystarczy monitor z czasem reakcji około 5ms. Natomiast podczas szybkich zmian wyświetlania obrazu może w tym wypadku wystąpić efekt „smużenia”, rozmycia obrazu. W takich wypadkach warto zastosować monitor z niższym czasem reakcji.

- Gwarancja jest dość istotnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie. Monitory są wyposażone w części elektroniczne, które zawsze mogą ulec awarii. Monitory marki IIYAMA, które można znaleźć w naszej ofercie są jednak bardzo dobrej jakości, dzięki czemu producent nie boi się udzielić na nie 3 letniej gwarancji. Dodatkowo producent udziela 30 dniowej gwarancji na jeden martwy piksel. Jeśli więc po zakupie zauważysz na swoim monitorze martwy piksel, wystarczy, że zgłosisz to do producenta, a on wymieni Twój monitor na nowy.

Monitory dedykowane do „zadań specjalnych” możemy podzielić na kilka głównych kategorii:

- Monitory dla graczy cechują się bardzo dobrymi parametrami, które są bardzo istotne dla tej grupy odbiorców. Najważniejszymi z nich jest czas reakcji, który wynosi 1ms i odświeżanie na poziomie 144Hz. Dzięki takim parametrom obraz może być odświeżany co około 6,9ms, a właśnie takie ułamki sekund odpowiadają nieraz o zwycięstwie, bądź porażce. Nie bez znaczenia są również bardzo dobre parametry takie jak jasność, kąt widzenia, czy rozdzielczość ekranu. Dla graczy bardzo ważnym parametrem jest również input lag, czyli czas po jakim wydane polecenie zostanie wykonane na ekranie monitora. Monitory marki IIYAMA mają ten parametr dodatkowo wspomagany przez system FreeSync, co mocno przekłada się na wynik końcowy rozgrywek.

- Monitory wielkoformatowe występują głównie w wielkościach 32”-65”. Monitory wielkoformatowe IIYAMA wykorzystują technologię MVA, dzięki czemu gwarantują doskonałą reprodukcję kolorów, dobrą jasność i kąty widzenia. Funkcje PBP i PIP pozwalają na jednoczesne odtwarzanie informacji z różnych źródeł. Monitory IIYAMA wyposażone zostały w czujnik oświetlenia, dzięki czemu automatycznie dostosowują jasność do panujących warunków oświetleniowych. Każdy monitor posiada standard VESA, dzięki czemu bez problemu można je powiesić w niemal dowolnym miejscu. Dodatkowo z tyłu obudowy znajduje się specjalnie miejsce, w którym można umiejscowić odtwarzacz multimedialny. Sterowanie całym menu nie jest również trudne. Odbywa się ono za pomocą przycisków umieszczonych z boku obudowy, bądź za pomocą dołączonego pilota. Monitory wielkoformatowe IIYAMA znajdują zastosowanie zarówno w przemyśle, systemach monitoringu, jak i jako doskonałe nośniki reklamy. Dzięki możliwości zdalnego zarządzania całą grupą monitorów, dzięki czemu szybko można zmieniać wyświetlane na nich treści, oraz tworzyć z nich całe tablice.

- Monitory do zabudowy OpenFrame posiadają fabryczne uchwyty montażowe, umożliwiające zlicowanie matrycy z obudową. Nadają się idealnie do zabudowy w infokioskach, prezenterach, ścianach i meblach. Dzięki temu znajdują swoje zastosowanie na targach, czy ściankach wystawowych. Wiele z modeli OpenFrame posiadają również funkcję dotyku. Dodatkowo mogą być odporne na kurz i zabrudzenia, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w halach produkcyjnych i magazynach, jako idealne wspomaganie i przyspieszanie pracy.

- Monitory dotykowe dają nieograniczone możliwości interakcji użytkownika z aplikacją. Umożliwiają przedstawienie oferty w całkowicie innej formie, oraz zaciekawienie i przyciągnięcie klienta. Dzięki swojej prostocie obsługi doskonale sprawdzają się również na wszelkiego rodzaju halach produkcyjnych i magazynach. Do obsługi nie wymagają żadnych dodatkowych urządzeń, jak choćby myszka, dzięki czemu ich obsługa jest dużo szybsza i łatwiejsza. Samą funkcje dotyku możemy podzielić na kilka rodzai:

- matryce pojemnościowe wykorzystują przewodnictwo elektryczne. Sama funkcja dotyku jest rejestrowana podczas zetknięcia palca ze szklaną powłoką pokrywająca ekran. Panele rozpoznają dotyk wykonany palcem (również w rękawiczkach), lub specjalnym rysikiem. Dodatkowo zapewniają dobra jakość obrazu i są odporne na zarysowanie, a ewentualne drobne rysy nie wpływają negatywnie na jakość funkcjonowania dotyku.

- matryce oporowe działają na zasadzie dwóch niezależnych, oddalonych od siebie warstw. W momencie dotyku następuje zwarcie obu warstw i precyzyjne wykrycie odpowiedniej akcji. Matryce wykonane w tej technologii pozwalają na dotyk zarówno palcem (również w rękawiczce), jak i każdym innym przedmiotem.

- matryce akustyczne bazują na falach dźwiękowych które powstają w momencie zetknięcia palca, ze szklaną powłoką ekranu. Pozwalają na dotyk palcem (również w rękawiczce), bądź miękkim rysikiem. Szklana powłoka zapewnia dobrą odporność na zarysowania, a drobne rysy nie wpływają negatywnie na jakość dotyku.

- matryce optyczne wykorzystują specjalne czujniki optyczne, które rejestrują dotknięcie, bądź zbliżenie dowolnego przedmiotu do monitora. Sam dotyk wykonać można niemal każdym przedmiotem, nawet bez fizycznego dotknięcia matrycy. Wystarczy tylko przedmiot zbliżyć. Dzięki temu, że matryce te nie mają żadnych nakładek, ani podkładek, nie wpływają one w żaden sposób na jakość wyświetlanego obrazu. Dodatkowo funkcja samego dotyku jest praktycznie niemożliwa do uszkodzenia.

Sprawdź proponowane produkty