bw_banner
bw_banner

Jak wybrać skuteczny system alarmowy do domu?

7 Lipiec 2020 Poradniki

Jak wybrać skuteczny system alarmowy do domu?

Dom to nasza oaza spokoju i miejsce w którym gromadzimy dorobek życia. Jest to również łakomy kąsek dla złodzieja. Dobre zabezpieczenie naszej posiadłości, nie dość, że odstraszy potencjalnych przestępców, to w przypadku dokonania kradzieży pozwoli na szybkie ich ustalenie i ukaranie. Sposób działania włamywaczy, jest dobrze znany. Obserwują oni posiadłość ofiary i wykorzystując nieuwagę domowników włamują się do budynku. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo naszego mienia, powinniśmy w każdy możliwy sposób utrudniać działanie przestępców, instalując w domu system alarmowy oraz monitoring.

Dobry plan monitoringu to podstawa

Planując budowę nowego domu, należy pomyśleć o wielu szczegółach, przewidzieć rozmieszczenie i wielkość pomieszczeń, sposób ogrzewania, podłączenie mediów itd. Na tym etapie obok koniecznych instalacji elektrycznych czy wodociągowych należy zaplanować sieć monitoringu. Dzięki temu unikniemy późniejszego kucia ścian w celu poprowadzenia okablowania. Warto na etapie przygotowywania planów uwzględnić miejsca, w których będą rozmieszczone kamery, rejestrator oraz zasilanie systemu. Oczywiście jeśli nasz dom jest już wykończony, wciąż możliwe jest zainstalowanie systemu monitoringu. Trzeba tylko liczyć się z pewnego rodzaju niedogodnościami związanymi z koniecznością rozprowadzenia przewodów. W praktyce zaplanowanie skutecznego systemu monitoringu nie jest łatwe i dobrze jest powierzyć to zadanie doświadczonym instalatorom posiadającym odpowiednie przeszkolenie oraz kompetencje.

Monitoring przewodowy czy bezprzewodowy?

Choć na rynku istnieją systemy bezprzewodowe, lepiej postawić na transmisję za pośrednictwem kabli. Monitoring zbudowany w oparciu o sieć przewodową jest niezawodny i mało podatny na zakłócenia. Oczywiście instalacja monitoringu przewodowego jest bardziej pracochłonna, jeśli jednak montaż zostanie wykonany w sposób profesjonalny, to połączenie tego typu działa bezawaryjnie przez długi czas. Rozwiązania bezprzewodowe opierają się na transmisji radiowej, którą łatwo przechwycić lub zakłócić. W praktyce wystarczy proste urządzenie, zagłuszacz, które z odległości nawet 25 metrów uczyni system monitoringu bezprzewodowego bezużytecznym.

Jaki wybrać typ monitoringu?

Technologia analogowa HD-CVI opiera się na rejestratorze oraz zestawie kamer połączonych kablem koncentrycznym. Pomimo wielu modernizacji jest to technologia mocno ograniczona i coraz bardziej przestarzała. Stosowanie monitoringu analogowego rekomendujemy w przypadku, gdy w budynku jest już zbudowana sieć na bazie przewodów koncentrycznych i nie ma możliwości zmiany na skrętkę.

Technologia cyfrowa IP do komunikacji między kamerami oraz rejestratorem wykorzystuje przewód ethernetowy-skrętkę. Podstawową zaletą, jest tu prostota instalacji. Kamery IP obsługują technologię PoE, która za pomocą jednego przewodu ethernetowego może przesyłać dane i zasilać kamerę. Dzięki przesyłowi danych przez internet, możemy kontrolować obraz z monitoringu z każdego miejsca z dostępem do sieci. Technologia cyfrowa wciąż się rozwija i nowością zaimplementowaną w rejestratorach oraz kamerach IP jest zaawansowana inteligentna analiza obrazu. Przetwarzanie strumienia video jest tu realizowane po części w samej kamerze (która jest wyposażona w procesor), stąd znacznie wyższa moc obliczeniowa pozwala na wiele funkcji niedostępnych w kamerach analogowych. Systemy monitoringu cyfrowego pozwalają obecnie śledzić określony sektor zwracając szczególną uwagę np.: na pozostawiony samochód, lub wyłączać z obserwacji określone miejsca (np.: to co dzieje się za oknem). Monitoring może zliczać przechodzących w polu widzenia przechodniów, rejestrować ich twarze i zapisywać w bazie danych.

Rodzaje kamer w monitoringu

Niezależnie od wyboru technologii cyfrowej IP czy analogowej HD-CVI, zestaw monitoringu to zazwyczaj rejestrator (wyposażony w dysk twardy-jako magazyn danych), okablowanie, zasilacze oraz kamery. Podstawowy monitoring może być realizowany z wykorzystaniem jednej kamery, która pełni funkcję rejestratora (zapis na karcie microSD) i przesyła obraz internetowo, jest to jednak zestaw adresowany dla mało wymagającego klienta, który można zainstalować jako monitoring ogródka działkowego, parkingu lub garażu.

Kamery stosowane w monitoringu możemy podzielić na: kopułkowe, tubowe oraz PTZ (czyli z ruchomą głowicą). Kształt kamery dobieramy w zależności od miejsca, w którym ma zostać umieszczona. Większość oferowanych obecnie kamer jest zabezpieczona przed działaniem warunków atmosferycznych (klasa szczelności IP64) więc mogą być zainstalowane zarówno wewnątrz oraz na zewnątrz budynków. Niektóre kamery posiadają również wzmocnioną obudowę, która jest odporna na ataki wandali.

Najbardziej popularna rozdzielczość zapewniająca dobrą jakość obserwowanego obrazu wynosi FULL HD czyli 2mpx, choć obecnie proponowane rozwiązania oferują znacznie wyższą rozdzielczość. Istotną rolę odgrywa również sposób kodowania zapisanego obrazu. Zestawy IP najczęściej obsługują nowoczesną technologię H.265, która umożliwia prawie 70% oszczędność miejsca na dysku w stosunku do starszej H.264. Zastosowanie diod IR (podczerwonych) umożliwia obserwację również w ciemności (zasięg od 20 do 80 metrów). Obraz zarejestrowany w nocy jest zwykle czarno biały, i czasem trudno jest rozpoznać nagrane osoby. Dlatego wybierając kamery do monitoringu, warto wybrać kamerę z białym podświetleniem (widzialnym). Zapewnia to bardzo dobrą jakość obrazu również w nocy. Poza tym światło pełni rolę prewencyjną i może odstraszyć przestępcę.

KAMERA IP KENIK KG-5050TZS-I

1 479,99 zł

build
Montaż już od 900 zł
Cena jest orientacyjna. Prosimy o kontakt ze specjalistą w celu przedstawienia ostatecznej wyceny. Zadzwoń: 517 015 475
access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 148,00 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Kamera cyfrowa IP jest przeznaczona do monitoringu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Dzięki zastosowaniu zaawansowanego przetwornika Sony STARVIS IMX335 oraz wysokiej rozdzielczości kamery - 5MPX (2592x1944) jakość obrazu jest bardzo dobra zarówno w dzień jak i w nocy. Kamera umożliwia podświetlenie podczerwienią oraz światłem białym Smart Light. Zaimplementowana technologia STARLIGHT umożliwia uzyskanie obrazu w kolorze również przy małej ilości światła. Kamera umożliwia inteligentną analizę obrazu IVS, która obejmuje: wykrycie intruza w obszarze, przekroczenie linii, opuszczenie obszaru, wejście w obszar, szybko ruch, zniknięcie przedmiotu, pozostawienie przedmiotu, detekcja zgromadzenia, detekcja parkowania, detekcja twarzy, detekcja wałęsania się, detekcja dźwięku, wykrycie rozmycia i zmiany sceny, statystyki przekroczenia linii. Kamera może pracować w chmurze, oraz umożliwia podgląd z dowolnego miejsca z dostępem do internetu przy użyciu smartfona, tabletu czy laptopa. Kamery KENIK IP KENIK KG-5050TZS-I można podłączyć do rejestratora budując zestaw monitoringu.

ZESTAW MONITORINGU DOMU KENIK

2 149,00 zł

build
Montaż już od 900 zł
Cena jest orientacyjna. Prosimy o kontakt ze specjalistą w celu przedstawienia ostatecznej wyceny. Zadzwoń: 517 015 475
access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 214,90 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Zestaw analogowy marki KENIK złożony z rejestratora (który może współpracować z kamerami technologii AHD/CVI/TVI/CVBS/IP), czterech kamer KENIK KG-D30HD-W o rozdzielczości 2 MPX (1920x1080) oraz dysku twardego 2TB w charakterze magazynu nagrań (gwarantowany zapis nagrań do 14 dni). Podświetlenie diodami IR umożliwia obserwację w warunkach nocnych na dystansie do 30m. Zestaw zapisuje dane w chmurze oraz udostępnia podgląd również na smartfonach lub tabletach. Technologia analogowa pozwala na transmisję obrazu nawet do 500 m. Rejestrator umożliwia również prostą analizę obrazu IVS - wysyła powiadomienie, gdy zostaje przekroczona linia lub gdy kamera wykryje intruza w wyznaczonym obszarze.

ZAAWANSOWANY ZESTAW MONITORINGU DOMU KENIK

4 529,45 zł

4 299,00 zł

Oszczędzasz: 230,45 zł

build
Montaż już od 900 zł
Cena jest orientacyjna. Prosimy o kontakt ze specjalistą w celu przedstawienia ostatecznej wyceny. Zadzwoń: 517 015 475
access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 429,90 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Kolejny zestaw to zaawansowany system monitoringu cyfrowego IP zbudowany w oparciu o rejestrator KENIK KG-NVR4018 (może obsłużyć do 8 kamer), cztery kamery o dużej rozdzielczości 5 MPX (2592x1944) oraz dysk twardy. Kamery zapewniają wysoką jakość nagrywanego obrazu, również w nocy (dzięki podświetleniu światłem podczerwonym IR na dystansie do 30m). Monitoring umożliwia inteligentną analizę obrazu IVS (przekroczenie linii, wykrycie intruza, wejście w obszar, opuszczenie obszaru, szybki ruch, detekcja twarzy). Podgląd nagrywanego obrazu jest możliwy na urządzeniach mobilnych (smartfonach lub tabletach).

Kompleksowe usługi montażowe

Poza szeroką ofertą, największą osiągalnością i dostępnością asortymentu, sieć sklepów Eltrox gwarantuje swoim klientom fachową usługę montażu, serwisu i jego konserwacji bez konieczności powierzania prac innym podmiotom w razie konieczności naprawy lub wymiany. Dzięki dobrze prosperującej współpracy z najlepszymi w branży instalatorami na terenie całej Polski, jesteśmy w stanie znacznie zminimalizować czas dotarcia do klienta.

od 900 zł *

Kompleksowe rozwiązania systemu wraz z montażem

Skorzystaj z naszej oferty usług montażowych, dzięki czemu nie będziesz musiał martwic się o instalację i konfigurację systemu. Na miejsce przyjedzie Autoryzowany Instalator Eltrox, który kompleksowo wykona usługę montażu.

Nasi specjaliści zagwarantują niezbędne wsparcie techniczne oraz skonfigurują zestaw.

Przy zakupie usługi montażowej otrzymujesz gwarancję 12 miesięcy na wykonaną usługę. Bierzemy pełną odpowiedzialność za jakość wykonanych prac.

Tak oceniają nas klienci w popularnych serwisach internetowych

Dokładamy wszelkich starań, aby zaspokoić wszystkie potrzeby i oczekiwania naszych klientów. Ich opinia jest dla nas szczególnie istotna. Nieustannie pracujemy nad udoskonaleniem naszych procedur, aby spełnić najwyższe standardy obsługi klienta.

Nad poprawnym działaniem systemu będzie czuwał nasz dedykowany specjalista, który zapewni pomoc we wszystkich problemach dotycznących bieżącej obsługi. Dzięki wiedzy i dużemu doświadczeniu, postara się rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na każde z zadanych pytań.

Karol Drabik

tel: 515 066 539

e-mail: k.drabik@eltrox.pl