Jaki UPS Power Walker wybrać do zapewnienia ciągłości działania pieca na wypadek braku zasilania?

Podtrzymanie pracy kotłów centralnego ogrzewania to niełatwe zadanie. Kotły pobierają znaczne ilości energii i wymagają do poprawnej pracy czystej fali sinusoidalnej. W ofercie zasilaczy awaryjnych UPS do Power Walker znajdziemy urządzenia które spełnią te wymagania.

Skąd pomysł na wykorzystanie UPS-ów do zasilania jednostek centralnego ogrzewania? Systemy oparte o grawitacyjny obieg wody kotłowej nie są już stosowane. Brak zasilania pieca (w szczególności spalającego różne formy węgla) powoduje szybki wzrost temperatury wody, co może doprowadzić do poważnej awarii i uszkodzenia układu ogrzewania. Poniżej przedstawiamy różne konfiguracje awaryjnego zasilania C.O.

UPS-y jednofazowe z serii Power Walker VI posiadają czystą falę sinusoidalną dzięki czemu wszystkie elementy domowego systemu ogrzewania zasilane przez tę serię sprzętów będą mogły funkcjonować bez przeszkód.

Seria Power Walker VI wykorzystuje pracę w trybie line-interactive. Oznacza to, że urządzenia zasilane są bezpośrednio z UPS-a pomijając wbudowany akumulator. W momencie zaniku napięcia w gniazdku zasilanie awaryjne przechodzi na bateryjny tryb pracy. 

Kiedy powraca główne źródło energii elektrycznej piec przechodzi ponownie na zasilanie z pominięciem akumulatora, który w tym czasie jest ponownie ładowany. Dzięki temu mamy czas na usunięcie awarii lub uruchomienie dodatkowego generatora energii.

Jaki typ pieca możemy podłączyć do zasilacza awaryjnego UPS?

W zależności od typu kotła będziemy potrzebowali mniej lub więcej energii. UPS możemy wykorzystać do pieca na pellet, gaz czy ekogroszek. Niestety UPS-em nie zasilimy pomp ciepła (lub po prostu wymienników ciepła) gdyż podczas pracy pobierają bardzo duże ilości energii sięgające 12Kw (a nawet więcej). 

Piec na paliwo stałe - ten typ ogrzewania ma największe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Równoczesna praca wszystkich podzespołów jakimi są podajnik, wentylator oraz pompy obiegowe mogą zużywać średnio pomiędzy 300 a 500 watów. Wykorzystanie podstawowego UPS-a pozwoli nam utrzymać pracę systemu przez około 7 minut.

Piec gazowy - w ich przypadku zapotrzebowanie energetyczne jest znacznie mniejsze. Pompy oraz elektronika średnio zużywa 160 - 250 watów. Dzięki temu nasz awaryjny system zasilania może pracować przez około 8 - 10 minut.

Utrzymanie pracy pomp obiegowych - ta opcja pobiera niemalże najmniejsze ilości energii. W zależności od budowy naszego systemu może to być średnio od 10 do 120 watów. W przypadku górnej granicy poboru możliwe będzie uzyskanie czasu pracy zasilania awaryjnego oscylującego w czasie 10 minut.

Bufor ciepła - charakteryzuje się najmniejszym poborem energii. Bufory ciepła akumulują energię w dużych zbiornikach wody od 200 do 1000 litrów. O ile główne źródło zasilania jakim może być grzałka o bardzo dużej mocy nie będzie podłączona do UPS-a, o tyle pompa obiegowa już tak. W nowoczesnych instalacjach pompy obiegowe zużywają często nie więcej niż 10 watów. Tak małe obciążenie pozwoli na długi czas pracy każdego zasilania awaryjnego.

Czy UPS można rozbudować o zestaw akumulatorów?

Rozbudowa UPS-ów o battery packi to rozsądny krok jeżeli chcemy posiadać dłuższy czas na reakcję. Do każdego z modeli zasilaczy awaryjnych Power Walker możemy dopasować dodatkowy bank energii do dowolnego modelu UPS.

Ile akumulatorów powinien zawierać UPS do ogrzewania C.O.?

Z powyższego opisu można wywnioskować, że nie istnieje standard zużycia energii w systemach ogrzewania C.O. W przypadku kiedy będziemy chcieli wydłużyć czas pracy urządzeń o zwiększonym zapotrzebowaniu na energię możemy wykorzystać dodatkowe battery pack’i Power Walker. UPS obciążony piecem gazowym z dodatkowym bankiem energii może pracować nawet 20 minut (im więcej podłączonych dodatkowych banków tym lepiej), o tyle pompa obiegowa buforu ciepła może pracować pełną godzinę a nawet dłużej.

Podsumowując: o ile serie zasilaczy awaryjnych od Power Walker zostały stworzone przede wszystkim z myślą o elektronice to z powodzeniem możemy je wykorzystać do znacznie trudniejszych zadań. Kluczem do sprawnego działania tego typu zasilania jest maksymalne ograniczenie energii przez instalację C.O.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zabezpieczyć ciągłość działania różnych urządzeń w Twoim domu zapraszamy do lektury z poniższej listy artykułów:

 

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...
34 387 29 92