Co musisz wiedzieć, zanim kupisz system alarmowy do swojego mieszkania?

Obok solidnych drzwi antywłamaniowych, system alarmowy jest najskuteczniejszym zabezpieczeniem naszego mieszkania. Z uwagi na przystępne ceny jest to rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze wśród naszych klientów. Obecnie instalacja podstawowego alarmu to wydatek kilkuset złotych. W zamian otrzymujemy bezpieczeństwo naszego mieszkania, mienia oraz naszej rodziny.

Decydując się na montaż systemu alarmowego w mieszkaniu należy rozważyć kilka kwestii, które będą kluczowe w wyborze odpowiedniej instalacji:

  1. Jak duże jest mieszkanie, ile jest drzwi wejściowych, ile okien?
  2. Czy jest balkon? (drzwi balkonowe to element, który koniecznie trzeba zabezpieczyć)
  3. Na którym piętrze jest nasze mieszkanie?
  4. Czy można się do niego włamać z dachu bloku?
  5. Czy są zainstalowane solidne drzwi antywłamaniowe, wzmocnione okna, kraty?
  6. Czy przy włączeniu syreny alarmowej ktoś z sąsiadów zareaguje i wezwie pomoc?
  7. Jaka jest wytrzymałość ścian oraz stropu?
  8. Jak często wyjeżdżamy, czy często mieszkanie jest puste?
  9. Jaka jest szacunkowa wartość sprzętu oraz zgromadzonego mienia?
  10. W jakiej dzielnicy jest mieszkanie, czy to jest niebezpieczna okolica?
  11. Czy zdarzały się kradzieże w sąsiednich mieszkaniach?

W zależności od udzielonych odpowiedzi specjalista będzie mógł przygotować odpowiedni system alarmowy, który skutecznie zabezpieczy mieszkanie.

SSWiN (System Sygnalizacji Włamania i Napadu)

System alarmowy czyli popularny SSWiN (System Sygnalizacji Włamania i Napadu) to zestaw komponentów, które odpowiednio dobrane i skonfigurowane zapewnią bezpieczeństwo. W skład podstawowego zestawu wchodzi: centrala, która jest sercem systemu, czujniki (różnego rodzaju), manipulator, syrena alarmowa, zasilanie awaryjne. Na tym etapie warto rozważyć, czy system, który chcemy zainstalować ma zarządzać wszystkimi komponentami inteligentnego mieszkania, czy ma jedynie chronić przed włamaniem. Współczesne systemy potrafią sterować roletami w oknach, światłem czy klimatyzacją itp.

Na rynku występują dwa rodzaje SSWiN: przewodowy oraz bezprzewodowy. Jeśli posiadamy mieszkanie w stanie surowym, lub jesteśmy przed remontem, wówczas warto zdecydować się na system przewodowy. Instalacja będzie wymagała poprowadzenia kabli, ale koszt samego systemu będzie niższy. Systemy bezprzewodowe mają tą przewagę, że do działania nie jest potrzebne okablowanie. Komponenty komunikują się zdalnie, każdy z nich jest zasilany baterią, którą po określonym czasie należy wymienić (system poinformuje o tym użytkownika). Pod względem skuteczności, obydwa rozwiązania są równie dobre. Systemów bezprzewodowych nie da się zakłócić, i komunikacja między czujnikami odbywa się za pomocą uwierzytelnianego szyfrowanego protokołu.

Centrala

To najważniejszy element SSWiN, który odpowiada, za przetwarzanie sygnałów, które docierają z zainstalowanych czujników. Centrala powinna być zawsze zainstalowana w miejscu trudno dostępnym, aby włamywacze nie mogli jej uszkodzić. Planując zestaw, warto wybrać taką centralę, która ma dużo wejść oraz wyjść. Zapewnia to możliwość rozbudowy systemu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Niektóre centrale obsługują moduły GSM, warto taką wybrać jeśli zależy nam na powiadomieniach bezpośrednio na nasz smartfon. Centrale na ogół są sprzedawane w formie płyty głównej, zasilacza oraz obudowy.

Czujniki

Czujniki to kluczowy element systemu alarmowego. Każdy potrafi rozpoznać inny typ zagrożenia, ich rola polega na przesyłaniu sygnału alarmowego bezpośrednio do centrali. Mieszkanie możemy wyposażyć w: czujniki ruchu, czujniki magnetyczne (kontaktrony), czujniki akustyczne, czujniki nacisku itp. Dodatkowo system alarmowy może zarządzać czujnikami czadu, dymu czy przeciwpożarowymi, chroniąc nie tylko przed włamaniem ale również przed różnymi przypadkami losowymi (zalanie, pożar). Kontaktrony, czyli czujniki magnetyczne działają na zasadzie przerwania obwodu, dlatego montuje się je w drzwiach oraz oknach (na skrzydle oraz na ramie). Siłowe otwarcie powoduje rozłączenie magnesów kontaktronu i wywołuje alarm. Czujniki ruchu, wykrywają zakłócenia w emitowanym polu podczerwonym. Są skuteczne nawet w całkowitej ciemności. W praktyce zastosowanie kombinacji tylko tych dwóch czujników już skutecznie zabezpieczy mieszkanie. Konfigurując system alarmowy w zależności od rozpoznanych zagrożeń specjalista dobierze czujniki zgodnie z zapotrzebowaniem.

Manipulator

Urządzenie, dzięki któremu możemy zarządzać naszą instalacją alarmową. Manipulator umożliwia uzbrajanie, rozbrajanie systemu oraz monitorowanie stanu poszczególnych komponentów (stan naładowania baterii w czujnikach). Najprostsze manipulatory są w formie podświetlanych klawiatur, w bardziej zaawansowanych systemach spotyka się kolorowe tablety dotykowe. Manipulatory są na ogół estetycznie wykonane, z pewnością będą pasowały do wystroju wnętrza.

Akumulator

System alarmowy, aby mógł poprawnie działać musi mieć niezależne źródło zasilania. O ile w systemie bezprzewodowym, każdy czujnik musi być zasilany bateryjnie, w systemie przewodowym wystarczy jeden centralny akumulator. Z reguły na klatkach schodowych znajdują się bezpieczniki prądowe, do których dostęp ma również przestępca. Akumulator zapewnia pracę systemu alarmowego w przypadku, kiedy zasilanie sieciowe zostanie wyłączone.

Syrena alarmowa

To komponent, który odpowiada za sygnał dźwiękowy oraz świetlny w przypadku, gdy system alarmowy wykryje zagrożenie. Sygnalizator emituje dźwięk, który potrafi wywołać ból i na pewno zaalarmuje wszystkich sąsiadów. W systemie alarmowym w mieszkaniu można zastosować dwa sygnalizatory: wewnętrzny oraz zewnętrzny umieszony na murze budynku. W przypadku włamania, załączenie obydwu syren zaalarmuje nie tylko sąsiadów, ale również wszystkich przechodniów na zewnątrz. Zwiększa to szanse na reakcję ochrony lub policji.

System alarmowy w mieszkaniu

Skuteczne zabezpieczenie mieszkania przed włamaniem nie jest ani trudne ani kosztowne. Z uwagi na ograniczoną liczbę wejść, oraz mniejszy metraż niż np.: w domu, już prosty system alarmowy renomowanej firmy potrafi zabezpieczyć mienie. Na podstawie badań i rozmów z włamywaczami odbywającymi kary w więzieniach, aż 60 procent osadzonych zeznała, że rezygnuje z włamania, jeśli tylko zauważy elementy systemu alarmowego. Mniej niż 15 procent złodziei nie obawia się uruchomionego alarmu i kontynuuje okradanie pomimo włączonej syreny. Zainstalowany system alarmowy pełni funkcję nie tylko zabezpieczającą ale również prewencyjną zniechęcając potencjalnych przestępców.

Propozycje produktów

Pierwszy zestaw, to system alarmowy renomowanej firmy SATEL oparty o centralę CA-5P. W skład wchodzi obok centrali manipulator w formie podświetlanej klawiatury, 4 czujniki ruchu PIR ,oraz syrena alarmowa. Zestaw alarmowy może być z powodzeniem stosowany jako zabezpieczenie mieszkania, stanowiąc skuteczną barierę przed włamywaczem. Czujniki ruchu wykryją każdą próbę nieautoryzowanego wejścia na teren lokalu i wyzwolą alarm akustyczny, który spłoszy złodzieja. Proponowany zestaw jest przewodowy, natomiast instalacja i konfiguracja nie należy do trudnych. W przypadku przerwy w dostawie prądu, akumulator żelowy zapewnia dodatkowe źródło zasilania.

Kolejny zestaw SATEL, również wyposażony w 4 czujniki PIR, centralę, manipulator, akumulator oraz moduł powiadamiania GSM. Serce systemu to centrala Versa 5 zgodna ze standardem EN50131 Grade 2 cert. Techom kl.C z obslugą 5 wejść oraz od 3 do 12 wyjść. Umożliwia podział chronionego obszaru na 2 strefy. W każdej z nich możemy zdefiniować inną reakcję systemu na wykrycie zagrożenia. Manipulator SATEL VERSA-LED-BL to podświetlana klawiatura z diodami LED informującymi o stanie wejść, o strefach oraz parametach systemu. Czujniki PIR CROW BINGO zapewniają skuteczną ochronę całego pomieszczenia. W celu wykluczenia fałszywych alarmów, czujniki nie reagują na zwierzęta o masie do 25 kg. Moduł powiadamiania GSM odpowiada za przesyłanie wszelkich informacji na temat stanu alarmu bezpośrednio na smartfon.

Ostatnia propozycja to zaawansowany system alarmowy Satel Perfecta 16 oparty o centralę zgodną ze standardem EN 50131 Grade 2 obsługującą od 8 do 16 wejść programowalnych, oraz od 4 do 12 wyjść. Centrala pozwala na rozbudowę alarmu o dodatkowe czujniki. Obsługuje powiadomienia GSM/GPRS, o zagrożeniu informuje przesłaniem informacji bezpośrednio na smartfona. Perfecta 16 pozwala na podział chronionego obszaru na 2 strefy z 3 trybami dozoru w każdej. System alarmowy jest zarządzany przy użyciu podświetlanego manipulatora. Podobnie jak w poprzednich zestawach 4 czujniki ruchu PIR COW BINGO zabezpieczą każde mieszkanie.

Kompleksowe usługi montażowe

Poza szeroką ofertą, największą osiągalnością i dostępnością asortymentu, sieć sklepów Eltrox gwarantuje swoim klientom fachową usługę montażu, serwisu i jego konserwacji bez konieczności powierzania prac innym podmiotom w razie konieczności naprawy lub wymiany. Dzięki dobrze prosperującej współpracy z najlepszymi w branży instalatorami na terenie całej Polski, jesteśmy w stanie znacznie zminimalizować czas dotarcia do klienta.

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...
34 387 29 92