Jakość 4K w monitoringu Dahua

28 Czerwiec 2018 Nowości i testy

Jakość 4K w monitoringu Dahua

O jakości 4K mówi się najczęściej w kontekście najnowszej generacji telewizorów. Jednak ta wysoka rozdzielczość stosowana jest także coraz częściej również w monitoringu. Dzięki niej otrzymujemy bardzo wyraźny obraz bez konieczności wymiany całej instalacji.

 

Monitoring wizyjny to popularny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa nie tylko w przestrzeni miejskiej, ale także w obiektach prywatnych (domach, biurach itd.). Coraz lepszej jakości sprzęt skutecznie wspiera ludzi w zabezpieczaniu budynków użyteczności publicznej, sklepów, a nawet prywatnych posesji. Błyskawicznie rozwijająca się technologia pozwala uzyskiwać coraz wyraźniejszy obraz z kamer. Duża w tym zasługa jakości 4K.

 

Rozdzielczość 4K a Full HD

 

Popularność urządzeń pracujących w jakości 4K rośnie w bardzo szybkim tempie. Jeszcze w 2014 roku wartość ich sprzedaży globalnej wynosiła 9,2 mld dolarów. Do 2020 roku może to być już kwota 52 mld dolarów (źródło: https://www.statista.com/statistics/422314/4k-display-market-worldwide-revenue/). Nic dziwnego – 4K zapewnia bardzo wysoką jakość obrazu. Jak wypada ona w porównaniu z Full HD?

 

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wyjaśnić, czym tak naprawdę różnią się te dwie rozdzielczości. Najlepiej pokazać to na liczbach. 4K to rozdzielczość 4096 × 2160 px, gdy tymczasem Full HD to jedynie 1920 × 1080 px. Trzeba tu jednak zwrócić uwagę, że podana wartość 4K odnosi się tak naprawdę jedynie do rozdzielczości kinowej. W urządzeniach codziennego użytku (np. telewizorach czy kamerach) stosowana jest wersja Ultra HD, która ma rozdzielczość 3840 × 2160 px. To nadal dużo więcej niż Full HD. Aby lepiej to ukazać, wystarczy napisać, że jedna kamera 4K daje tak dobry obraz, że może zastąpić 4 kamery Full HD. Duża ilość pikseli w 4K przekłada się na wyraźniejszy obraz i większą ilość szczegółów. Do tego kamery 4K zapewniają szersze pole widzenia.

 

Jakie urządzenia warto wybrać?

 

Na rynku można znaleźć coraz więcej urządzeń pracujących w rozdzielczości 4K UHD. Wśród nich dużą popularnością cieszą się produkty znanej w branży dozoru wizyjnego marki Dahua Technology. Urządzenia tego producenta można znaleźć m.in. w ofercie firmy Eltrox. Warto zwrócić uwagę na przykład na kamerę IP Dahua IPC-HFW5831EP-Z5E o ogniskowej obiektywu 7–35 mm i rozdzielczości 8 Mpx. Urządzenie zostało wyposażone w przetwornik 1/2.5" STARVIS CMOS i mechaniczny filtr podczerwieni ICR. Zasięg reflektora IR to nawet 50 m, a technologia Smart IR pozwala automatycznie regulować natężenie światła podczerwieni. Kamera ta może być używana zarówno na zewnątrz (np. parkingi, składy budowlane), jak i wewnątrz pomieszczeń (np. magazyny, sklepy). Urządzenie może pracować w chmurze Easy4IP (możliwość podłączenia do Internetu bez standardowego łącza). Zapis obrazu może być dokonywany również na karcie SD.

 

Inną ciekawą propozycją jest kamera Dahua IPC-HFW4831TP-ASE-0400B, która zapewnia widoczność w nocy aż do 60 m. Urządzenie zostało wyposażone w najwyższej jakości przetwornik 1/2.5" Progressive Scan CMOS. Ten model kamery również może być używany na zewnątrz i wewnątrz, a dodatkowo można ją zamontować na suficie. Oczywiście urządzenie zapewnia podgląd w podczerwieni i również korzysta z technologii Smart IR. Warto dodać, że kamera została wyposażona w stały obiektyw 4 mm i pracuje w rozdzielczości 4K. Funkcja WDR analizuje scenę pod kątem oświetlenia, dzięki czemu kamera jest w stanie nagrać szczegóły nawet w zaciemnionych miejscach.

 

To oczywiście tylko dwa przykłady z szerokiej palety dostępnych na rynku urządzeń, które zapewniają jakość obrazu w rozdzielczości 4K. Większa liczba pikseli to wyraźniejszy obraz, a zatem łatwiejsza identyfikacja na przykład pojawiających się w pobliżu monitorowanego obiektu ludzi. Monitoring 4K zwiększa więc jeszcze bardziej bezpieczeństwo obiektu, mienia i co najważniejsze – osób.