Kamery panoramiczne Dahua, czyli rosnący trend w dziedzinie bezpieczeństwa

13 Czerwiec 2018 Nowości i testy

Kamery panoramiczne Dahua, czyli rosnący trend w dziedzinie bezpieczeństwa

W dziedzinie kamer bezpieczeństwa można zaobserwować nowy, szybko rozwijający się trend – są nim kamery panoramiczne. Jak przedstawia się ich popularność i co sprawia, że coraz więcej osób sięga po to rozwiązanie?
Kamery bezpieczeństwa – podobnie jak inne obszary szeroko pojętej branży elektronicznej – to dziedzina, która ulega ciągłym przemianom zachodzących w związku z pojawianiem się kolejnych nowinek technicznych. Jednym z bardziej widocznych trendów ostatnich lat są tzw. kamery panoramiczne. Przyjrzyjmy się temu, jak rozwijała się ich popularność oraz sprawdźmy, co tak właściwie sprawia, że są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem w kwestii bezpieczeństwa zarówno prywatnych posiadłości, jak i budynków czy magazynów należących do dużych firm.

 

Historia wzrostu
Na początek prześledźmy historię tego, jak rozwijała się sprzedaż kamer z funkcją wizji panoramicznej na przestrzeni ostatnich kilku lat. Jak pokazują badania, do roku 2011 kamery te znajdowały niewielu nabywców – ilość egzemplarzy „panoramicznych” stanowiła zaledwie 1% wszystkich sprzedanych kamer. Sytuacja zmieniła się w roku 2014, kiedy to udział kamer panoramicznych wynosił już 4% (źródło: https://www.a1securitycameras.com/blog/rising-trend-surveillance-industry-panoramic-cameras/). W ciągu zaledwie trzech lat liczba ta podwoiła się i w 2017 wynosiła już 8%. Analizy wskazują, że udział tych kamer ma w dalszym ciągu rosnąć. Co zatem oferują kamery panoramiczne, że przyciągają coraz szersze grono użytkowników?

 

Więcej i dyskretniej

 

Kamera panoramiczna to przede wszystkim o wiele szerszy kąt widzenia niż w przypadku tradycyjnych kamer. Jeżeli zostanie zainstalowana po uprzednim dokładnym przemyśleniu jej lokalizacji, to jest zupełnie możliwe, iż widok z niej pozbawiony będzie w zupełności tzw. „martwych stref”, czyli miejsc, gdzie wizja kamery nie sięga. Co istotne, w przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń, kamera panoramiczna nie musi się ruszać, by uchwycić konkretny obszar. Redukuje to nie tylko czas oraz liczebność personelu potrzebnego do jej obsługi, ale również likwiduje szanse na to, że przegapimy istotny dla nas detal, gdy obiektyw akurat będzie skierowany w niewłaściwą stronę. Drobną, acz istotną kwestią jest też estetyka tego rozwiązania: Kamery panoramiczne są zaprojektowany w dyskretny sposób, co pozwala je łatwo wkomponować w dowolną przestrzeń – inaczej niż w przypadku zwyczajnych kamer.

 

Sposób na ciemności

 
Duży kąt widzenia to nie jedyna zaleta kamer panoramicznych. Nowoczesne modele, takie jak kamera panoramiczna Dahua IPC-PFW8601P-A180 oferowana przez firmę Eltrox, posiadają szereg cech zwiększających ich efektywność. Jedną z nich jest technologia o nazwie Starlight, znacznie amplifikująca czujność obiektywów kamery na światło. Rezultatem instalacji tej technologii w kamerze panoramicznej jest nie tylko szerokie pole widzenia, ale również wyraźny obraz nawet w nocy, przy minimalnym świetle. Podczas pracy w ciemności kamerę wspomaga również filtr ICR, pozytywnie wpływający na jakość obrazu w słabych warunkach oświetleniowych. Warto napomknąć również o funkcjach inteligentnej analizy obrazu IVS. Tu zastosowań jest bardzo wiele: Za pomocą IVS można na przykład „odgrodzić” strefę w obiektywie kamery która zaalarmuje właściciela, gdy wkroczy w nią intruz, policzyć ilość osób w zgromadzeniu czy ustawić funkcję wykrywania twarzy bądź obiektu. Co istotne, obsługa tych funkcji nie jest trudna za sprawą intuicyjnego interfejsu.
Kamery panoramiczne są coraz popularniejszym środkiem bezpieczeństwa. Nic w tym dziwnego, gdyż oferują nie tylko pole widzenia znacznie szersze niż tradycyjne kamery, ale też posiadają szereg przydatnych usprawnień, takich jak funkcje przesyłania wyraźnego obrazu nawet przy minimalnym oświetleniu czy opcja wykrycia intruza wkraczającego w określony obszar. Z tego względu sprawdzają się w ochronie różnego rodzaju obiektów.