Kamery termowizyjne Dahua

15 Czerwiec 2018 Nowości i testy

Kamery termowizyjne Dahua

W Polsce wciąż jeszcze często dochodzi do kradzieży z włamaniem. Dotyczy to zwłaszcza sezonu letniego, kiedy to wiele domów pozostaje opuszczonych przez właścicieli wybierających się na wakacyjny wyjazd. Na szczęście istnieją rozwiązania, które pozwalają zabezpieczyć się przed utratą mienia.
Domy jednorodzinne wciąż pozostają jednym z najbardziej atrakcyjnych celów włamywaczy. Szczególnie sezon wakacyjny obfituje w tego rodzaju przestępstwa, gdyż właściciele domów, w czasie swoich urlopowych podróży, często pozostawiają je bez opieki na długi czas. Na szczęście istnieją kompleksowe rozwiązania, które pozwalają zminimalizować szanse na to, że nasz dom padnie ofiarą udanego i bezkarnego włamania. Jak przedstawiają się polskie statystyki włamań i co można zrobić, by się przed nimi uchronić?


Gdzie najwięcej włamań?

 

Dane policyjne dowodzą, że na terenie Polski wciąż jeszcze dochodzi do wielu kradzieży z włamaniem: W 2017 r. stwierdzono aż 65 514 przestępstw tego rodzaju. Niechlubne pierwsze miejsce zajmuje tutaj województwo dolnośląskie, gdzie włamywacze działają najbardziej intensywnie (źródło: http://statystyka.policja.pl/st/przestepstwa-ogolem/przestepstwa-kryminalne/7-wybranych-kategorii-p/kradziez-z-wlamaniem/121941,Kradziez-z-wlamaniem.html). Pocieszeniem wobec tego jest fakt, że łupem złodziei znacznie rzadziej padają domy wyposażone w środki ochronne. Według danych policyjnych w ponad 70% włamywacze skonfrontowani z nawet najbardziej podstawowymi zabezpieczeniami (np. kratami w oknach) rezygnowali z dalszych prób dokonania przestępstwa (źródło: http://regiodom.pl/portal/porady-domowe/porzadki-i-eksploatacja/sposoby-na-wlamania-do-mieszkan-o-ktorych-musisz-wiedziec). Szansa na skuteczną ochronę mienia rośnie zatem wraz z poziomem zaawansowania systemów ochronnych.


Dwa rodzaje obrazu

 

Jedną z ciekawszych opcji ochronnych są hybrydowe kamery termowizyjne, takie jak, model DH-TPC-BF2120 firmy Dahua. Urządzenia tego rodzaju łączą dwa typy kamer: „standardową” optyczną oraz termowizyjną, dzięki czemu sprawdzają się w różnych sytuacjach. Kamera termowizyjna pozwala na kontrolowanie sytuacji nawet w całkowitej ciemności, podczas gdy optyczna umożliwia uzyskanie wysokiej jakości obrazu. Poza uniwersalnym zastosowaniem, nowoczesne hybrydowe kamery termowizyjne mają inną cechę, która może zainteresować osoby dążące do dyskretnej ochrony swojej własności. Cechują się one mianowicie niewielkimi, kompaktowymi rozmiarami, które umożliwiają instalację sprzętu bez obawy o to, że będzie w mało estetyczny sposób wyróżniał się wśród innych architektonicznych elementów danego domu. Skromne rozmiary nie oznaczają jednak delikatnej budowy – nowoczesne kamery buduje się obecnie z myślą o trudnych warunkach pogodowych oraz potencjalnym, fizycznym ataku ze strony włamywaczy chcących np. zatrzeć ślady swojej działalności.


Nie tylko ochrona przed złodziejami

 

Warto zauważyć, że hybrydowe kamery termowizyjne chronią nie tylko przed włamywaczami. Niezwykle istotną funkcją jest również opcja wczesnego wykrywania pożarów. Termowizja daje tutaj ogromną przewagę nad zwykłymi kamerami – zalążek pożaru ciężko jest wykryć przy pomocy samej optyki, podczas gdy termowizja jest w stanie szybko zarejestrować nawet mały płomień, co pozwala na szybką interwencję. Inną ciekawą funkcją termowizji jest możliwość wyznaczania swoistych „granic termicznych” – w ustalonych przez użytkownika obszarach, których przekroczenie wiąże się z aktywacją określonych czynności (np. powiadomienia właścicieli). Jest to szczególnie przydatne w przypadku domów z ogrodem, który w nocy może być dla potencjalnego złodzieja najlepszą możliwą drogą do budynku.
Polska niestety wciąż pozostaje tym krajem, w którym co roku dochodzi do dużej ilości włamań i kradzieży. Na szczęście pojawia się też coraz więcej rozwiązań pozwalających zabezpieczyć się przed próbą popełnienia takiego przestępstwa, takich jak hybrydowe kamery termowizyjne. Warto mieć na uwadze, że urządzenia tego typu mogą posłużyć nie tylko do ochrony przed złodziejami, ale też do wczesnego ostrzegania przeciwpożarowego czy dbania o bezpieczeństwo przebywających w domu dzieci bądź osób starszych.