Monitoring do biura – jaki wybrać?

27 Styczeń 2021 Poradniki

Monitoring do biura – jaki wybrać?

Monitoring to obecnie jedna z najczęściej stosowanych instalacji służących ochronie i dozorowi. Kamery i osprzęt są coraz nowocześniejsze, co wpływa na rozszerzenie możliwości ich wykorzystania. Chcesz zabezpieczyć biuro i zyskać wygodne narzędzie do nadzorowania pracowników, nawet na odległość? Sprawdź, jaki monitoring wybrać.

Co daje monitoring w biurze?

Systemy monitoringu, nazywane też telewizją przemysłową lub CCTV (od angielskiego wyrażenia „Closed Circuit Television”, czyli dosłownie „telewizja o obwodzie zamkniętym”), to jeden z najskuteczniejszych sposobów na podniesienie bezpieczeństwa na danym obszarze. Instalacje tego typu montowane są powszechnie zarówno wewnątrz budynków, jak i poza nimi – w tym w przestrzeni miejskiej. System wizyjny pomaga przede wszystkim:

  • zapobiegać przestępstwom i nadużyciom,
  • odpowiednio wcześnie reagować na tego typu sytuacje,
  • rozpoznawać ich sprawców po fakcie.

Biurowy monitoring pomaga uchronić się m.in. przed włamaniem lub niepowołanym dostępem do danych. Jest ponadto używany jako narzędzie prewencyjne, ponieważ sama obecność kamer często zniechęca sprawców do realizacji niecnych planów. Nagrania z monitoringu mogą też pomóc odtworzyć przebieg zdarzeń i zidentyfikować, w jaki sposób doszło do naruszeń bezpieczeństwa lub innych sytuacji. Są ponadto niezastąpione w przypadku rozpoznawania osób niebędących pracownikami firmy.

Monitoring w biurze to również ważne narzędzie dla każdego szefa. Dzięki niemu nadzorowanie pracy zespołu jest znacznie łatwiejsze. Sama obecność kamer (o której oczywiście trzeba poinformować pracowników) wpływa na zwiększenie wydajności i motywacji. Co więcej, dzięki systemowi łatwiej wyróżnić szczególnie pracowite osoby, co pozwala na należyte wynagrodzenie ich starań.

Monitoring do biura – najważniejsze cechy

Jakie cechy powinien mieć monitoring biurowy? To oczywiście zależy od konkretnych potrzeb. Warto w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą w doborze właściwego systemu. Jego cechy będą się różnić w zależności od:

  • wymagań w zakresie szczegółowości obrazu (ogólny lub szczegółowy, z możliwością zbliżenia),
  • warunków oświetleniowych panujących w danym miejscu,
  • wielkości powierzchni objętej monitoringiem wizyjnym,
  • budżetu.

Dla większości użytkowników ważna jest wysoka jakość obrazu z kamery – taka, która pozwala przynajmniej na rozpoznawanie twarzy, a więc np. identyfikowanie nieuprawnionych osób przebywających w budynku. Inwestorom zwykle zależy też na stosunkowo łatwym montażu i elastyczności w zakresie rozbudowy o nowe urządzenia. Dodatkowe funkcje większości nowoczesnych systemów to np. wykrywanie ruchu, rozpoznawanie twarzy czy obustronne przesyłanie dźwięku. Pomagają one dostosować instalację do indywidualnych potrzeb użytkownika i niejednokrotnie okazują się bardzo przydatne. Warto zwrócić też uwagę na podział na kamery analogowe i sieciowe – te drugie są nowocześniejsze i stwarzają szersze możliwości wykorzystania.

Ponadto w biurze można zamontować monitoring bezprzewodowy lub przewodowy. Montaż pozbawiony kabli z pewnością jest bardzo wygodny. W niektórych miejscach korzystniejsze okazuje się jednak wykorzystanie istniejącej sieci połączeń bezprzewodowych.

Monitoring IP do biura

W warunkach biurowych najczęściej używane są kamery sieciowe (IP). Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość podłączenia do istniejącej sieci informatycznej i zdalnego przesyłania obrazu na żywo. Odpowiednio zbudowany system pozwala nadzorować to, co dzieje się w biurze z nawet najdalszego zakątka globu – na ekranie komputera lub urządzenia mobilnego. Wystarczy dostęp do Internetu. Monitoring IP wyróżnia się też wysoką jakością rejestrowanego obrazu (rozdzielczością 5MPX). Oznacza to, że umożliwia rozpoznanie nawet drobnych szczegółów. Co ważne, obraz jest również odporny na zakłócenia. Jedynym warunkiem działania systemu jest dostęp do Internetu – najlepiej o dużej prędkości.

Monitoring IP jest uniwersalny i nadaje się do dozorowania nawet bardzo dużych przestrzeni. Łatwo go rozbudować, dołączając do sieci nowe urządzenia. Podłączenie dysku twardego umożliwia trwałe archiwizowanie zapisu z kamer, który następnie może być obrabiany. Elementy systemu łączy się przewodami sieciowymi. Niektóre z nich wykorzystują technologię PoE (Power over Ethernet – moc z sieci). Umożliwia ona zasilanie kamer poprzez przewód sieciowy, co pozwala na wyeliminowanie dodatkowych przewodów i obniżenie kosztów wykonania instalacji.

Zestaw monitoringu IP domu 5MPX Kenik

4 529,45 zł

4 299,00 zł

Oszczędzasz: 230,45 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 429,90 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Zestaw w technologii IP zawiera 4 kamery KG-5030D-I z obiektywem 2.8mm, 8-kanałowy rejestrator pozwalający na rozbudowę systemu w przyszłości oraz pojemny dysk twardy (2TB). Pozwala to na archiwizację nagrań do 10 dni. To idealny zestaw startowy do niewielkiego biura z możliwością dodania 4 kolejnych kamer. W jego skład wchodzą również switch PoE oraz wtyki i kable sieciowe. Obraz rejestrowany jest w jakości 5MPX (2592x1944) przy 15 klatkach na sekundę. Reflektor Smart IR do 30m umożliwia nagrywanie w nocy, a wysoka klasa szczelności (IP67) pozwala na montaż na zewnątrz obiektu. Kamery KENIK są również wyposażone w funkcję inteligentnej analizy obrazu IVS, a więc np. rozpoznawania wtargnięcia na wyznaczony obszar. Obraz rejestrowany przez kamery można oglądać na żywo za pośrednictwem aplikacji mobilnej (Android, iOS) lub oprogramowania komputerowego.

Monitoring AHD do biura

Innym sposobem na skuteczny monitoring do biura jest technologia AHD. Wywodzi się ona z tradycyjnej technologii analogowej, ale jest nowocześniejsza. Pracujące w niej kamery nagrywają co najmniej w jakości Full HD, co pozwala na rozpoznawanie twarzy i identyfikację ważnych detali. To rozwiązanie dla nieco mniej wymagających, którzy jednocześnie chcą cieszyć się niższymi kosztami inwestycji w monitoring do biura. Technologia AHD szczególnie dobrze sprawdza się w mniejszych przestrzeniach. Jej montaż nie różni się znacząco od montażu tradycyjnych kamer analogowych. Przy ich wymianie na nowocześniejsze AHD można wykorzystać te same elementy instalacyjne.

Zestaw 4w1, 4x Kamera 5MPX/IR25, Rejestrator 4ch, HDD 1TB

947,27 zł

779,00 zł

Oszczędzasz: 168,27 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 77,90 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Jeśli szukasz praktycznego zestawu AHD, może to być dobry wybór. Cztery kamery pozwalają na monitoring niedużego biura, a wysoka jakość obrazu (5MPX) zapewnia wyrazisty obraz zarówno w dzień, jak i w nocy – ich zasięg w ciemnościach wynosi nawet do 20 m! Kamery mogą być montowane zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Obiektywy zapewniają szeroki kąt widzenia do 70°. Urządzenia umożliwiają stały podgląd siedziby biura. Śledzenie obrazu z kamer możliwe jest na żywo, zawsze i wszędzie – za pomocą dedykowanego oprogramowania i aplikacji mobilnej. Dołączony do zestawu rejestrator może pracować z wieloma urządzeniami różnych producentów. Dysk twardy ma pojemność 1TB, co umożliwia przechowywanie dużej ilości nagrań. W komplecie znajdują się również niezbędne złącza, przewody, zasilacz itp.

Monitoring analogowy do biura

Monitoring analogowy jest najstarszą z dostępnych technologii, która wciąż znajduje się w wielu biurach. Nowi użytkownicy szukający ekonomicznych rozwiązań decydują się jednak na systemy, które określa się następcami „analogów” – AHD, HD-CVI lub HD-TVI. Jakość ich pracy jest nieco niższa niż np. w przypadku monitoringu IP, ale za to są tańsze. Masz w biurze stary zestaw monitoringu analogowego i szukasz czegoś lepszego? Zwykle modernizacja do jednego z wymienionych powyżej systemów nie sprawia najmniejszego problemu. Można wykorzystać te same przewody i inne elementy instalacji, co znacznie obniża koszt inwestycji. Komfort korzystania z nowocześniejszej technologii jest jednak znacznie wyższy – to m.in. lepsza jakość obrazu, zaawansowane funkcje i wygodniejsza obsługa. Stare kamery analogowe w biurach pełnia współcześnie głównie funkcję prewencyjną, odstraszając intruzów samą swoją obecnością. Możliwości ich praktycznego wykorzystania są jednak ograniczone.

ZESTAW KAMER ANALOGOWYCH HIKIVISION Z REJESTRATOREM I DYSKIEM

2 099,99 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 210,00 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Zestaw kamer analogowych HIKVISION to wysoka jakość w przystępnej cenie. Zawiera wszystko, co potrzebne do montażu niewielkiej sieci monitoringu: 4 kamery, rejestrator, dysk o pojemności 2TB i niezbędne elementy infrastruktury technicznej (przewody, złączki itd.). Obraz zapisywany jest w formacie cyfrowym. Kamery mogą być montowane na zewnątrz (IP66) i zapewniają w nocy widoczność nawet do 40 m. To ekonomiczne rozwiązanie do niewielkiego biura.

Prawidłowy dobór i montaż monitoringu w biurze

Jeśli monitoring biura ma poprawnie spełniać swoją funkcję, konieczny jest nie tylko prawidłowy dobór elementów, ale również staranny montaż. Najlepiej powierzyć go fachowcom. Inwestycja w wysokiej jakości sprzęt i profesjonalny montaż na pewno Ci się opłaci! Eltrox gwarantuje swoim klientom kompleksowe usługi obejmujące sprzedaż, doradztwo, montaż i konfigurację monitoringu w biurze lub w dowolnym miejscu. Dzięki szerokiej wiedzy technicznej naszych przedstawicieli możesz mieć pewność, że gotowy system będzie niezawodny i skuteczny. Pomagamy również w rozplanowaniu rozmieszczenia poszczególnych elementów instalacji, tak by uzyskać maksymalną efektywność.

Kompleksowe usługi montażowe

Poza szeroką ofertą, największą osiągalnością i dostępnością asortymentu, sieć sklepów Eltrox gwarantuje swoim klientom fachową usługę montażu, serwisu i jego konserwacji bez konieczności powierzania prac innym podmiotom w razie konieczności naprawy lub wymiany. Dzięki dobrze prosperującej współpracy z najlepszymi w branży instalatorami na terenie całej Polski, jesteśmy w stanie znacznie zminimalizować czas dotarcia do klienta.

od 1000zł*

Kompleksowe rozwiązania systemu wraz z montażem

Skorzystaj z naszej oferty usług montażowych, dzięki czemu nie będziesz musiał martwic się o instalację i konfigurację systemu. Na miejsce przyjedzie Autoryzowany Instalator Eltrox, który kompleksowo wykona usługę montażu.

Nasi specjaliści zagwarantują niezbędne wsparcie techniczne oraz skonfigurują zestaw.

Przy zakupie usługi montażowej otrzymujesz gwarancję 12 miesięcy na wykonaną usługę. Bierzemy pełną odpowiedzialność za jakość wykonanych prac.

Tak oceniają nas klienci w popularnych serwisach internetowych

Dokładamy wszelkich starań, aby zaspokoić wszystkie potrzeby i oczekiwania naszych klientów. Ich opinia jest dla nas szczególnie istotna. Nieustannie pracujemy nad udoskonaleniem naszych procedur, aby spełnić najwyższe standardy obsługi klienta.

Nad poprawnym działaniem systemu będzie czuwał nasz dedykowany specjalista, który zapewni pomoc we wszystkich problemach dotycznących bieżącej obsługi. Dzięki wiedzy i dużemu doświadczeniu, postara się rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na każde z zadanych pytań.

Karol Drabik

tel: 515 066 539

e-mail: k.drabik@eltrox.pl