Monitoring z alternatywną metodą zasilania

25 Luty 2021 Poradniki

Monitoring z alternatywną metodą zasilania

Monitoring to jeden z najskuteczniejszych sposobów na ochronę zarówno mienia, jak i przebywających w danym miejscu osób. Tego typu instalacje są bardzo przydatne zarówno w dużych obiektach, jak i w prywatnych domach. Należy jednak rozważnie dobierać wszystkie ich elementy, aby cały system mógł poprawnie spełniać swoje zadanie. Obecnie coraz częściej montuje się monitoring z alternatywną metodą zasilania. Dowiedz się, dlaczego warto i jak może wyglądać taka instalacja.

Monitoring z alternatywną metodą zasilania – co to takiego?

Kamery i rejestratory potrzebują do pracy energii elektrycznej, dlatego każdy system monitoringu musi mieć jakiś system zasilania. Najczęściej prąd czerpie się po prostu z sieci energetycznej budynku. Wszystkie elementy systemu muszą być wówczas bezpośrednio lub pośrednio z nią połączone. W przypadku nowoczesnych kamer IP, które obecnie montowane są najczęściej, zwykle stosuje się zasilanie PoE (Power over Ethernet). Oznacza to, że energia jest dostarczana za pośrednictwem tego samego przewodu, który odpowiada za połączenie elementów monitoringu i przesył danych pomiędzy nimi. Dzięki temu ilość używanych kabli jest ograniczona, a montaż systemu łatwiejszy.

Nie zawsze jednak wykorzystanie takiego systemu zasilania ma sens lub jest opłacalne. Dlatego na rynku można znaleźć również bezprzewodowe zestawy do monitoringu wizyjnego oraz elementy ułatwiające jego budowę. Zestawy tego typu są zasilane akumulatorowo lub akumulatorowo – solarnie. W przypadku instalacji solarnej, panele doładowują akumulator awaryjny.

Wykorzystując alternatywne metody zasilania, można korzystać z instalacji zabezpieczającej nawet tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci. Znacznie zwiększa to możliwości zastosowania systemów monitoringu.

Niekiedy zdarza się również, że alternatywne metody zasilania są wykorzystywane w celach awaryjnych. Stosuje się je przede wszystkim w miejscach, w których jest wymagane utrzymanie najwyższego poziomu zabezpieczeń. Wówczas panele solarne wraz z akumulatorem zapewniają nieprzerwane działanie kamer oraz pozostałych elementów systemu nawet wtedy, gdy wystąpi przerwa w dostawach zasilania.

Alternatywne zasilanie monitoringu – zalety

Powodów, dla których warto wybrać alternatywne zasilanie monitoringu, jest kilka. To rozwiązanie korzystne pod wieloma względami, a w niektórych przypadkach wręcz wymagane. Jakie są najważniejsze zalety bezprzewodowego monitoringu zasilanego w sposób alternatywny?

  • Łatwy montaż jest tym, co najczęściej przekonuje inwestorów do wyboru właśnie alternatywnej metody zasilania. Wykorzystując akumulatory wraz z panelami solarnymi w połączeniu z kamerami komunikującymi się przez Wi-Fi oznacza całkowity brak przewodów. Tym samym nie trzeba przekopywać się przez działkę ani kuć ścian. Montaż monitoringu trwa znacznie krócej i jest prostszy, dzięki czemu już na wstępie oszczędzasz na pracy ekipy. Nie ryzykujesz również żadnymi komplikacjami związanymi np. z prowadzeniem kabli w ścianach czy na działce.
  • Łatwe dokonywanie zmian też wiąże się z brakiem kabli. Dzięki temu możesz bez problemu zmienić położenie kamer w późniejszym okresie użytkowania, czy też rozbudować system o dodatkowe urządzenia. Co nie mniej ważne, również demontaż systemu jest wyjątkowo prosty.
  • Wysoka jakość sprawowanego dozoru potrafi przekonać nawet największych sceptyków. Bezprzewodowy monitoring zasilany solarnie pracuje zazwyczaj w oparciu o nowoczesne kamery przesyłające obraz przez Wi-Fi. Mogą być one połączone z systemem alarmowym, czujnikami ruchu i obecności oraz innymi elementami systemów zabezpieczających. Rejestrują obraz w wysokiej jakości, również w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych. Dlatego wybierając alternatywne metody zasilania, na pewno nie musisz się godzić na kompromisy dotyczące zakresu ochrony.
  • Łatwa obsługa to kolejna konsekwencja nowoczesności systemów. Są one konstruowane w taki sposób, by ułatwiać użytkownikowi jego samodzielną konfigurację i obsługę. Obecnie nierzadko można kontrolować cały system z poziomu urządzenia mobilnego – np. smartfona. Dedykowane aplikacje umożliwiają stały podgląd rejestrowanego obrazu, a także zarządzanie kamerami i kontrolę ich stanu.

Jak widać, alternatywne metody zasilania monitoringu z pewnością są co najmniej warte rozważenia. W niektórych miejscach – np. tam, gdzie występują jest to jedyny sposób na zapewnienie wysokiego poziomu ochrony i dozoru.

Monitoring zasilany metodami alternatywnymi – jak wybrać?

Zdecydowałeś się na montaż monitoringu zasilanego metodami alternatywnymi? Pamiętaj, by poważnie podejść do wyboru wszystkich elementów systemu. Wybór na rynku jest ogromny, również w zakresie instalacji całkowicie bezprzewodowych, dlatego podjęcie decyzji nie zawsze jest łatwe. Tymczasem właściwe urządzenia to główny warunek dla zapewnienia niezawodności i skuteczności monitoringu.

Decydując się na całkowicie bezprzewodowy system monitoringu, pamiętaj, że jego działanie wymaga obecności stabilnej sieci Wi-Fi. W przeciwnym razie komunikacja pomiędzy urządzeniami będzie niemożliwa. Alternatywne metody zasilania możesz jednak zastosować również dla istniejącej, przewodowej instalacji – zarówno jako zasilanie awaryjne, jak i podstawowe.

ZESTAW CELL PRO IMOU Kit-WA1001-300/1-B26E-Imou

819,99 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 82,00 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Budując system monitoringu od podstaw, warto postawić na zestaw z możliwością rozbudowy i zastosowania różnych metod zasilania. Te kryteria na pewno spełnia ZESTAW CELL PRO IMOU Kit-WA1001-300/1-B26E-Imou. Jest on całkowicie bezprzewodowy i uniwersalny. Nadaje się do montażu w każdym miejscu, w którym działa sieć Wi-Fi. Dostęp do sieci elektroenergetycznej nie jest wymagany. Wchodząca w jego skład kamera jest wodoodporna (IP65), dzięki czemu może być montowana również na zewnątrz. Zapewnia rejestracje w jakości Full HD, jest wyposażona w podświetlenie nocne i detektor PIR. Pozwala to na kontrolę sytuacji w każdych warunkach i uzyskanie bardzo wyraźnego obrazu. Dzięki zaawansowanej kompresji można przechowywać więcej materiałów i oszczędzić przepustowość sieci. Montaż zestawu jest bezinwazyjny i bardzo prosty – bez problemu można go przeprowadzić samodzielnie. W komplecie znajduje się wszystko, co potrzebne do przymocowania kamery – w tym kołki i wkręty. Również konfiguracja nie powinna sprawić nikomu większych problemów. Praca systemu, który może być oczywiście rozbudowywany o dodatkowe urządzenia, jest nadzorowana z poziomu intuicyjnej aplikacji mobilnej. W zestawie znajduje się akumulator, który zapewnia nawet 3 miesiące nieprzerwanego użytkowania bez konieczności doładowywania. Można go również uzupełnić o panele solarne.

SOLAR IMOU FSP10-Imou

148,99 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
room
Sprawdź dostępność w sklepach

SOLAR IMOU FSP10-IMOU to prosty w użyciu i integracji panel słoneczny, który może być podłączony do kamery z opisanego powyżej zestawu. Wystarczy go przymocować w pobliżu kamery i podłączyć do niej za pomocą dołączonego przewodu. Mimo niewielkich wymiarów panel solarny zapewnia energię potrzebną do pracy urządzenia nie tylko podczas słonecznego lata. To idealne rozwiązanie dla kamer montowanych na zewnątrz, które pozwala ograniczyć częstotliwość ładowania akumulatora i zapewnia systemowi monitoringu większą niezależność.

Wymienione powyżej urządzenia to z całą pewnością nie jedyna opcja w zakresie monitoringu zasilanego metodami alternatywnymi, ale na pewno warto się przyjrzeć ich parametrom.

Kompleksowe usługi montażowe

Poza szeroką ofertą, największą osiągalnością i dostępnością asortymentu, sieć sklepów Eltrox gwarantuje swoim klientom fachową usługę montażu, serwisu i jego konserwacji bez konieczności powierzania prac innym podmiotom w razie konieczności naprawy lub wymiany. Dzięki dobrze prosperującej współpracy z najlepszymi w branży instalatorami na terenie całej Polski, jesteśmy w stanie znacznie zminimalizować czas dotarcia do klienta.

Tak oceniają nas klienci w popularnych serwisach internetowych

Dokładamy wszelkich starań, aby zaspokoić wszystkie potrzeby i oczekiwania naszych klientów. Ich opinia jest dla nas szczególnie istotna. Nieustannie pracujemy nad udoskonaleniem naszych procedur, aby spełnić najwyższe standardy obsługi klienta.

Nad poprawnym działaniem systemu będzie czuwał nasz dedykowany specjalista, który zapewni pomoc we wszystkich problemach dotycznących bieżącej obsługi. Dzięki wiedzy i dużemu doświadczeniu, postara się rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na każde z zadanych pytań.

Krystian Dąbrowski

tel: 501 945 253

e-mail: k.dabrowski@eltrox.pl