bw_banner
bw_banner

Pracujesz zdalnie? Zakup monitora będzie idealnym rozwiązaniem.

23 Maj 2020 Poradniki

Pracujesz zdalnie? Zakup monitora będzie idealnym rozwiązaniem.

Popularność pracy zdalnej gwałtownie rośnie. Coraz więcej firm zaleca swoim pracownikom wykonywanie swoich obowiązków zawodowych w trybie “home office”. Oszczędza to czas konieczny na dojazd do pracy, a jednocześnie zmniejsza koszty przedsiębiorcy związane z utrzymaniem przestrzeni biurowej. Znaczna część pracowników deklaruje, że praca z domu jest dla nich wygodniejsza i, że dzięki temu są znacznie bardziej efektywni. Praca zdalna łączy się natomiast z koniecznością zakupu odpowieniego sprzętu do swojego domowego biura. O ile laptop, jako komputer przenośny, świetnie się sprawdzi, o tyle, praca na małym ekranie szybko doprowadzi do zmęczenia oczu. Spędzanie przed ekranem laptopa wielu godzin bardzo negatywnie wpływa na wzrok. Wpatrywanie się w mały ekran powoduje wzrost napięcia akomodacyjnego gałki ocznej co jest bezpośrednią przyczyną pogarszania się widzenia. Okuliści zalecają, by podczas długotrwałej pracy przed wyświetlaczem robić sobie krótkie przerwy. Ważny jest również dobór odpowiedniego monitora, bowiem praca przed dużym ekranem znacząco poprawia jej komfort. Wybierając odpowiedni sprzęt warto zastanowić się nad kilkoma istotnymi parametrami takimi jak wielkość ekranu czy typ matrycy.

Wielkość ekranu

Jednym z podstawowych kryteriów jest przekątna ekranu. Wybór zależy od ilości miejsca i odległości w jakiej monitor będzie umiejscowiony. Najważniejsze jest to, aby patrząc na wyświetlacz można było cały obraz zobaczyć bez przekręcania głowy. Poprawia to znacznie komfort pracy oraz samopoczucie. Najczęściej do pracy wybierane są monitory o przekątnych 22”-28” ponieważ pozwalają one na pracę ze stosunkowo małej odległości. Większe przekątne to już wybór dla osób pracujących z grafiką, bądź oglądających dużo filmów.

Parametry obrazu

Współczesne monitory są wyposażone w różne rodzaje matryc, które odpowiadają za jakość wyświetlanego obrazu. Nie zagłębiając się w szczegóły warto wspomnieć że zastosowana matryca znacząco wpływa na komfort użytkowania wyświetlacza.

Najtańsze, to matryce typu TN (Twisted Nematic), które mają jedną podstawową zaletę, bardzo krótki czas reakcji. Oznacza to, że dynamicznie zmieniający się obraz nie wywołuje efektu smużenia. Wady? Jest ich kilka. Matryce TN mają wąskie spektrum emisji barw oraz słabe kąty widzenia (patrząc z boku widzimy przyciemniony obraz). Monitory wyposażone w matryce TN nie nadają się do pracy z grafiką, natomiast sprawdzą się podczas grania w gry lub podczas pracy biurowej.

Kolejnym typem są matryce VA (MVA -Multileveldomain Vertical Alignment), które charakteryzują się lepszymi kątami widzenia, oraz znacznie szerszą paletą odwzorowania kolorów. Obraz jest znacznie lepszy niż w TN, nasycony kolorami a czerń jest głęboka. Niestety szybkość reakcji matrycy jest na znacznie niższym poziomie. Dzięki dobrej reprodukcji barw, ten typ ekranów znajdzie zastosowanie w pracy biurowej oraz w grafice.

Matryce IPS (In-Plane Switching), natomiast cechują się dobrym odwzorowaniem kolorów, a czas reakcji mają znacząco krótszy od VA. Dodatkowo oferują szerokie kąty widzenia oraz bardzo dobrą jakość obrazu. Niestety wadą jest słaba czerń i często obserwowane zjawisko tzw. “srebrzenia”. Czarne tło jest szare, a obraz wygląda na nierównomiernie podświetlony. Jakość obrazu jest zwykle słabsza niż w matrycach VA. Matryce IPS sprawdzą się podczas prac graficznych, biurowych oraz przy grach komputerowych.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę

Nie tylko typ matrycy wpływa na komfort pracy przy monitorze. Wyświetlacze emitują sporą ilość światła niebieskiego, które jest szkodliwe dla oczu i powoduje zmęczenie. Istotne jest to, aby ekran, przy którym spędzamy dużo czasu, posiadał filtr redukujący emisję tego światła.

Podczas długotrwałej pracy biurowej, możliwość odpowiedniego ustawienia ekranu jest nie do przecenienia. Pozwoli to zaoszczędzić bólu pleców oraz problemów z kręgosłupem. Dobry monitor powinien posiadać regulację kąta pochylenia i wysokości, które umożliwią ustawienie wyświetlacza tak, aby patrzenie na niego nie wymagało wysiłku I nie powodowało problemów zdrowotnych.

Pivot jest funkcją, która pozwala na obrócenie ekranu do pozycji pionowej. Jest to szczególnie przydatne, gdy zajmujemy się programowaniem, bądź edycją długich tekstów. Obrócenie monitora do pozycji pionowej pozwala na wyświetlenie jednocześnie większej ilości tekstu (np: kodu programowania), dzięki czemu nie musimy ciągle przewijać (scrollować) strony. Monitory posiadające tą funkcję, automatycznie umożliwiają pełną regulację kąta wysokości oraz pochylenia.

Część osób aby powiększyć obszar roboczy decyduje się na zbudowanie stanowiska składającego się z 2 lub 3 monitorów. W takim wypadku warto wziąć pod uwagę produkty z serii Ultra Slim, czyli z cienką ramką po bokach. Pomijając względy estetyczne pojedynczego monitora umożliwia nam to zestawienie kilku sztuk obok siebie i uzyskanie niemal jednolitego obrazu. Czym natomiast jest Daisy Chain? Jest to funkcja dzielenia obrazu wbudowana w monitory, które wyposażone są w wyjścia video. Dzieki temu chcąc podłączyć do komputera kilka monitorów, nie musimy mieć specjalnej karty graficznej z kilkoma wyjściami. Wystarczy podłączyć komputer do pierwszego monitora, natomiast monitory spiąć ze sobą. Będą one same dzieliły obraz. Niestety jest to funkcja występująca raczej w droższych, zaawansowanych produktach.

Ostatnim czynnikiem na który warto zwrócić uwagę, jest rodzaj powłoki matrycy: błyszczący lub matowy. Lepszym wyborem jest ekran z matrycą matową, ponieważ odbija ona dużo mniej światła. Jeśli w pomieszczeniu, w którym pracujemy, jest bardzo jasno, odbicie światła może nam mocno utrudnić pracę i zmęczyć nasze oczy.

IIYAMA – monitory do domu i biura

Do zastosowań biurowych i domowych polecamy monitory japońskiej marki IIYAMA, które cechują się doskonałym stosunkiem ceny do jakości. Producent oferuje produkty z 3 letnią gwarancją. Dodatkowo otrzymujemy 30 dni gwarancji na zero martwych pikseli. Po co dodatkowa gwarancja? Jeśli w ciągu 30 dni od zakupu zauważymy na swoim monitorze choćby jeden martwy piksel, producent wymieni monitor na nowy, dzięki czemu mamy gwarancję, że zakupiony produkt będzie wolny od jakichkolwiek wad wyświetlanego obrazu, które mogą powstać zarówno na etapie produkcji jak i transportu.

MONITOR LED IIYAMA X2481HS-B1 24" HDMI AMVA

779,00 zł

room
Sprawdź dostępność w sklepach

Pierwszy z proponowanych monitorów sprawdzi się przede wszystkim w pracy biurowej oraz w grafice i retuszu fotografii. Ekran o przekątnej 24 cali i rozdzielczości FULL HD to gwarancja wysokiej jakości obrazu I komfortowej pracy. Matryca VA gwarantuje dobrą czerń, dobre odwzorowanie kolorów i szerokie kąty widzenia. Advanced Contrast Ratio to funkcja, która automatycznie reguluje kontrast i jasność obrazu. Monitor jest wyposażony w uchwyt VESA do montażu na ścianie.

Monitor LED IIYAMA XUB2493HSU-B1 24" Ultra Slim DisplayPort HDMI USB

978,00 zł

room
Sprawdź dostępność w sklepach

Kolejny monitor posiada 24 calowy ekran FULL HD zbudowany w technologii IPS, który dobrze odwzorowuje kolory oraz zapewnia szerokie kąty widzenia. Wąskie ramki sprawiają, że ustawiając dwa monitory obok siebie oraz rozszerzając pulpit w Windows, możemy uzyskać dużą przestrzeń roboczą, co szczególnie dobrze sprawdzi się w pracy biurowej oraz przy obrabianiu grafiki. Regulowana stopka oraz funkcja Pivot umożliwi wygodne ustawienie ekranu, tak aby praca była zawsze komfortowa nawet podczas programowania. Zaawansowana technologia Flicker-free niweluje problem migotania obrazu, a funkcja redukująca natężenie światła niebieskiego, ograniczy emisję szkodliwego, dla naszych oczu, promieniowania. Monitor posiada wbudowane głośniki.

RED EAGLE G-MASTERGB2760QSU-B1

1 569,00 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 156,90 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Ostatnia propozycja jest skierowana przede wszystkim dla graczy. E-sport w naszym kraju intensywnie się rozwija i staje się coraz popularniejszy. Rozgrywki są transmitowane w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych, a wirtualne mecze przyciągają tłumy. Monitory adresowane dla graczy to specjalistyczne urządzenia, które posiadają szereg rozwiązań niespotykanych w ekranach biurowych. Monitor IIYAMA Red Eagle to 27 calowy ekran TN WQHD (2560x1440), który zapewnia bardzo dobrą jakość wyświetlanego obrazu a przede wszystkim gwarantuje najszybsze odświeżanie-144Hz (brak efektu smużenia nawet przy bardzo szybko zmieniających się obrazach) i czas reakcji na pozimomie 1 milisekundy. Wszystko po to, aby gracz mógł natychmiast zareagować na zmieniającą się sytuację na ekranie. Monitor posiada szeroką możliwość kalibracji oraz predefiniowane tryby dopasowane do różnych typów gier (np: First Person Shooter, strategia itp.). Funkcja Black Tuner dba o poprawę widoczności nawet gdy na ekranie jest wyświetlany ciemniejszy obraz. Zaadoptowana technologia AMD FreeSync gwarantuje płynny obraz. Zdrowie oczu jest najważniejsze, dlatego monitor oferuje redukcję emisji niebieskiego światła oraz Flicker-free, technologię, która niweluje zmęczenie wynikające z migotania obrazu. Podczas grania liczy się nie tylko obraz dlatego IIYAMA Red Eagle jest wyposażony w dwa głośniki oraz wejście słuchawkowe.

Różne monitory do różnych zastosowań

Dobierając sprzęt warto dokładnie przemyśleć, do jakich zastosowań będziemy go używać, czy będzie to: praca w Excelu, grafika w Photoshopie czy gry komputerowe. Całkowicie inne wymagania będzie miała osoba zajmująca się programowaniem czy przygotowaniem materiałów graficznych, do wydruku, a inne, osoba pracująca z tekstem.

Tak oceniają nas klienci w popularnych serwisach internetowych

Dokładamy wszelkich starań, aby zaspokoić wszystkie potrzeby i oczekiwania naszych klientów. Ich opinia jest dla nas szczególnie istotna. Nieustannie pracujemy nad udoskonaleniem naszych procedur, aby spełnić najwyższe standardy obsługi klienta.

Nad poprawnym działaniem systemu będzie czuwał nasz dedykowany specjalista, który zapewni pomoc we wszystkich problemach dotycznących bieżącej obsługi. Dzięki wiedzy i dużemu doświadczeniu, postara się rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na każde z zadanych pytań.

Łukasz Żak

tel: 501 257 441

e-mail: l.zak@eltrox.pl