Nowelizacja ustawy dot. rejestracji oraz transmisji w czasie rzeczywistym obrad z posiedzeń rady gminy, miast w Internecie

16 Listopad 2018 Nowości i testy

Nowelizacja ustawy dot. rejestracji oraz transmisji w czasie rzeczywistym obrad z posiedzeń rady gminy, miast w Internecie

Nowelizacja ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych art. 20 ust. 1 obliguje jednostki samorządowe na wprowadzenie wymogu rejestracji oraz transmisji w czasie rzeczywistym obrad z posiedzeń rady gminy, miast w Internecie. W związku z tym przygotowałem dla Państwa kilka przydatnych informacji.

Co potrzebujemy do zbudowania systemu do prowadzenia streamingu obrazu, dźwięku?

Główne elementy systemu:

Główną i zasadniczą kwestią jest oczywiście dostęp do połączenia z Internetem. Jakość połączenia musi być adekwatna do celu jaki mamy do zrealizowania. Przepustowość łącza dla transmisji obrazu i dźwięku kamery Full HD, kompresji H.264 to około 4 Mb/s.

Preferowaną kamera jest model IP DAHUA IPC-HF5231EP-E z obiektywem DH-PLZ1040-D o rozdzielczości 1920x1080@25kl/s z wybudowanym mikrofonem bądź możliwością podłączenia zewnętrznego źródła dźwięku np. systemu mikrofonów zespolonym z systemem głosowania imiennego. Dodatkowo egzemplarz ten posiada wbudowany czytnik kart pamięci microSD który umożliwia prowadzenie zapisu (karta PFM112 64GB) obrazu z sesji rady miasta, gminy. Zaleca się jednak zastosowanie rejestratora z funkcją ANR (Automatic Network Replenishment), która polega na uzupełnieniu materiału zapisanego na karcie w momencie przerwania połącznia pomiędzy kamerą a rejestratorem w celu zapewniania maximum bezpieczeństwa przed ich utratą. Fabrycznie rejestrator nie jest wyposażony w pamięć wewnętrzną, dobór dysku HDD uzależniony jest od tego jak długi materiał ma zostać nagrywany.

Rejestrator spełniający opisaną funkcję to np. model NVR4104-4KS2

Transmisja:

Jednym z możliwych opcji prowadzenia transmisji online jest skorzystanie z darmowej platformy YouTube. Opcja ta niesie ze sobą potrzebę skorzystania z komputera oraz odpowiedniego oprogramowania do kompresowania dźwięku oraz obrazu. YouTube poleca na swojej stronie klika takich programów. Jeden z nich jest w pełni bezpłatny: Open Broadcaster Software. Rozwiązanie takie jest obarczone dość dużym ryzykiem przerwania transmisji w związku z pracą samego komputera oraz nie zapewni nam ono 100% pewności że nagranie nie zostanie usunięte przez algorytmy serwisu Youtube.

Schemat dla połączenie się z serwisem YouTube z użyciem komputera.

Kolejną opcją jest możliwość skorzystania z profesjonalnych usług firm strumieniujących. Wówczas to odpowiedzialność za jakość transmitowanego obrazu, dźwięku jest po stronie operatora. Ponadto firmy te posiadają w swojej usłudze opcji zabezpieczenia nagrań gwarantując iż nie zostaną one usunięte. Orientacyjny koszt przeprowadzenia 8h transmisji, nagrań przez zaprzyjaźnioną firmę Nadaje.com to koszt około 500zł netto miesięcznie.

Schemat dla połączenie korzystając z usług firmy strumieniującej.

Głosowanie i zbieranie głosów:

Nowa regulacja zakłada również, a żeby głosowania były maksymalnie transparentne sugerując zakup systemów do cyfrowego zliczania głosów i prezentowania ich wyników na tablicy. Przykładowy system składa się z jednostki centralnej oraz modułów mikrofonowych z identyfikacją (Imienna karta) oraz możliwością oddawania głosów dla 15 osób to koszt około 25 tyś złotych netto.

Przykładowa kalkulacja sprzętu niezbędnego do prowadzenia transmisji:

  • Kamera IP DAHUA IPC-HF5231EP-E cena 1185zł netto
  • Obiektyw DH-PLZ1040-D cena 210zł netto
  • Karta microSD DAHUA PFM112 64GB cena 128zł netto

Opcjonalnie:

  • Mikrofon DAHAU HP200 cena 201zł netto
  • Rejestrator IP DAHUA NVR4104-4KS2 cena 523zł netto
  • Dysk SEAGATE SkyHawk ST2000VX008 2TB cena 275zł netto

Uwaga! – zestawienie nie uwzględnia statywu oraz zasilacza do kamery.

Przygotował:

Mateusz Kurowski

W przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem email: cctv@eltrox.pl

http://orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/ustawy/2001_u.htm