Oprogramowanie Smart PSS w rejestratorach marki Dahua

8 Wrzesień 2017 Nowości i testy

Oprogramowanie Smart PSS w rejestratorach marki Dahua

Smart PSS to darmowe oprogramowanie na komputery, które pozwala na zarządzanie całym systemem monitoringu. Świetnie sprawdza się w rejestratorach marki Dahua, pozwalając na skuteczne wykorzystanie ich potencjału.

Marki Dahua nie trzeba specjalnie przedstawiać, ponieważ jest jednym z wiodących producentów rozwiązań nadzoru wideo. Takie modele rejestratorów Dahua, jak na przykład XVR5104H, XVR5108HS, DHI-HCVR4104HS-S3, współpracują z bardzo funkcjonalnym oprogramowaniem Smart PSS (Professional Surveillance System). To system, który pozwala na zarządzanie urządzeniami monitorującymi w wygodny sposób, odtwarzanie nagrań z poszczególnych kamer, umożliwia podgląd na żywo nawet 144 kanałów, a do tego ma szereg innych dodatkowych funkcji, które prezentujemy poniżej. Rejestratory Dahua współpracują z lokalnym punktem końcowym, który można jednocześnie połączyć właśnie z oprogramowaniem PSS. Warto mu się przyjrzeć dokładniej.

Smart PSS – jak zainstalować i skonfigurować oprogramowanie?

Oprogramowanie Smart PSS działa na różnych wersjach systemu Windows, także najnowszych oraz na systemie Linux. Dalej opisujemy przykładową konfigurację.

Sam proces instalacji oprogramowania nie jest skomplikowany. Wystarczy uruchomić plik instalacyjny i wybrać język. Potem trzeba wyrazić zgodę na zapisy licencji. W kolejnym kroku pojawia się okienko, w którym możemy wybrać moduły, jakie chcemy zainstalować. Obok samego oprogramowania Smart PSS, znajdziemy tam również moduł PC-NVR, pozwalający na rejestrację obrazu w trybie ciągłym, z wielu kanałów jednocześnie. W kolejnym kroku oprogramowanie zostanie zainstalowane i pozwoli na wykorzystanie wszystkich możliwości rejestratorów Dahua.

Po zainstalowaniu oprogramowania potrzebna będzie jeszcze odpowiednia konfiguracja systemu. Najpierw należy przejść do interfejsu logowania, gdzie wprowadzamy własne dane dostępowe. Domyślnie zostały ustawione login „admin” i hasło „admin”. Kolejny krok to zalogowanie się w głównym interfejsie już za pomocą własnych danych. Konfigurację rozpoczyna się od Menedżera Użytkowników, w którym można dodawać lub usuwać poszczególnych operatorów systemu. Potem w zakładce „Ogólne” konieczne jest dokonanie ustawień funkcji sieciowych, czasu zapisu logów i wyboru miejsca zapisu zdjęć. Do Menedżera Urządzeń należy dodać wszystkie wykorzystywane urządzenia monitorujące Dahua (można również grupować kanały). Istotna jest także konfiguracja alarmów – można ustawić ich schemat, źródło. Smart PSS umożliwia również ustawienie aktywacji wideo podczas wystąpienia alarmów. Jeśli istnieje taka potrzeba, użytkownik może również wyprowadzić sygnał do ściany wideo (jest to konfiguracja TV Wall).

Funkcje Smart PSS

Oprogramowanie Smart PSS pozwala na wykonywanie wielu różnych operacji z wykorzystaniem rejestratorów Dahua, zarówno podstawowych, jak i zaawansowanych. Przede wszystkim można korzystać z podglądu na żywo, a także nagrywać materiał i robić zdjęcia. To wszystko jest możliwe po ustawieniu grupy kanałów. Dzięki konfiguracji odpowiednich parametrów możemy zdecydować, czy chcemy mieć obraz wysokiej jakości, czy raczej bardziej zależy nam na płynności nagrania. Możemy także sterować funkcjami audio kamery. Warto dodać, że oprogramowanie Smart PSS można również wykorzystywać przy kamerach szybkoobrotowych (PTZ), które podłączamy do panela tylnego rejestratora Dahua (np. modele serii 1.4.5 HCVR7816S-URH), wykorzystując do tego port RS485 (RS-485).

Jedną z podstawowych funkcji, w które zostało wyposażone oprogramowanie, używane w rejestratorach Dahua, jest odtwarzanie zarejestrowanego materiału. Aby go przejrzeć, konieczne jest przełączenie się do interfejsu odtwarzania. Tam można odszukać właściwe wideo, korzystając z takich funkcji jak typ nagrania i czas po wybraniu odpowiedniego kanału monitoringu. Każde z interesujących nas nagrań możemy zapisać na lokalnym dysku.

Smart PSS umożliwia łatwy podgląd alarmów w Menedżerze Alarmów. Oczywiście wcześniej musi zostać określony ich schemat, o czym wspomnieliśmy w części artykułu dotyczącej konfiguracji. System wyświetla listę alarmów, którą możemy wygodnie sortować, a także wyszukiwać alarmy według typu lub czasu jego zaistnienia.

Opisywane tutaj oprogramowanie ma również funkcję e-mapy (wirtualnej mapy). Gdy wejdziemy w tryb jej podglądu, możemy korzystać z zoomu, a także otwierać wideo, ale bez możliwości jego edytowania. Natomiast w trybie edycji e-mapy można dokonywać w niej zmian, dodawać nowe obszary, jak również modyfikować listę urządzeń do monitorowania.

Dzięki takiemu oprogramowaniu jak Smart PSS, obsługa monitoringu z wykorzystaniem rejestratorów Dahua staje się nie tylko łatwiejsza, ale również skuteczniejsza. Dzięki zaawansowanym funkcjom mamy możliwość wykorzystania całego potencjału urządzeń firmy Dahua, a do tego efektywnie zarządzamy systemem ochrony.