bw_banner
bw_banner

Osiedlowy monitoring – zadbaj o bezpieczeństwo najmłodszych

23 Lipiec 2021 Poradniki

Osiedlowy monitoring – zadbaj o bezpieczeństwo najmłodszych

Dzisiejsi rodzice z całą pewnością mają powody, by bać się o bezpieczeństwo swoich pociech. Trudno jednak trzymać dzieci pod kloszem i zabraniać im np. beztroskiej zabawy w gronie rówieśników. Znacznie lepiej skorzystać z dobrodziejstw technologii i zapewnić im dyskretny nadzór, który jednocześnie odstraszy potencjalnych intruzów. Dowiedz się, jakie urządzenia nadadzą się na osiedlowy monitoring z myślą o bezpieczeństwie dzieci.

Monitoring osiedlowy – czy warto?

W naszym społeczeństwie zdania co do monitoringu są podzielone. Jednym nie podoba się, że wszechobecne kamery śledzą ich każdy krok, naruszając prywatność. Inni cenią jednak poczucie bezpieczeństwa, jakie wiąże się z tego typu nadzorem. Warto jednak rozważyć taką inwestycję! Na nowych osiedlach sąsiedzi często się nie znają. Często buduje się duże kompleksy liczące setki, a nawet tysiące mieszkańców. Trudno więc rozpoznać kogoś, kto ma niecne zamiary. Dlatego instalacje zabezpieczające są tak istotne. Osiedla można ogrodzić płotem, ale często nie jest to skuteczne. Znacznie lepiej sprawdzi się dozór wizyjny, szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo najmłodszych.

Monitoring pełni przede wszystkim funkcję „straszaka”. Dlatego czasami montuje się nawet atrapy kamer. Wielu przestępców zrezygnuje ze swojego celu, jeśli zobaczy, że może on zostać zarejestrowany – szczególnie że dzisiejsze kamery monitoringu często pozwalają uzyskać bardzo wyraźny obraz. Dlatego kamery są tak skuteczne w poprawie bezpieczeństwa. Ograniczają kradzieże i wandalizm. Zapewniają również materiał dowodowy, np. w przypadku próby dokonania występku, stłuczki parkingowej czy konfliktu pomiędzy sąsiadami. Będą istotne szczególnie dla rodziców dzieci, którzy obawiają się coraz częściej nagłaśnianych porwań czy innych przestępstw, w których to najmłodsi są ofiarami.

Zdalny podgląd

Monitoring osiedlowy to również możliwość podglądania swoich pociech – dyskretnie i bez zbytniego ingerowania w ich prywatność. Na niektórych osiedlach tylko część mieszkań ma widok na plac zabaw, boisko czy inne miejsce, w którym bawią się najmłodsi. Zdalny podgląd z kamery pomoże zaś od czasu do czasu sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Dla wielu rodziców, którzy nie lubią spuszczać wzroku ze swoich pociech, będzie to bardzo ważne! Taki monitoring może również pomóc uchronić dzieci przed nierozsądnymi pomysłami skutkującymi np. wypadkiem. Natomiast w razie jakiegoś nieprzyjemnego zdarzenia możliwa będzie szybka interwencja!

Poza placem zabaw warto monitorować również parking czy uliczki osiedlowe, gdzie często dochodzi do stłuczek, nieporozumień, a także kradzieży czy aktów wandalizmu. Dzięki temu znalezienie sprawcy szkody powinno być znacznie prostsze, a przykre sytuacje na pewno będą się zdarzać znacznie rzadziej. Można również monitorować wejścia do klatek, garaży czy piwnic. Należy jedynie pamiętać, by kamery rozmieścić w sposób, który nie będzie ingerował w prywatność mieszkańców – a więc to, co robią we własnym mieszkaniu czy ogródku.

Monitoring osiedlowy – polecane produkty

Jaki sprzęt wykorzystać do monitoringu osiedla? W tym przypadku znaczenie mają takie czynniki jak:

  • jakość rejestrowanego obrazu – oczywiście im większa, tym lepiej,
  • tryb nocny – dobra widoczność w nocy dzięki modułowi podczerwieni (IR),
  • odporność na warunki atmosferyczne – klasa szczelności IP67,
  • możliwość zdalnego podglądu – i stabilna łączność.

Może się również przydać zaawansowana analiza obrazu (IVS). Dzięki niej urządzenie włącza alarm lub wykonuje inną czynność (np. wysyła e-mail, robi zdjęcie) w przypadku przekroczenia linii, wtargnięcia na teren lub jego opuszczenia, usunięcia lub pojawienia się obiektu itp. Wówczas możliwe jest również rozpoznawanie twarzy.

Ponadto warto zadbać o to, by kamera była wytrzymała mechanicznie (odporna na wandalizm).

Poniżej znajdziesz kilka przykładów rekomendowanych urządzeń.

KAMERA IP HIKVISION DS-2CD2045FWD-I CZARNA (2,8mm)

1 202,95 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 120,30 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

To kamera o wysokiej rozdzielczości roboczej (4 megapiksele), co pozwala na rejestrowanie wyraźnego obrazu. Ten model zapewnia również wyjątkowo dobrą widoczność w nocy – nawet w przypadku braku zewnętrznego oświetlenia (np. ulicznych latarni, poświaty z okien budynków). MA również funkcję zaawansowanej analizy obrazu. Jest odporna na warunki atmosferyczne. Może być zasilana przez DC 12 V lub przez przewód Ethernet.

KAMERA IP DAHUA IPC-HDW2439T-AS-LED-0280B-S2

1 099,62 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 109,96 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

To 4-megapikselowa kamera z inteligentnym wykrywaniem wtargnięcia lub przekroczenia linii. Może również wysłać alarm w przypadku zaniku wideo, braku lub zapełnienia karty SD, odłączenia sieci, nielegalnego dostępu itp. Wszystko to sprawia, że pomaga stworzyć system monitoringu, który bardzo trudno „przechytrzyć”. Dzięki wbudowanemu mikrofonowi nagrywa też dźwięk. W nocy wykorzystuje światło białe, które ma zasięg do 30 m.

KAMERA IP HIKVISION DS-2CD2343G0-I(2.8mm)

1 027,20 zł

room
Sprawdź dostępność w sklepach

Kamera IP HIKVISION DS-2CD2343G0-I to idealne rozwiązanie do monitorowania obszaru wymagającego najwyższej jakości obrazu. Pozwala na uzyskanie obrazu 4MPX i rozpoznanie wielu szczegółów w polu widzenia. Zintegrowany obiektyw o ogniskowej 2,8mm zapewnia szeroki kąt widzenia kamery 98°. Zaletą kamery Hikvision jest również dualne zasilanie (12V DC lub 48V POE) co ułatwia instalację. Reflektor IR o zasięgu 30m zapewni również dobrą widoczność w nocy w całkowitej ciemności. Prezentowana kamera należy do nowej serii kamer Easy IP 2.0plus, charakteryzującej się bardzo dobrą jakością obrazu i niską ceną.

Tak oceniają nas klienci w popularnych serwisach internetowych

Dokładamy wszelkich starań, aby zaspokoić wszystkie potrzeby i oczekiwania naszych klientów. Ich opinia jest dla nas szczególnie istotna. Nieustannie pracujemy nad udoskonaleniem naszych procedur, aby spełnić najwyższe standardy obsługi klienta.

Nad poprawnym działaniem systemu będzie czuwał nasz dedykowany specjalista, który zapewni pomoc we wszystkich problemach dotycznących bieżącej obsługi. Dzięki wiedzy i dużemu doświadczeniu, postara się rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na każde z zadanych pytań.

Krystian Dąbrowski

tel: 501 945 253

e-mail: k.dabrowski@eltrox.pl