Recenzja kamery Dahua SD59225U-HNI

7 Wrzesień 2017 Nowości i testy

Recenzja kamery Dahua SD59225U-HNI

Zewnętrzna kamera monitoringu użyteczna jest nie tylko do zadań związanych z ochroną mienia, ale przydaje się także do takich celów jak nadzorowanie bawiących się w przydomowym ogródku dzieci czy wspomaganie logistycznej koordynacji w firmie. Kamera SD59225U-HNI z serii Dahua to dobry przykład na to, jakie powinno być urządzenie tego rodzaju.

Dobra kamera monitoringu zewnętrznego musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim powinna zapewniać wyraźny obraz zarówno w dzień, jak i w nocy oraz przy trudnych warunkach atmosferycznych. Istotna jest też sprawność pracy przy niesprzyjającej pogodzie czy dużych wahaniach temperatur. Wreszcie nie bez znaczenia jest oprogramowanie kamery oraz opcje, jakie oferuje. Czy kamera SD59225U-HNI marki Dahua rzeczywiście jest w stanie sprostać tym standardom?

Wyrazisty obraz w dzień i w noc

Jeżeli przyjrzymy się jakości obrazu, którą oferuje kamera Dahua SD59225U-HNI, od razu zwrócimy uwagę na wysoką rozdzielczość, w jakiej przekazywane jest wideo – najwyższa dostępna to 1920 × 1080. Jest to ważne między innymi ze względu na to, że obraz może zostać wielokrotnie przybliżony, gdyż obiektyw (4.8–120 mm) ma zoom optyczny o współczynniku 25x. Co istotne, obraz pozostaje wyraźny nawet w nocy. Dzięki technologii Starlight, która znacznie zwiększa czułość urządzenia na światło, kamera SD59225U-HNI z serii Dahua zapewnia wyraźny obraz w kolorze nawet przy minimalnym oświetleniu (czułość 0.05 luxu). Przy naprawdę niskiej widoczności kamera może wspomóc się dodatkowo obrazem przekazywanym w podczerwieni. Wszystkie powyższe czynniki sprawiają, że urządzenie zapewnia przejrzyste i wyraźne wideo nawet w niemal absolutnych ciemnościach.

Na deszcz, upały i mrozy

Monitoring zewnętrzny musi być odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne i ekstremalne temperatury. Kamera Dahua SD59225U-HNI sprawdza się w takich sytuacjach z dwóch powodów. Pierwszy z nich to stopień szczelności klasyfikowany jako IP66. Oznacza to, że kamera jest całkowicie chroniona przed wnikaniem jakichkolwiek, nawet najmniejszych drobinek pyłu, oraz jest w stanie sprostać silnemu strumieniowi wody. Nie bez znaczenia jest także skala temperatur, w jakich urządzenie może pracować bez żadnych zakłóceń, wynosząca od -40 do +70 stopni Celsjusza – co w zasadzie pokrywa wszelkie możliwe ekstremalne wahania temperatur. Poza elastycznością dotyczącą warunków pracy kamera SD59225U-HNI marki Dahua również może przyciągnąć uwagę potencjalnego nabywcy różnorodnością miejsc, w których może być zamontowana. Z racji niewielkich rozmiarów (186 x 309 mm) i możliwości zamocowania na uchwytach słupowych, sufitowych oraz narożnych urządzenie sprawdza się niemalże wszędzie.

Przydatne protokoły i standardy

Nowoczesne kamery dysponują zaawansowanym oprogramowaniem oraz protokołami, które umożliwiają dostosowanie pracy urządzenia do określonych potrzeb właściciela. Dahua SD59225U-HNI nie jest tu wyjątkiem i proponuje szereg przydatnych funkcji. Jedna z nich to możliwość ustalania tak zwanych ścieżek patrolowych, czyli sposobu, w jaki kamera monitoruje wyznaczone obszary (zakresu ruchu w poziomie to 360 stopni). Inną korzyścią oferowaną przez urządzenie jest rozpoznawanie określonego obiektu, które dodatkowo może zostać połączone z opcją auto-trackingu, czyli śledzenia. Dzięki nim operator kamery może zaprogramować ją tak, by namierzała i śledziła pewne obiekty – funkcja przydatna zwłaszcza przy ochronie mienia. Warto przy tym wspomnieć, że kamera Dahua SD59225U-HNI dobrze współpracuje z innymi urządzeniami. Swoją uniwersalność zawdzięcza standardom ONVIF, PSIA, CGI w których operuje. Szczególnie ONVIF zasługuje na uwagę, jako że jest na wyposażeniu większości wiodących serii kamer takich jak Dahua.

Podsumowanie

Kamera Dahua SD59225U-HNI to niewielkie i wytrzymałe urządzenie, które oferuje wysoką jakość obrazu w dzień i w nocy. Dysponuje przydatnymi funkcjami i posiada standardy umożliwiające bezproblemową współpracę z innymi urządzeniami tego typu. Jest to zatem dobra inwestycja, która przyczyni się do wzrostu skuteczności systemu monitoringu IP.