Samochodowe rejestratory jazdy – co warto wiedzieć?

8 Lipiec 2021 Poradniki

Samochodowe rejestratory jazdy – co warto wiedzieć?

Na kierowców czyha wiele niebezpieczeństw i zaskakujących sytuacji. Zdarzenia te mają miejsce zarówno na długich trasach, jak i w miejskich korkach czy nawet na parkingach – wówczas, gdy auto nie jest używane. To dlatego w ostatnich latach na popularności zyskują rejestratory jazdy. Okazują się one bardzo przydatne w naprawdę wielu sytuacjach! Sprawdź, dlaczego warto sprawić sobie taki gadżet i jaki rejestrator do samochodu wybrać.

Czym jest samochodowy rejestrator jazdy?

Stłuczka parkingowa, jeleń wyskakujący na jezdnię w ostatniej chwili, niebezpieczne zdarzenie z udziałem innych kierowców… Na drodze może zdarzyć się wiele zaskakujących rzeczy. Często właściciel pojazdu po przeżyciu jednej z takich sytuacji ma problem – np. wtedy, gdy sprawca stłuczki nie chce przyznać się do winy lub ubezpieczyciel odmawia wypłacenia odszkodowania ze względu na niejasne przyczyny wypadku. Wówczas niezwykle przydaje się materiał z wideorejestratora!

Samochodowy rejestrator jazdy to rodzaj malutkiej kamery montowanej w pojeździe. Jej zadaniem jest ciągłe nagrywanie podczas poruszania się pojazdu. Dzięki temu można uzyskać bardzo istotne dowody do przedstawienia na policji, w sądzie lub u ubezpieczyciela. Co ważne, zdecydowana większość wideorejestratorów mierzy również prędkość. Niektóre mają również funkcje parkingowe – włączają się automatycznie np. po wykryciu ruchu w pobliżu auta. Wideorejestrator montuje się z przodu, tak by nagrywał trasę przed maską, ale niektóre zestawy mają też dodatkową kamerę do montażu z tyłu. Dzięki szerokiemu kątowi nagrywania pozwala to mieć ogląd w zasadzie na całe otoczenie pojazdu.

Kiedy przydaje się wideorejestrator samochodowy?

Gdy zaczniesz się nad tym zastanawiać, na pewno dostrzeżesz, w jak wielu sytuacjach może się przydać wideorejestrator samochodowy. Najczęściej kierowcy używają tego typu urządzeń:

 • po wypadku – do udowodnienia swojej niewinności (czy też winy innego kierowcy), a także podczas walki o odszkodowanie; czasami Twój wideorejestrator może pomóc również innym, jeśli nagra zdarzenie, w którym nie brałeś udziału;
 • w celu uniknięcia mandatu – czasami zdarza się, że kierowca zostaje bezpodstawnie zatrzymany; pokazując funkcjonariuszowi nagranie ze swojego wideorejestratora, niejednokrotnie możesz uniknąć mandatu;
 • w celu poprawienia stylu lub bezpieczeństwa jazdy – przeglądając nagrania, możesz łatwiej wyeliminować swoje błędy.

Mogą one służyć również do rekreacyjnego nagrywania pokonywanych tras. Może się to okazać szczególnie przydatne przy odwiedzaniu malowniczych zakątków. Wideorejestrator pomoże Ci też uchwycić wyjątkowe wydarzenia w otoczeniu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze wideorejestratora?

Nawet najprostszy wideorejestrator będzie przydatny, ale jeśli zależy Ci na jego konkretnym wykorzystaniu, warto zwracać uwagę na określone parametry. Zawsze dobrze przyjrzeć się również jakości nagrywania – obraz musi być wyraźny! Podczas zakupu zwracaj uwagę na takie cechy jak:

 • rozdzielczość – najlepiej co najmniej HD;
 • nagrywanie w pętli – stare nagrania, które nie zostały zabezpieczone, zostają automatycznie zastąpione nowymi; dzięki temu nie musisz się martwić, że ze względu na brak pamięci wideorejestrator nie nagra ważnego zdarzenia;
 • kąt nagrywania – im szerszy, tym większa widoczność otoczenia samochodu;
 • czujnik ruchu – zapewnia automatyczne włączenie nagrywania tuż po ruszeniu samochodem, a także podczas wykrycia innego rodzaju ruchu;
 • nagrywanie nocne – kamery wyposażone w diody podczerwienia (IR) zapewniają dobrą widoczność nagrań również w ciemnościach;
 • akumulator – warto sprawdzić, czy urządzenie ma akumulator, czy też jest podłączane do zasilania samochodu;
 • moduł GPS – umożliwia zapis trasy i prędkości;
 • nagrywanie dźwięku – większość tańszych kamer nagrywa tylko obraz, dlatego zwróć na to uwagę, jeśli zależy Ci na filmach z dźwiękiem;
 • sposób montażu – warto zwrócić uwagę na to, czy dołączone akcesoria montażowe są praktyczne i solidne;
 • tryb parkingowy – rejestrujący obraz również na postoju;
 • kamera tylna – przydatna w przypadku stłuczek oraz podczas cofania.

Polecane wideorejestratory samochodowe

Poniżej prezentujemy kilka modeli z różnych półek cenowych, wśród których na pewno znajdziesz coś dla siebie.

REJESTRATOR SAMOCHODOWY VIOFO G1WC Novatek FULL HD WDR

229,99 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 23,00 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

To ekonomiczna i uniwersalna propozycja. Rejestrator mimo niskiej ceny nagrywa w FULL HD i zapewnia szeroki kąt widzenia (140°). Ma też detektor ruchu i automatyczny włącznik oraz wyłącznik. Przydatna może się również okazać funkcja automatycznego zabezpieczenia plików podczas kolizji!

KAMERA SAMOCHODOWA REJESTRATOR TRASY MBG LINE HS900PRO

569,00 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 56,90 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

To kamera lusterkowa nagrywająca w 2K i FULL HD. W zestawie znajduje się również duży 10-calowy wyświetlacz na całe lusterko. Urządzenie może służyć jako kamera cofania oraz rejestrator trasy. Nagrywanie włącza się automatycznie po zapłonie silnika, a przy wbiciu wstecznego biegu zmienia funkcję na kamerę cofania. Kamera tylna jest wodoodporna. Urządzenie ma również wbudowany mikrofon i głośnik, a więc może nagrywać i odtwarzać dźwięk.

KAMERKA SAMOCHODOWA ORLLO 3CAM PRO

599,99 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 60,00 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

To urządzenie z aż trzema kamerami, które zapewnia jednoczesny podgląd widoku ze wszystkich kamer, w tym z jednej skierowanej na wnętrze. Nagrywa w FULL HD, ma wbudowany mikrofon i głośnik, a także moduły GPS i WiFi. Może być używana jako kamera cofania i po dokupieniu adaptera ma tryb parkingowy. Nagrywa w pętli i uruchamia się automatycznie. Kamera tylna jest wodoszczelna (IP 67).

Kamera Samochodowa Gps Full HD Lokalizacja Gps Gsm ORLLO FORCE ONE

799,99 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 80,00 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

To kamera dla wymagających nagrywająca jednocześnie to, co dzieje się przed maską i we wnętrzu (w jakości FULL HD). Ma lokalizator GPS i obsługuje sieci LTE oraz WiFi. Obsługuje również zaawansowany tryb parkingowy z transmisją wideo online. Automatycznie zabezpiecza pliki po wykryciu stłuczki i współpracuje z wygodną aplikacją do obsługi. Daje też możliwość ustalenia geo-ogrodzenia GPS. Po opuszczeniu wyznaczonego obszaru zostanie włączony alarm.

Tak oceniają nas klienci w popularnych serwisach internetowych

Dokładamy wszelkich starań, aby zaspokoić wszystkie potrzeby i oczekiwania naszych klientów. Ich opinia jest dla nas szczególnie istotna. Nieustannie pracujemy nad udoskonaleniem naszych procedur, aby spełnić najwyższe standardy obsługi klienta.

Nad poprawnym działaniem systemu będzie czuwał nasz dedykowany specjalista, który zapewni pomoc we wszystkich problemach dotycznących bieżącej obsługi. Dzięki wiedzy i dużemu doświadczeniu, postara się rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na każde z zadanych pytań.

Krystian Dąbrowski

tel: 501 945 253

e-mail: k.dabrowski@eltrox.pl