Ściany wizyjne Dahua

19 Czerwiec 2018 Nowości i testy

Ściany wizyjne Dahua

Standardowy podgląd wizji na ekranie w systemach monitoringu bywa mało wygodny. Najczęściej mamy do czynienia z podzieleniem obrazu na cztery części, które wyświetlają nagrania z różnych urządzeń. Oczywiście w większości przypadków jest to rozwiązanie wystarczające, są jednak sytuacje, które wymagają bardziej zaawansowanych możliwości.

 

Oczywiście istnieją drogi na skróty: Czemu na przykład nie zainstalować więcej monitorów lub wyświetlaczy i tym samym zwiększyć naszych możliwości obserwacji? Jest to niemożliwe z bardzo prostego powodu: Część systemów monitoringu, szczególnie tych starszych, może nie być przystosowanych do takich modyfikacji lub ich przystosowanie będzie drogie lub wymagające przebudowy całego systemu. Odpowiednim rozwiązaniem, które da nam znacznie więcej udogodnień niż tylko możliwość jednoczesnego monitorowania większego obszaru, będzie zakup i instalacja odpowiedniej ściany wizyjnej.

 

Dobry wybór do twojego monitoringu

 

Ściany wizyjne sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie może istnieć potrzeba podglądu wielu wizji jednocześnie – zarówno w monitoringu (bardzo duże ściany wizyjne można spotkać np. w monitoringu miejskim), ale także w studiach telewizyjnych. Najczęściej producenci łączą w nich wysoką jakość obrazu, zaawansowane rozwiązania technologiczne oraz interesujące, często wykorzystywane funkcje w oprogramowaniu. Szczególnie te ostatnie mogą znacząco ułatwić pracę.

Przede wszystkim ściany wizyjne są znacznie łatwiejsze w montażu niż system monitorów , nie mówiąc już o instalacji i konfiguracji drugiego rozwiązania. Warto jednak pamiętać, że z racji swoich rozmiarów – wyświetlacze takie mają czasem przekątne kilkudziesięciu cali – nie są one też lekkie; mogą osiągać masę kilkunastu kilogramów. Warto więc wcześniej pomyśleć o dobrym stelażu lub solidnym zamocowaniu.

Chcąc lepiej poznać możliwości oferowane przez producentów ścian wizyjnych, można przeanalizować specyfikację techniczną modelu DHL460UTS-E firmy Dahua. W tym przypadku ściana wizyjna liczy sobie 46 cali(rozdzielczość Full HD i proporcje 16 : 9); wyposażona jest w matrycę LED o zaskakująco dobrych parametrach (na przykład podświetlenie o wartości 500 cd/m2 – wiele matryc dostępnych na rynku czy instalowanych w laptopach nawet nie zbliża się do takiego wyniku). Również dobre odwzorowanie kolorów i niski czas reakcji matrycy sprawiają, że wspomniana ściana wizyjna oferuje wysokiej jakości obraz. Ta zaleta z pewnością będzie przydatna w sytuacji, gdy osoba kontrolująca podgląd kamer będzie musiała szybko zidentyfikować konkretny szczegół na wizji.

Nie bez znaczenia są też bardziej techniczne parametry – przede wszystkim zużycie energii, które w urządzeniach takiej wielkości zazwyczaj jest dość wysokie. Producenci stosują jednak coraz lepsze systemy oszczędzania energii, w efekcie czego współczesne ściany wizyjne pobierają niewiele więcej energii niż znacznie mniej skomplikowane i mniejsze telewizory wykonane w technologii LED – w przypadku DHL460UTS-E pobór mocy wynosi 133 W podczas pracy i mniej niż 1 W w trybie stand-by. Co istotne, obecne konstrukcje uwzględniają także zmniejszenie ilości emitowanego ciepła, co wydłuża żywotność urządzenia.

 

Inne przydatne funkcje

 

Na co jeszcze możemy zwrócić uwagę przy wyborze ściany wizyjnej? Przede wszystkim na dostępne interfejsy. Dostępne są zarówno nowsze HDMI i DVI, jak i starszy, analogowy VGA oraz BNC dla telewizji analogowej – wszystkie można znaleźć w wyżej wymienionym modelu Dahua. Dobrze, jeśli ściana wizyjna będzie dysponować co najmniej inteligentną detekcją jasności i możliwością automatycznego dostosowania parametrów wyświetlania do warunków – tym samym znacznie poprawi się jakość wizji. Oczywiście nie można też zapominać o prostocie instalacji: Ściana wizyjna powinna charakteryzować się jak najprostszym montażem. W końcu do tego została stworzona – by ułatwić konstruowanie wydajnych, zaawansowanych centrów monitoringu.

Sprawdź proponowane produkty