Smart Parking Management - Parkingowy system Dahua

11 Czerwiec 2018 Nowości i testy

Smart Parking Management - Parkingowy system Dahua

Dzięki technologii znanej jako Internet of Things (czyli Internet Rzeczy) możemy cieszyć się udogodnieniami, o jakich jeszcze niecałą dekadę temu mogliśmy co najwyżej pomarzyć. Jednym z nich jest technologia inteligentnego parkowania, której wprowadzenie znacznie ułatwia znalezienie miejsca postojowego nawet na zatłoczonym obszarze.

 

Każdy kierowca zna uczucie irytacji towarzyszące chwili, w której po długim krążeniu po zatłoczonym parkingu odnajduje wolne miejsce tylko po to, by zaraz zobaczyć, jak w ostatniej chwili zajmuje je inny samochód. Rozpowszechnianie się systemów Smart Parking Management ma szansę doprowadzić do tego, że takie nieprzyjemne sytuacje staną się już wyłącznie mglistym wspomnieniem. W jaki sposób Smart Parking Management ma uchronić nas przed takimi zdarzeniami? Czy to jedyne udogodnienie, jakie ma do zaoferowania?

 

Parkingowe problemy

 

Warto na początek zastanowić się, jakie kwestie ma założeniach twórców rozwiązywać czy też ułatwiać System Parking Management, taki jak Dahua PMS oferowany przez firmę Eltrox. Można tu wyróżnić cztery główne problemy. Pierwszy z nich dotyczy przede wszystkim dużych firm: Chodzi o sam wjazd na parking. Tradycyjna „budka” czy automat ze szlabanem to rozwiązanie co prawda funkcjonalne, ale mało efektywne – każdorazowe zatrzymywanie się w celu autoryzacji to zwyczajna strata czasu. Kiedy już wjedziemy na parking, pojawia się problem numer dwa – lokalizacja wolnego miejsca. Manualne szukanie „w ciemno” miejsca na postój to oczywiście kolejna strata czasu. W przypadku, gdy np. jesteśmy klientem firmy czy sklepu, taka sytuacja nie wzbudzi w nas zbyt pozytywnych emocji. Trzeci problem to lokalizacja już zaparkowanego pojazdu, który z różnych powodów może być trudno namierzyć. Wreszcie problem czwarty, czyli różnego rodzaju wypadki czy obtarcia – bez rozwiązań „smart” w rodzaju monitoringu, poszkodowane osoby są zdane na łaskę sprawcy, który zamiast zostawić karteczkę z kontaktem, prawdopodobnie szybko odjedzie z miejsca zdarzenia.

 

Nowoczesne rozwiązania

 

Powyżej udało nam się sklasyfikować problemy. Jak zatem je rozwiązać? Z pomocą przychodziłby tutaj właśnie inteligentny system parkowania, czyli sieć różnorodnych urządzeń połączonych za pomocą Internetu. Główną rolę odgrywają tutaj czujniki oraz kamery z zaawansowanym oprogramowaniem będącym w stanie zidentyfikować i policzyć auta. Dane te zaś umożliwiłby skuteczne funkcjonowanie innych elementów, takich jak licznik wyświetlający liczbę dostępnych miejsc na parkingu umiejscowiony przed strefą parkowania czy kamery rozpoznające służbowe auta i automatycznie wpuszczające je na teren firmy (byłoby to rozwiązanie pierwszego z wymienionych w poprzednim akapicie problemów). Inne ciekawe urządzenie to stanowisko z elektroniczną mapą będąca częścią systemów takich jak PMS; mapa taka umożliwia kierowcy łatwe odnalezienie swojego samochodu pozostawionego na zatłoczonym parkingu. PMS świetnie nadają się również do zwiększenia bezpieczeństwa – sieć czujników i kamer gwarantuje, że żadne wykroczenie czy stłuczka nie umkną uwadze ochrony.

 

Sytuacja na rynku

 

Systemy inteligentnego parkowania to technologia która nie tylko świetnie wygląda „na papierze”, ale też świetnie sprawdza się w działaniu, o czym świadczy coraz większa liczba podmiotów decydujących się na zainwestowanie w to rozwiązanie. Na rosnące zainteresowanie wskazują dane dotyczące wartości rynku systemów inteligentnego parkowania. W 2015 r. jego wartość szacowana była na „zaledwie” 2,13 mld dolarów, podczas gdy już dwa lata później czyli w roku 2017 wartość tę wyceniono na prawie 3 mld dolarów. Wygląda na to, że liczba ta nie przestanie rosnąć: Szacuje się, że w 2021 r. rynek systemów inteligentnego parkowania ma być wart już aż 5,25 miliarda dolarów (źródło: https://r-stylelab.com/company/blog/iot/insight-into-iot-smart-parking-system-development). Na wzrost tego współczynnika zapewne ma spory wpływ fakt, iż technologia ta jest nieustannie rozwijana, a co za tym idzie, staje się coraz bardziej atrakcyjna.

 

Systemy inteligentnego parkowania to nie tylko szybsze i sprawniejsze znajdywanie miejsca na parkingu. To także zwiększone bezpieczeństwo oraz udogodnienia takie, jak możliwość szybkiego odnajdywania auta na parkingu, co może być przydatne np. w dużych galeriach handlowych. Jak dowodzą analizy rynkowe, technologię tę będziemy mogli coraz częściej obserwować w działaniu.