Światłowód, czy popularna skrętka?

2 Czerwiec 2017 Poradniki

Światłowód, czy popularna skrętka?

Światłowód, każdy o nim słyszał, ale czy wiemy czym dokładnie jest i jak działa? Jakie są jego zalety i czy posiada wady?

Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w poniższym artykule.

Jeżeli mówimy o światłowodzie większość z nas ma na myśli gotowy produkt w postaci kabla światłowodowego, musimy jednak pamiętać iż światłowód to inaczej włókno światłowodowe, które składa się z rdzenia, w którym odbywa się transmisja światła oraz powłoki ochronnej, która zapobiega wydostawaniu się światła poza ośrodek, a więc naszych danych na zewnątrz.

Takich włókien w najpopularniejszych kablach możemy mieć od 1 do 196 i tak naprawdę włókna światłowodowe wraz z dodatkowymi elementami wzmacniającymi oraz powłokami ochronnymi tworzą gotowy produkt w postaci kabla światłowodowego.

Najczęściej spotykane włókna zbudowane są ze szkła z domieszką różnych pierwiastków, które decydują między innymi o parametrach światłowodu.

Tutaj musimy dostrzec pierwszą i najważniejszą różnicę w porównaniu do popularnej „skrętki”, w której przesyłane dane są w oparciu o sygnał elektryczny. Z fizyki pamiętamy iż kable elektryczne, a w tym kabel nisko prądowy jakim jest skrętka są wrażliwe na oddziaływanie pola elektromagnetycznego wskutek czego mogą wystąpić błędy w przesyłaniu danych.

Światłowody określamy jako dielektryczne, czyli mówiąc wprost nie są podatne na zakłócenia.

Jest to bardzo istotna cecha, światłowody mogą być układane bezpośrednio obok kabli elektrycznych, w halach przemysłowych gdzie występują urządzenia prądowe o dużej mocy czyli generujących dużą ilość zakłóceń.

Drugim ważnym parametrem w odniesieniu do budowy światłowodu jest odległość transmisji na jaką przesyłany jest sygnał, dla skrętki określony na poziomie około 100 metrów, dla światłowodu jednomodowego (najbardziej typowy i popularny w chwili obecnej) taka transmisja bez dodatkowych wzmocnień może odbywać się na odległość do 120 kilometrów, a przy odpowiednim domieszkowaniu oraz stosowanych wzmacniaczy dużej mocy nawet na kilkanaście tysięcy kilometrów.

Kolejnym ważnym aspektem jest rozmiar włókna światłowodowego oraz pojemność danych (maksymalna wielkość danych jaką możemy przesłać).

W popularnej skrętce mamy 8 żył, w światłowodzie o tej samej średnicy możemy mieć kilkaset włókien światłowodowych, a jedno włókno może pomieścić taką ilość danych jak kilkaset żył w skrętce.

Widzimy zatem iż na jednym włóknie światłowodowym jesteśmy w stanie dostarczyć sygnał transmisyjny dla kilkudziesięciu użytkowników bardzo szybkiego łącza internetowego.

Czy jeżeli światłowód jest tak cudownym produktem posiada jakieś wady?

Niestety tak, jedną z nich jest brak możliwości przesyłania ładunków elektrycznych, a więc nie mogą np. służyć bezpośrednio do zasilania urządzeń, często taka cecha wykorzystywana jest przy transmisji sygnału telewizji CCTV poprzez zasilanie POE, możemy jednak pamiętać że możemy rozwiązać ten problem poprzez równoległe poprowadzenie oddzielnego kabla zasilającego.

Inną cechą jest tak zwany promień gięcia, jest to inaczej mówiąc graniczny kąt załamania światłowodu do którego transmisja nie zostanie zaburzona, jest to ważny parametr dla mniej doświadczonych osób, które są przyzwyczajone do pracy z kablami elektrycznymi, często osoby mniej doświadczone mogą zbyt mocno zagiąć światłowód wskutek czego może on ulec uszkodzeniu.

I ten problem powoli udaje się rozwiązać, na rynku od jakiegoś czasu dostępne są włókna, które są niezwykle elastyczne, pozwalają zawiązać „supełek” na światłowodzie bez konsekwencji, jeszcze kilka lat temu takie produkty były tylko marzeniem każdej osoby wykonującej instalacje.

A teraz pytanie jak wygląda cena? Dla wielu osób chyba najważniejsza informacja.

Światłowody są coraz bardziej popularne, zapotrzebowanie na ten produkt z roku na rok zwiększa się kilkukrotnie, co bezpośrednio wpływa na obniżenie ceny, kilkanaście lat temu metr światłowodu kosztował kilkadziesiąt złotych, kilka lat temu kilka złotych, a dzisiaj możemy kupić dobry jakościowo produkt za kilkadziesiąt groszy za metr.

Widzimy więc, że podstawowa bariera czyli cena powoli przestaje być barierą, a przy większych instalacjach infrastruktura światłowodowa jest dużo tańsza z uwagi na możliwość przesyłania dużej ilości danych.

Możemy zatem śmiało powiedzieć iż sam światłowód będzie jeszcze bardziej popularny i każdy z nas będzie spotykał się z nim w życiu codziennym.

Sprawdź proponowane produkty