System monitoringu na czas budowy – jak wybrać?

Plac budowy to jedno z miejsc, w którym zdecydowanie warto zamontować monitoring. Daje to możliwość podziwiania postępów prac i kontrolowania ekipy budowlanej, a jednocześnie zabezpiecza teren przed kradzieżą. Dowiedz się więcej o systemach monitoringu na budowę, wybierz urządzenia dla siebie i śpij spokojniej!

Monitoring na budowę – dlaczego warto?

Budowa to jedna wielka przygoda, szczególnie jeśli chodzi o stawianie pierwszego własnego domu. Ekscytacja przeplata się zwykle z frustracją, ponieważ sprawy nie zawsze idą po myśli inwestora. To również wiele zagrożeń – chociażby ze strony złodziei czy oszustów. Sytuacje, w których z budowy znikają kosztowne materiały budowlane lub nawet maszyny wcale nie są odosobnione. Ponadto dzięki monitoringowi można mieć podgląd na pracę ekipy, co z pewnością zmotywuje ją do większych wysiłków. Ponadto monitoring może mieć duże znaczenie dla bezpieczeństwa pracowników – jeśli dojdzie do wypadku, nagranie pomoże ustalić odpowiedzialny podmiot.

Monitoring na budowę to tak naprawdę niewielka inwestycja – szczególnie w porównaniu ze stratami, jakie ryzykujesz, gdy się na niego nie zdecydujesz. Tymczasem bardzo często taka kontrola okazuje się niezwykle przydatna. Odpowiedni dobór systemu monitoringu pomoże przeprowadzić budowę spokojnie i bez większych komplikacji.

Na monitoring na placu budowy często decyduje się sam inwestor, który chce zdalnie nadzorować prace. Coraz częściej jednak z własnych systemów nadzoru wideo korzystają też firmy budowlane.

Efektywny monitoring placu budowy – co jest najważniejsze?

Aby monitoring na plac budowy był wygodny w użytkowaniu i skuteczny, należy zadbać o odpowiedni dobór komponentów. Przyda się oczywiście wysoka rozdzielczość, która pomoże sprawdzić, co faktycznie dzieje się na terenie. Warto więc sprawdzić parametry optyki. W przypadku tak specyficznego miejsca jak plac budowy trzeba jednak również zwracać uwagę na inne cechy. To na przykład:

  • wodoszczelność i pyłoszczelność – na budowie trzeba się liczyć z pyłem i kurzem, a ponadto nie da się uniknąć opadów; dlatego kamera powinna mieć klasę szczelności IP67;
  • tryb nocny – złodzieje najczęściej atakują w ciemnościach, dlatego dobry tryb nocny jest absolutnie konieczny; w kamerach odpowiada za niego podczerwień (IR); koniecznie sprawdź zasięg podczerwieni.

Oczywiście ważna będzie również łączność, choć nie powinno być z tym problemu. Obecnie wszystkie nowoczesne kamery umożliwiają zdalny podgląd, a niekiedy również sterowanie i inne zaawansowane opcje. W przypadku większych inwestycji warto od razu zdecydować się na zestaw, który umożliwi połączenie wielu kamer w jeden system.

Monitoring na budowę – polecane rozwiązania

Urządzenia polecane na budowę czasami mogą różnić się od tych odpowiednich do monitorowania gotowego obiektu. System składa się z wielu elementów, jednak to wybór kamery (lub kamer) jest najważniejszy. Pozostałe komponenty dopasowuje się do kamery i zgodnie z projektem instalacji. Poniżej znajdziesz kilka modeli urządzeń rejestrujących, które świetnie sprawdzą się na budowie.

Czasem nie ma dostępu do zasilania z sieci energetycznej, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kamery z własnym zasilaniem solarnym. Kamera z panelem fotowoltaicznym umożliwia monitoring nawet w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do prądu. Zapisywany obraz jest wysokiej jakości w rozdzielczości FULL HD. Kamera obsługuje sieć 4G LTE więc w przypadku zagrożenia powiadomienie jest wysyłane bezpośrednio na smartofona. Zestaw umożliwia zapis obrazu zarówno na karcie SD oraz w chmurze. Kamera jest odporna na zewnętrzne warunki atmosferyczne i posiada metalową antywandalową obudowę. Instalacja jest prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

To kamera przemysłowa o bardzo szerokim zastosowaniu, która nadaje się do monitorowania rozmaitych obiektów, a także placów budowy. Jest wodo- i pyłoodporna, dlatego nadaje się do montażu na zewnątrz. Zapewnia wysoką rozdzielczość obrazu i sterowany zdalnie zoom. Wbudowana lampa na podczerwień umożliwia widoczność nocą aż do 60 m. Inteligentna analiza obrazu IVS umożliwia pełną kontrolę nad monitorowanym terenem. Alarm może zostać uruchomiony w przypadku:

  • przekroczenia linii,
  • wtargnięcia lub opuszczenia strefy,
  • porzucenia lub zniknięcia przedmiotu,
  • detekcji twarzy.

Konkretny bodziec może też spowodować rozpoczęcie nagrywania, zrobienie zdjęcia, wysłanie e-maila lub aktywację przekaźnika. To rozwiązanie dla wymagających!

To propozycja znacznie tańsza od poprzedniej, która jednak również zapewnia wysoką jakość obrazu – zarówno w dzień, jak i w nocy. Nadaje się na mniejsze budowy dzięki widoczności po zmroku do 30 m. Ma wbudowany moduł WiFi, który usprawnia łączność. Jej klasa szczelności to IP67. Ponadto jest wandaloodporna (IK10 – najwyższa klasa). Umożliwia podgląd obrazu m.in. z przeglądarki internetowej i urządzeń mobilnych.

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...
34 387 29 92