System monitoringu na czas budowy – jak wybrać?

8 Lipiec 2021 Poradniki

System monitoringu na czas budowy – jak wybrać?

Plac budowy to jedno z miejsc, w którym zdecydowanie warto zamontować monitoring. Daje to możliwość podziwiania postępów prac i kontrolowania ekipy budowlanej, a jednocześnie zabezpiecza teren przed kradzieżą. Dowiedz się więcej o systemach monitoringu na budowę, wybierz urządzenia dla siebie i śpij spokojniej!

Monitoring na budowę – dlaczego warto?

Budowa to jedna wielka przygoda, szczególnie jeśli chodzi o stawianie pierwszego własnego domu. Ekscytacja przeplata się zwykle z frustracją, ponieważ sprawy nie zawsze idą po myśli inwestora. To również wiele zagrożeń – chociażby ze strony złodziei czy oszustów. Sytuacje, w których z budowy znikają kosztowne materiały budowlane lub nawet maszyny wcale nie są odosobnione. Ponadto dzięki monitoringowi można mieć podgląd na pracę ekipy, co z pewnością zmotywuje ją do większych wysiłków. Ponadto monitoring może mieć duże znaczenie dla bezpieczeństwa pracowników – jeśli dojdzie do wypadku, nagranie pomoże ustalić odpowiedzialny podmiot.

Monitoring na budowę to tak naprawdę niewielka inwestycja – szczególnie w porównaniu ze stratami, jakie ryzykujesz, gdy się na niego nie zdecydujesz. Tymczasem bardzo często taka kontrola okazuje się niezwykle przydatna. Odpowiedni dobór systemu monitoringu pomoże przeprowadzić budowę spokojnie i bez większych komplikacji.

Na monitoring na placu budowy często decyduje się sam inwestor, który chce zdalnie nadzorować prace. Coraz częściej jednak z własnych systemów nadzoru wideo korzystają też firmy budowlane.

Efektywny monitoring placu budowy – co jest najważniejsze?

Aby monitoring na plac budowy był wygodny w użytkowaniu i skuteczny, należy zadbać o odpowiedni dobór komponentów. Przyda się oczywiście wysoka rozdzielczość, która pomoże sprawdzić, co faktycznie dzieje się na terenie. Warto więc sprawdzić parametry optyki. W przypadku tak specyficznego miejsca jak plac budowy trzeba jednak również zwracać uwagę na inne cechy. To na przykład:

  • wodoszczelność i pyłoszczelność – na budowie trzeba się liczyć z pyłem i kurzem, a ponadto nie da się uniknąć opadów; dlatego kamera powinna mieć klasę szczelności IP67;
  • tryb nocny – złodzieje najczęściej atakują w ciemnościach, dlatego dobry tryb nocny jest absolutnie konieczny; w kamerach odpowiada za niego podczerwień (IR); koniecznie sprawdź zasięg podczerwieni.

Oczywiście ważna będzie również łączność, choć nie powinno być z tym problemu. Obecnie wszystkie nowoczesne kamery umożliwiają zdalny podgląd, a niekiedy również sterowanie i inne zaawansowane opcje. W przypadku większych inwestycji warto od razu zdecydować się na zestaw, który umożliwi połączenie wielu kamer w jeden system.

Monitoring na budowę – polecane rozwiązania

Urządzenia polecane na budowę czasami mogą różnić się od tych odpowiednich do monitorowania gotowego obiektu. System składa się z wielu elementów, jednak to wybór kamery (lub kamer) jest najważniejszy. Pozostałe komponenty dopasowuje się do kamery i zgodnie z projektem instalacji. Poniżej znajdziesz kilka modeli urządzeń rejestrujących, które świetnie sprawdzą się na budowie.

Solarna Kamera Zewnętrzna GSM LTE Akumulator ORLLO CAMSIM-2S

1 799,49 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 179,95 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Czasem nie ma dostępu do zasilania z sieci energetycznej, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kamery z własnym zasilaniem solarnym. Kamera z panelem fotowoltaicznym umożliwia monitoring nawet w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do prądu. Zapisywany obraz jest wysokiej jakości w rozdzielczości FULL HD. Kamera obsługuje sieć 4G LTE więc w przypadku zagrożenia powiadomienie jest wysyłane bezpośrednio na smartofona. Zestaw umożliwia zapis obrazu zarówno na karcie SD oraz w chmurze. Kamera jest odporna na zewnętrzne warunki atmosferyczne i posiada metalową antywandalową obudowę. Instalacja jest prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

KAMERA IP DAHUA IPC-HFW2431T-ZS-27135-S2

1 503,06 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 150,31 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

To kamera przemysłowa o bardzo szerokim zastosowaniu, która nadaje się do monitorowania rozmaitych obiektów, a także placów budowy. Jest wodo- i pyłoodporna, dlatego nadaje się do montażu na zewnątrz. Zapewnia wysoką rozdzielczość obrazu i sterowany zdalnie zoom. Wbudowana lampa na podczerwień umożliwia widoczność nocą aż do 60 m. Inteligentna analiza obrazu IVS umożliwia pełną kontrolę nad monitorowanym terenem. Alarm może zostać uruchomiony w przypadku:

  • przekroczenia linii,
  • wtargnięcia lub opuszczenia strefy,
  • porzucenia lub zniknięcia przedmiotu,
  • detekcji twarzy.

Konkretny bodziec może też spowodować rozpoczęcie nagrywania, zrobienie zdjęcia, wysłanie e-maila lub aktywację przekaźnika. To rozwiązanie dla wymagających!

KAMERA IP DAHUA IPC-HDBW1235E-W-0280B-S2

547,35 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 54,74 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

To propozycja znacznie tańsza od poprzedniej, która jednak również zapewnia wysoką jakość obrazu – zarówno w dzień, jak i w nocy. Nadaje się na mniejsze budowy dzięki widoczności po zmroku do 30 m. Ma wbudowany moduł WiFi, który usprawnia łączność. Jej klasa szczelności to IP67. Ponadto jest wandaloodporna (IK10 – najwyższa klasa). Umożliwia podgląd obrazu m.in. z przeglądarki internetowej i urządzeń mobilnych.

Tak oceniają nas klienci w popularnych serwisach internetowych

Dokładamy wszelkich starań, aby zaspokoić wszystkie potrzeby i oczekiwania naszych klientów. Ich opinia jest dla nas szczególnie istotna. Nieustannie pracujemy nad udoskonaleniem naszych procedur, aby spełnić najwyższe standardy obsługi klienta.

Nad poprawnym działaniem systemu będzie czuwał nasz dedykowany specjalista, który zapewni pomoc we wszystkich problemach dotycznących bieżącej obsługi. Dzięki wiedzy i dużemu doświadczeniu, postara się rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na każde z zadanych pytań.

Karol Drabik

tel: 515 066 539

e-mail: k.drabik@eltrox.pl