bw_banner
bw_banner

Systemy inteligentnego domu – co warto wiedzieć o smart home?

7 Maj 2021 Poradniki

Systemy inteligentnego domu – co warto wiedzieć o smart home?

Systemy inteligentnego domu stają się coraz popularniejsze, ale wiele osób wciąż nie wie o nich zbyt wiele. Czy smart home to zbędny „bajer” dla gadżeciarzy czy może przydatne rozwiązanie, które sprawia, że codzienne życie staje się łatwiejsze? Dowiedz się więcej o możliwościach systemów tego typu, sprawdź ich zalety i dowiedz się, czy to coś dla Ciebie!

Czym są systemy smart home?

Słowa smart home niektórym kojarzą się głównie ze scenami rodem z filmów science-fiction i wyjątkowo skomplikowanymi technologiami. W praktyce są to jednak bardzo przystępne i wcale nie tak złożone rozwiązania. Inteligentny dom polega najczęściej na połączeniu w jeden zintegrowany system powszechnych urządzeń. Mogą to być np. oświetlenie, termostat czy kamery monitoringu. Coraz częściej stosuje się również czujniki bezprzewodowe (np. na okna, drzwi, czujniki ruchu, zalania, dymu itd.) oraz tzw. inteligentne gniazdka, które pomagają w zachowaniu bezpieczeństwa

Całość jest sterowana z użyciem specjalnej jednostki, która integruje wszystkie systemy. Co istotne, możliwa jest ich dowolna konfiguracja, zgodnie z potrzebami użytkownika związanymi np. ze stylem życia, godzinami pracy i odpoczynku, przyzwyczajeniami oraz preferencjami.

Z jakich komponentów może się składać system inteligentnego domu?

Jak już wspomniano, tylko od Ciebie zależy, jakie urządzenia połączysz w ramach smart home i w jaki sposób będziesz z nich korzystać. Dzięki odpowiedniemu doborowi komponentów można zadbać o bezpieczeństwo oraz wygodę podczas codziennego funkcjonowania. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze elementy systemów inteligentnego domu.

Czujniki

Czujniki są najszerszą grupą produktów. Te monitorujące oświetlenie czy też temperaturę oraz wilgotność powietrza mogą być połączone z właściwymi systemami dla automatycznej regulacji warunków w pomieszczeniach. Czujniki gazu, dymu i czadu czy zalania odpowiadają przede wszystkim za bezpieczeństwo domowników, ostrzegając w razie zagrożenia lub wysyłając do systemu sygnał o konieczności podjęcia działań zapobiegawczych. Czujniki okien i drzwi czy ruchu mogą pomóc chronić dom przed włamaniem, kradzieżą itp.

Inteligentne gniazda elektryczne

Bardzo ciekawymi produktami są inteligentne gniazda elektryczne (smart plug). To rodzaj przejściówek służących do podłączania dowolnych sprzętów do sieci. Komunikują się bezprzewodowo z centralą sterującą, co pozwala na zdalne sterowanie każdym podłączonym w ten sposób urządzeniem elektrycznym. Można więc z poziomu aplikacji wyłączyć żelazko już po wyjściu z domu czy wyłączyć lampkę nocną bez ruszania się z łóżka. Inteligentne gniazdka dają też możliwość ustawiania harmonogramów czasowych dla różnych urządzeń oraz zaplanowania ich automatycznego wyłączania np. po wyjściu z domu.

Inteligentne oświetlenie i ogrzewanie

Ponadto bardzo popularne jest inteligentne oświetlenie – najczęściej można dzięki niemu dowolnie sterować intensywnością światła – oraz inteligentne ogrzewanie, które umożliwia wygodne dostosowanie temperatury we wnętrzach do aktualnych potrzeb. Zestawy tego rodzaju są zazwyczaj proste w montażu i przystępne cenowo.

Inteligentne systemy alarmowe i dozorowe

Bardzo popularne stają się również inteligentne systemy alarmowe i dozorowe (monitoring). Dzięki integracji takich elementów jak:

  • czujniki,
  • syreny alarmowe,
  • klawiatury i piloty do alarmów,
  • kamery do monitoringu,

można dokładnie zabezpieczyć cały dom oraz mieć kontrolę nad tym, co się w nim dzieje podczas nieobecności domowników. Odpowiedni dobór urządzeń i ich prawidłowa integracja zapewnią wysoki poziom ochrony i komfort obsługi.

Inteligentny dom – czy warto?

Czy warto inwestować w systemy inteligentnego domu? Jak najbardziej – szczególnie, jeśli cenisz sobie wygodę, ergonomię czy bezpieczeństwo. Warto pamiętać, że smart home to nie tylko zarządzanie zdalne urządzeniami, ale możliwość zaprogramowania indywidualnych akcji, które będą wykonywane automatycznie. Idealnym przykładem takich zastosowań może być np. opuszczanie rolet na podstawie odczytu z wiatromierza – wówczas znacznie zmniejszy się ryzyko wybicia szyby, np. przez rzeczy pozostawione na tarasie. System może również automatycznie odłączać niektóre urządzenia elektryczne po wyjściu z domu lub sterować temperaturą, dostosowując ją do pór dnia (np. cieplej rano i wieczorem, chłodniej w nocy oraz w ciągu dnia, gdy domowników nie ma w domu). Możliwości jego zastosowania są praktycznie nieograniczone!

Urządzenia inteligentnego domu – co wybrać?

System smart home da się zamontować w zasadzie wszędzie. Rodzaj urządzeń i sposobów ich połączenia będzie zależał np. od etapu inwestycji (montaż w wykończonym domu czy na etapie budowy) oraz dostępnych instalacji itp. Jeśli istnieje możliwość zaplanowania położenia przewodów, warto rozważyć zakup systemu przewodowego, np. firmy GRENTON.

GRENTON - CLU Z-Wave, DIN, ETH, TF-Bus (2.0)

1 399,99 zł

build
Montaż już od 0 zł
Cena jest orientacyjna. Prosimy o kontakt ze specjalistą w celu przedstawienia ostatecznej wyceny. Zadzwoń: 517 015 475
access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 140,00 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Zaawansowana technologicznie jednostka integrująca aż do 48 modułów tworzących system inteligentnego domu. Dzięki temu, że jest to rozwiązanie przewodowe, zapewnia stabilną, nieprzerwaną łączność i bezproblemową wymianę danych w obrębie całego domu. Może się również komunikować bezprzewodowo oraz łączyć z dodatkowymi jednostkami tego samego typu. Dzięki temu rozbudowa systemu jest bardzo łatwa.

GRENTON - RELAY 4HP, DIN, TF-Bus (2.0)

549,99 zł

build
Montaż już od 0 zł
Cena jest orientacyjna. Prosimy o kontakt ze specjalistą w celu przedstawienia ostatecznej wyceny. Zadzwoń: 517 015 475
access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 55,00 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Do jednostki sterującej można podłączyć dowolne moduły związane z indywidualnymi potrzebami użytkownika. Do sterowania oświetleniem lub gniazdami elektrycznymi idealnie nada się moduł GRENTON - RELAY 4HP, DIN, TF-BUS (2.0), który pozwala na podłączenie do 4 różnych urządzeń, zapewniając obsługę typu włącz/wyłącz.

GRENTON - ROLLER SHUTTER, DIN, TF-Bus (2.0)

399,99 zł

build
Montaż już od 0 zł
Cena jest orientacyjna. Prosimy o kontakt ze specjalistą w celu przedstawienia ostatecznej wyceny. Zadzwoń: 517 015 475
access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 40,00 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Jeśli zaś zależy Ci np. na automatycznym opuszczaniu i podnoszeniu rolet, wybierz moduł GRENTON - ROLLER SHUTTER, DIN, TF-Bus. Świetnie nada się również do sterowania zasłonami, markizami lub różnego rodzaju kurtynami.

W ofercie Eltrox znajdziesz również wiele innych modułów inteligentnego domu. Chętnie pomożemy Ci w zbudowaniu systemu, który spełni Twoje oczekiwania!

Kompleksowe usługi montażowe

Poza szeroką ofertą, największą osiągalnością i dostępnością asortymentu, sieć sklepów Eltrox gwarantuje swoim klientom fachową usługę montażu, serwisu i jego konserwacji bez konieczności powierzania prac innym podmiotom w razie konieczności naprawy lub wymiany. Dzięki dobrze prosperującej współpracy z najlepszymi w branży instalatorami na terenie całej Polski, jesteśmy w stanie znacznie zminimalizować czas dotarcia do klienta.

od 500 zł *

Kompleksowe rozwiązania systemu wraz z montażem

Skorzystaj z naszej oferty usług montażowych, dzięki czemu nie będziesz musiał martwic się o instalację i konfigurację systemu. Na miejsce przyjedzie Autoryzowany Instalator Eltrox, który kompleksowo wykona usługę montażu.

Nasi specjaliści zagwarantują niezbędne wsparcie techniczne oraz skonfigurują zestaw.

Przy zakupie usługi montażowej otrzymujesz gwarancję 12 miesięcy na wykonaną usługę. Bierzemy pełną odpowiedzialność za jakość wykonanych prac.

Tak oceniają nas klienci w popularnych serwisach internetowych

Dokładamy wszelkich starań, aby zaspokoić wszystkie potrzeby i oczekiwania naszych klientów. Ich opinia jest dla nas szczególnie istotna. Nieustannie pracujemy nad udoskonaleniem naszych procedur, aby spełnić najwyższe standardy obsługi klienta.

Nad poprawnym działaniem systemu będzie czuwał nasz dedykowany specjalista, który zapewni pomoc we wszystkich problemach dotycznących bieżącej obsługi. Dzięki wiedzy i dużemu doświadczeniu, postara się rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na każde z zadanych pytań.

Maciej Kawa

tel: 501 945 219

e-mail: m.kawa@eltrox.pl