Systemy liczenia ludzi i kontrola przepływu osób

7 Czerwiec 2021 Poradniki

Systemy liczenia ludzi i kontrola przepływu osób

Urządzenia do kontroli przepływu osób i liczenia ludzi w obiektach używane są od lat w różnych celach. Obecnie ich znaczenie zdecydowanie wzrasta. Ze względu na wymogi pandemiczne oraz zwiększoną troskę o bezpieczeństwo w wielu miejscach obowiązują obecnie limity osób przebywających w nich w jednym czasie. Jak dopilnować przestrzegania obowiązujących zasad? Nie zawsze jest to proste. Na szczęście nowoczesne systemy liczenia ludzi okazują się niezwykle pomocne.

Czym są systemy liczenia ludzi?

Uzyskanie wiarygodnych danych w zakresie ilości osób przebywających w obiekcie jest trudne nawet wtedy, gdy istnieje jedna możliwa droga wejścia i wyjścia. W przypadku, gdy takich dróg jest kilka, staje się to praktycznie niemożliwe bez zastosowania odpowiednich technologii. Istnieją jednak nowoczesne systemy, które są w stanie automatycznie kontrolować przepływ osób oraz ich ilość, pomagając w zachowaniu określonych zasad.

Jak to działa? Systemy liczenia ludzi i kontroli przepływu osób bazują na nowoczesnych kamerach z zaawansowanymi algorytmami przetwarzania danych. Nie tylko rejestrują one obraz, ale również analizują go w czasie rzeczywistym. Dzięki modelowaniu 3D urządzenie rozpoznaje każdą osobę przekraczającą wyznaczoną granicę, zliczając i przekazując dane do podłączonych urządzeń lub oprogramowania. Możliwe jest wielokierunkowe zliczanie osób, a także połączenie danych z kilku wejść i wyjść w celu stałego monitorowania zagęszczenia ludności w obiekcie – a to jedynie podstawowe zastosowanie tego typu urządzeń!

Systemy liczenia ludzi i kontroli przepływu – zastosowanie

Obecnie systemy liczenia ludzi są montowane przede wszystkim ze względu na ograniczenia pandemiczne. Dzięki automatycznej kontroli zarząd obiektu może mieć pewność, że wszelkie przepisy są przestrzegane. Jednocześnie urządzenia do liczenia ludzi nie wymagają oddelegowywania pracowników do realizacji zadań związanych z kontrolą ilości osób przebywających w danym miejscu, przez co zmniejszają koszty przy jednoczesnym zwiększeniu skuteczności. Warto jednak wiedzieć, że tego typu systemy są również przydatne z innych względów. Do tej pory montowano je głównie ze względu na dostarczanie cennych danych przydatnych przy sporządzaniu różnego rodzaju analiz marketingowych.

Ustalenie, kiedy w danym miejscu pojawia się najwięcej klientów, pozwala np. na zwiększenie obsługi w tych godzinach lub zintensyfikowanie działań promocyjnych. Ponadto z wykorzystaniem systemów do kontroli przepływu można sprawdzić, w jaki sposób poruszają się klienci odwiedzający obiekt. Dzięki temu możliwe jest np. optymalne rozmieszczenie produktów lub ustalenie, które miejsca czy lokale są najbardziej atrakcyjne.

Nowoczesna kontrola przepływu osób – skuteczność

Współcześnie dobrze dobrany i skonfigurowany system do kontroli przepływu osób jest w stanie zapewnić skuteczność na poziomie 98-99%. Niezwykle dokładne kamery i czujniki rozpoznają poszczególne osoby nawet podczas poruszania się w grupie. Mogą monitorować ruch odbywający się jednocześnie w wielu kierunkach, a także rozpoznawać cechy szczególne, takie jak płeć, wiek, elementy ubioru (np. zarost, okulary) lub wyglądu (np. zarost), co daje szerokie możliwości w zakresie dostosowywania przekazu marketingowego.

Dzięki zmodyfikowaniu firmware w kamerze można używać systemu do stałej kontroli liczby osób w obiekcie. Po osiągnięciu ustalonej wartości przekaźnik może wysłać sygnał do jednego z podłączonych urządzeń, np.:

  • sygnalizatora świetlnego – światło zielone oznacza, że można wejść, czerwone, że trzeba poczekać,
  • monitora – informującego o ilości osób wewnątrz obiektu,
  • monitora lub innego urządzenia pokazującego określony komunikat (np. „maksymalna liczba osób w sklepie – proszę czekać”),
  • innych urządzeń wyjściowych z odpowiednimi ustawieniami.

Na obrazie z kamer mogą być wyświetlane szczegółowe informacje dotyczące tego:

  • ile osób weszło,
  • ile osób wyszło,
  • ile osób aktualnie przebywa w środku,
  • ile osób może maksymalnie przebywać w środku.

Można również wyświetlać dynamiczny komunikat (proszę wejść/proszę zaczekać). Kamera może być również skonfigurowana w taki sposób, by nie wyświetlać rejestrowanego obrazu, a jedynie dane o liczbie osób.

Systemy liczenia ludzi dla małych punktów handlowych i usługowych

Małe punkty handlowe i usługowe (sklepy, apteki, drogerie, pralnie itp.) nie wymagają stosowania skomplikowanych rozwiązań. Do automatycznej kontroli ilości osób przebywających w lokalu sprawdzi się np. Dowolna kamera serii AI 5000 ze zmodyfikowanym firmware lub kamera do liczenia ludzi IPC-HDBW8341X-3D. W tym przypadku zliczana jest każda osoba, która przekroczy linię wejścia/wyjścia.

KAMERA IP DAHUA IPC-HDW8341X-3D-0280B-S2

4 253,34 zł

Produkt pod zamówienie telefoniczne
build
Montaż już od 0 zł
Cena jest orientacyjna. Prosimy o kontakt ze specjalistą w celu przedstawienia ostatecznej wyceny. Zadzwoń: 517 015 475

Możliwe jest również zastosowanie liczenia osób w strefie. Wystarczy odpowiednio nakierować kamerę i na jej obrazie wyznaczyć strefę podlegającą zliczaniu. Z takim zadaniem poradzi sobie dowolna kamera serii AI 5000 ze zmodyfikowanym firmware lub kamera FishEye 12 Mpix IPC-EBW81242.

DAHUA IPC-EBW81242

7 937,19 zł

Produkt pod zamówienie telefoniczne
build
Montaż już od 0 zł
Cena jest orientacyjna. Prosimy o kontakt ze specjalistą w celu przedstawienia ostatecznej wyceny. Zadzwoń: 517 015 475
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Zliczanie ludzi w obiektach średniej wielkości – kilka wejść/wyjść

Dzięki nowoczesnym technologiom zliczanie ludzi w większych obiektach z kilkoma wejściami i wyjściami jest jedynie odrobinę bardziej skomplikowane. Wystarczy wybrać odpowiedni rejestrator, który pozwoli na połączenie danych z kilku kamer. Polecamy szczególnie rejestrator NVR5X-4KS2, który dzięki modyfikacji firmware świetnie sprawdzi się w tej roli. Można go połączyć z maksymalnie 4 kamerami liczącymi (bez względu na liczbę kanałów), co pozwoli na sumowanie wszystkich osób znajdujących się w obiekcie w danej chwili.

REJESTRATOR IP DAHUA NVR5216-4KS2

2 650,65 zł

build
Montaż już od 0 zł
Cena jest orientacyjna. Prosimy o kontakt ze specjalistą w celu przedstawienia ostatecznej wyceny. Zadzwoń: 517 015 475
access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 265,07 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Kontrola przepływu osób w największych obiektach i lokalizacjach

Sieci handlowe i rozproszone lokalizacje potrzebują najbardziej zaawansowanych systemów do kontroli przepływu osób. Możliwe jest zarządzanie nawet wieloma sklepami jednocześnie dzięki oprogramowaniu DSS Pro z modułem BI (Business Intelligence) firmy Dahua. To zaawansowane narzędzie do monitorowania przepływu osób, które przekazuje niezwykle cenne informacje, tworzy raporty i wykresy. W takim systemie można zintegrować nawet 100 kamer liczących, co pozwala na zbieranie i analizowanie ogromnej ilości danych.

DSS Pro umożliwia również połączenie kamer z systemem monitorów reklamowych. Dzięki temu w zależności od cech zewnętrznych dany klient może zobaczyć inny przekaz reklamowy. Ponadto takie monitory mogą wyświetlać dane o ilości osób w sklepie lub komunikaty związane z możliwością wejścia. To niezwykle przydatna inwestycja nie tylko na obecne trudne czasy, ale również na przyszłość!

ZESTAW PCFC DO LICZENIA LUDZI - People Countring & Flow Control by Dahua

4 199,00 zł

Produkt pod zamówienie telefoniczne
build
Montaż już od 0 zł
Cena jest orientacyjna. Prosimy o kontakt ze specjalistą w celu przedstawienia ostatecznej wyceny. Zadzwoń: 517 015 475

Kompleksowe usługi montażowe

Poza szeroką ofertą, największą osiągalnością i dostępnością asortymentu, sieć sklepów Eltrox gwarantuje swoim klientom fachową usługę montażu, serwisu i jego konserwacji bez konieczności powierzania prac innym podmiotom w razie konieczności naprawy lub wymiany. Dzięki dobrze prosperującej współpracy z najlepszymi w branży instalatorami na terenie całej Polski, jesteśmy w stanie znacznie zminimalizować czas dotarcia do klienta.

od 500 zł *

Kompleksowe rozwiązania systemu wraz z montażem

Skorzystaj z naszej oferty usług montażowych, dzięki czemu nie będziesz musiał martwic się o instalację i konfigurację systemu. Na miejsce przyjedzie Autoryzowany Instalator Eltrox, który kompleksowo wykona usługę montażu.

Nasi specjaliści zagwarantują niezbędne wsparcie techniczne oraz skonfigurują zestaw.

Przy zakupie usługi montażowej otrzymujesz gwarancję 12 miesięcy na wykonaną usługę. Bierzemy pełną odpowiedzialność za jakość wykonanych prac.

Tak oceniają nas klienci w popularnych serwisach internetowych

Dokładamy wszelkich starań, aby zaspokoić wszystkie potrzeby i oczekiwania naszych klientów. Ich opinia jest dla nas szczególnie istotna. Nieustannie pracujemy nad udoskonaleniem naszych procedur, aby spełnić najwyższe standardy obsługi klienta.

Nad poprawnym działaniem systemu będzie czuwał nasz dedykowany specjalista, który zapewni pomoc we wszystkich problemach dotycznących bieżącej obsługi. Dzięki wiedzy i dużemu doświadczeniu, postara się rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na każde z zadanych pytań.

Maciej Kawa

tel: 501 945 219

e-mail: m.kawa@eltrox.pl