Sztuczna inteligencja w produktach marki Dahua w służbie bezpieczeństw

21 Czerwiec 2018 Nowości i testy

Sztuczna inteligencja w produktach marki Dahua w służbie bezpieczeństw

Prawdziwie świadoma sztuczna inteligencja jeszcze długo (jeśli nie na zawsze) pozostanie wytworem rodem z dzieł SF. Niemniej, prawdopodobnie nawet nie zdajemy sobie sprawy, że praktycznie codziennie obcujemy z komputerowymi algorytmami, które są zdolne do uczenia się.

 

Dziś sztuczne inteligencje programuje się do bardzo sprecyzowanych zadań. Używa się ich na przykład do filtrowania spamu. Algorytmy temu służące dosłownie się uczą – im więcej danych zbiorą, tym większe prawdopodobieństwo ich wysokiej skuteczności. Mają zastosowanie także w programach antywirusowych (analiza podejrzanych zachowań), a nawet internetowych translatorach (wykrywanie kontekstu). Analiza danych może mieć też szersze zastosowanie w zachowaniu bezpieczeństwa.

 

Komputer cię znajdzie

 

Chociaż systemy rozpoznawania twarzy istnieją nie od dziś, to starsze ich wersje cechowały się niewielką skutecznością, poza tym wymagały zastosowania nie tylko drogiej, ale i skomplikowanej infrastruktury. Dziś sytuacja ma się zupełnie inaczej, co niedawno udowodniła firma Dahua, prezentując na ISC West kamerę sieciową 2MP IPC-HF8242F-FR AI. „AI” kończące nazwę nie jest przypadkowe, bo urządzenie to wyposażono w samodzielne algorytmy pozwalające (bez połączenia z zewnętrzną infrastrukturą) na rozpoznawanie twarzy zgodnie z zebranymi i udostępnionymi oprogramowaniu danymi. Istnieje wiele obiektów i miejsc, gdzie zastosowanie kamery wyposażonej w tak zaawansowany system rozpoznawania twarzy będzie ogromnie pożyteczny.

 

Imprezy masowe i stadiony pod kontrolą

 

Nikogo nie trzeba przekonywać, że stadiony i imprezy masowe (chociaż te drugie jednak w znacznie mniejszym stopniu) to miejsca, w których prewencja odgrywa ogromną rolę, nawet jeśli daleko jej do doskonałości. Szczególnie w przypadku stadionów dobry, skuteczny system rozpoznawania twarzy pozwala na znalezienie osób, które nie powinny w ogóle znaleźć się na trybunach ze względu na zasądzony zakaz stadionowy lub fakt, że zostały już oskarżone o akty wandalizmu czy przemocy. Identyfikacja takich osób bez użycia odpowiedniego systemu pochłonęłaby ogromną ilość czasu. tymczasem sztuczna inteligencja dysponująca odpowiednią bazą danych, na podstawie której dokona analizy obrazu dostarczonego przez kamerę, pozwoli ochronie lub służbom bezpieczeństwa w ciągu kilku minut przekonać się, czy w obiekcie nie znajdują się osoby, których z jakiegoś powodu nie powinno tam być. Systemy tego typu pozwalają też skuteczniej zapobiegać różnym incydentom, jeśli ich biblioteki zostaną wzbogacone o bazy danych profili przestępców.

Oczywiście stadiony i imprezy masowe to nie jedyne miejsca, gdzie system rozpoznawania twarzy może się okazać bardzo istotny. Z pewnością docenią go także właściciele kasyn, pracownicy placówek edukacyjnych, uczelni czy nawet restauracji lub innych lokali usługowych.

Skuteczność analizy jest wysoka ze względu na kryteria, jakimi posługuje się system – im ich więcej, tym wyższa skuteczność dopasowywania wyników. System Dahua wykorzystuje sześć kryteriów: wiek, płeć, okulary, wąsy, maskę oraz pięć rodzajów emocji (wesołość, zaskoczenie, smutek, wściekłość i stan normalny). To wystarczająca liczba kryteriów, by skuteczność systemu była zadowalająca.

 

Wydajne komponenty

 

SI wbudowana w kamerę wymaga odpowiednich podzespołów, które pozwolą na jej wydajne działanie – procesor oraz procesor graficzny są niezbędnymi elementami systemu rozpoznawania twarzy, by ten działał odpowiednio szybko i wydajnie. Dobrze widać to we wspomnianym wyżej modelu Dahua. Kamera została wyposażona w wysokiej klasy optykę, a rejestrator posiada dwurdzeniowy procesor i dobrej klasy moduł GPU oraz system macierzy dyskowej RAID. Taka konfiguracja pozwala systemowi na bezproblemową pracę nawet w sytuacji, gdy na obrazie widoczne są pełne trybuny lub ogromna widownia.