Zdalna praca, a bezpieczeństwo przesyłanych informacji - o czym każdy z nas zapomina?

Praca hybrydowa lub w pełni zdalna stała się naszą codziennością. Niestety poza zmianą miejsca wykonywanej pracy lub zabraniem komputera czy laptopa do domu mało kto pamięta o bezpieczeństwie danych.

Czym się różni bezpieczeństwo sieci w firmach od tego w naszych domach i mieszkaniach?

W większości przypadków firmowe sieci IT posiadają zabezpieczenia, które pozwalają na względnie bezpieczne korzystanie z sieci. Jednak logując się do systemów należących do przedsiębiorstw za pomocą domowych sieci WiFi lub LAN mało kto korzysta z dodatkowych zabezpieczeń. Domowy antywirus i firewall nie oferują nam pełni bezpieczeństwa.

Wrażliwe informacje które wysyłamy jak loginy i hasła potrafią być nieszyfrowane. Często zdarza się, że podczas budowy strony www lub innego systemu logujemy się na jego wersję deweloperską pozbawioną odpowiednich zabezpieczeń. Takie instalacje często nie korzystają z protokołu SSL przez co są narażone na podsłuchiwanie przekazywanych informacji - a w tym loginów i haseł.

Ponad to zdarza się, że do pracy zdalnej korzystam z więcej niż jednego urządzenia. Często to jest to laptop, telefon czy tablet. W większości przypadków żadne z tych urządzeń nie przechodzi w domowych warunkach sprawdzenia aktualnego stanu zabezpieczeń.

Rodzi się pytanie: jak podnieść bezpieczeństwo zdalnej pracy? Rozwiązaniem może okazać się router ze wsparciem dla sieci VPN, który zanonimizuje i zaszyfruje ruch pochodzący z naszego domowego zacisza. 

Dlaczego należy szyfrować i anonimizaować ruch internetowy pochodzący z własnego domu czy mieszkania?

Powodów jest wiele. Jednym z najczęściej wykorzystywanych jest dostęp do materiałów platform streamingowych. Ruch z naszego urządzenia, który “udaje inny kraj” często otwiera dostęp do materiałów nie oferowanych przez takie platformy w naszym docelowym kraju.

Jednak wracając do tematu pracy. Na ile jesteśmy przygotowani na sytuację, że udostępniliśmy dane logowania do firmowych systemów postronnym osobom? NA ile jesteśmy świadomi, że możemy zostawić na serwerze firmowym złośliwe oprogramowanie będąc tego nieświadomym?

Oczywiście nie każdy z nas musi być ekspertem w dziedzinie bezpieczeństwa IT. Aby jednak korzystać w prosty sposób ze sprawdzonych i profesjonalnych rozwiązań warto rozważyć korzystanie z routerów sprzętowo wspierających sieci VPN.

Zadaniem takiego routera jest “schowanie” ruchu pochodzącego z naszej sieci przez gąszcz serwerów rozlokowanych po całym świecie. Serwery te często nie zapisują logów

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...
34 387 29 92