Zmiana standardu telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2 – jaki dekoder wybrać?

4 Październik 2021 Poradniki

Zmiana standardu telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2 – jaki dekoder wybrać?

W połowie 2022 roku zmieni się standard kodowania telewizji cyfrowej. Dotychczasowy DVB-T zostanie zastąpiony przez nowszy DVB-T2. Co to oznacza dla właścicieli telewizorów? Czym jest nowy standard? Czy trzeba wymieniać telewizor, by móc odbierać dotychczasowe kanały? Poznaj odpowiedzi na te pytania i dowiedz się, jakie dekodery są przystosowane do odbierania sygnału w standardzie DVB-T2.

Czym jest standard DVB-T2 i po co jest wprowadzany?

DVB-T2 (HEVC) to nowocześniejszy wariant standardu przesyłania sygnału cyfrowej telewizji naziemnej. Ma on zapewnić przede wszystkim wyższą jakość nadawania. Jego wprowadzenie jest związane z rosnącymi potrzebami operatorów telekomunikacyjnych, planami wdrożenia łączności 5G oraz ograniczeniami, jakie wykazuje standard DVB-T. Dzięki tej zmianie będzie możliwe odbieranie większej ilości kanałów w jakości HD i 4K. Ma ona również wpłynąć na poszerzenie oferty kanałów odbieranych drogą naziemną. Ponadto ma się poprawić standard dźwięku. Zmiany będą dokonywane w czterech etapach, w zależności od regionu:

  • etap 1: 28 marca 2022 roku – województwa lubuskie i dolnośląskie;
  • etap 2: 25 kwietnia 2022 roku – województwa zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie;
  • etap 3: 23 maja 2022 roku – województwa łódzkie, opolskie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie;
  • etap 4: 27 czerwca 2022 roku – województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie.

DVB-T2 oferuje znacznie wyższą przepustowość niż używany obecnie standard DVB-T. W praktyce zapewni to praktycznie od razu poprawę jakości wielu kanałów oraz otworzy drogę do wielu pozytywnych zmian w przyszłości. Jest to więc zmiana korzystna dla konsumenta. U niektórych może jednak wywołać przejściowe problemy, ponieważ nie każdy telewizor jest przystosowany do odbierania sygnału w standardzie DVB-T2.

Kompatybilność z DVB-T2 – czy musisz wymienić telewizor?

Niestety od momentu przejścia na nowy standard nadawania niektóre ze starszych telewizorów stracą zdolność do odbierania naziemnej telewizji cyfrowej. Wynika to z tego, że DVB-T2 nie był jeszcze opracowany, gdy produkowano niektóre z używanych obecnie w polskich domach urządzeń. Jak zweryfikować, czy odbiornik jest kompatybilny z DVB-T2? Wystarczy sprawdzić rodzaj tunera – informacje na ten temat powinny być zawarte np. w instrukcji urządzenia. Można również sprawdzić informacje na stronie internetowej producenta – w odpowiedzi na obawy klientów większe firmy publikują spisy kompatybilnych urządzeń.

Jeśli jesteś właścicielem telewizora typu Smart TV lub innego urządzenia zakupionego w ostatnich 2-3 latach, nie masz się o co martwić. Właściciele nieco starszych i mniej nowoczesnych odbiorników będą jednak musieli sprawdzić ich kompatybilność.

Co jeśli Twój telewizor nie jest zgodny z DVB-T2? Możesz go wymienić na nowszy model, ale nie jest to jedyne wyjście. Znacznie prostszym i o wiele tańszym rozwiązaniem jest zakup specjalnego dekodera, który pozwoli korzystać ze starszego telewizora przez kolejne lata.

Jaki dekoder DVB-T2 wybrać?

Dekoder DVB-T2 to proste i niedrogie rozwiązanie, aby bez przeszkód oglądać telewizję na starszym odbiorniku nawet po zmianie systemu nadawania. Kupując taki dekoder, należy w pierwszej kolejności zweryfikować, czy na pewno obsługuje właściwy standard (H.265/HEVC). Jeśli masz dość wiekowy telewizor pozbawiony złącza HDMI, do którego standardowo podłącza się taki dekoder, poszukaj urządzenia oferującego inne możliwości podłączenia. Warto zwrócić również uwagę na obecność głowicy DVB-C, która pomoże odbierać za darmo niekodowane kanały z telewizji kablowej. Wejście na kartę zapewni natomiast możliwość zainwestowania w ofertę „kablówki” w przyszłości.

Warto zwrócić też uwagę na cechy związane z funkcjonalnością, takie jak:

  • możliwość obsługi telewizora i dekodera jednym pilotem,
  • możliwość nagrywania na podłączony nośnik pamięci,
  • odpowiednia rozdzielczość dostosowana do możliwości telewizora.

W ofercie Eltrox znajdziesz wiele znakomitych dekoderów DVB-T2 w przystępnych cenach. Sprawdź kilka naszych propozycji poniżej!

Tuner DVB-T WIWA H.265

97,99 zł

88,99 zł

Oszczędzasz: 9,00 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
room
Sprawdź dostępność w sklepach
shopping_cart
Kup outlet za 69,99 zł

Tuner DVB-T WIWA H.265 to niewielkie i wygodne w obsłudze urządzenie z możliwością dostępu do Internetu i pilotem z programowalnymi przyciskami, który może obsługiwać również telewizor. Wyświetlacz z przodu urządzenia pokazuje numer odtwarzanego kanału, a w trybie uśpienia aktualną godzinę.

Tuner DVB-T WIWA H.265 LITE

105,99 zł

82,99 zł

Oszczędzasz: 23,00 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
room
Sprawdź dostępność w sklepach

TUNER DVB-T WIWA H.265 LITE to jedno z tańszych i mniejszych urządzeń na rynku przystosowanych do odbioru sygnału telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2. Charakteryzuje się intuicyjną obsługą i wygodnym pilotem przystosowanym również do obsługi telewizora.

Tuner DVB-T2 Ferguson Ariva T75 H.265 HEVC

108,99 zł

room
Sprawdź dostępność w sklepach

Tuner DVB-T2 Ferguson Ariva T75 H.265 HEVC jest zgodny ze wszystkimi najnowszymi standardami nadawania telewizji cyfrowej i łatwy w montażu. Umożliwia podłączenie rozmaitych urządzeń zewnętrznych w celu stworzenia prawdziwego centrum multimedialnego. Obsługiwany pilotem Bluetooth.

Tuner DVB-T2 Linbox Avira HDTR 875 H.265

289,00 zł

room
Sprawdź dostępność w sklepach

Tuner DVB-T2 Linbox Avira HDTR 875 H.265 ma małe wymiary i funkcję nagrywania na zewnętrzny nośnik pamięci. Poręczny pilot zapewnia łatwą obsługę, podobnie jak menu w języku polskim.

Tak oceniają nas klienci w popularnych serwisach internetowych

Dokładamy wszelkich starań, aby zaspokoić wszystkie potrzeby i oczekiwania naszych klientów. Ich opinia jest dla nas szczególnie istotna. Nieustannie pracujemy nad udoskonaleniem naszych procedur, aby spełnić najwyższe standardy obsługi klienta.

Nad poprawnym działaniem systemu będzie czuwał nasz dedykowany specjalista, który zapewni pomoc we wszystkich problemach dotycznących bieżącej obsługi. Dzięki wiedzy i dużemu doświadczeniu, postara się rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na każde z zadanych pytań.

Krystian Dąbrowski

tel: 501 945 253

e-mail: k.dabrowski@eltrox.pl