Czujnik czadu - CASE STUDY Rybnik

Czujnik czadu LCD - CASE STUDY z Rybnika

Jesienią dość szybko przypominamy sobie o wymianie lub zakupie czujnika czadu. Co jednak gdy okres grzewczy się kończy? Górnicza Spółdzielnia Budownictwa Mieszkaniowego im. S. Staszica w Rybniku znalazła na to rozwiązanie. Spółdzielnia sama zdecydowała się na zainstalowanie dla swoich mieszkańców czujników, zwiększając bezpieczeństwo osób oraz mienia. 

Czujnik czadu — bezpieczeństwo lokatorów GSBM im. S. Staszica w Rybniku

GSBM z Wodzisławia Śląskiego wybrała model czujnik czadu z wyświetlaczem Kidde K5DCO. Urządzenie to w porównaniu z innymi sensorami jest o 40% trwalsze i wytrzymalsze. Bez większego problemu zapewnia 10 lat działania, a po tym czasie sam przypomni o wymianie czujnika.

Czujnik tlenku węgla to jedno z tańszych i najbardziej dostępnych urządzeń na rynku, które zaalarmuje mieszkańców o potencjalnie ulatniającym się gazie. Urządzenie to działa nie tylko doraźnie. W przypadku, gdy następuje stopniowe rozszczelnienie instalacji podczas naszej nieobecności w domu, czujnik tlenku węgla również zarejestruje ten fakt i poinformuje nas o podwyższonej dawce czadu, nawet jeśli nastąpiło to kilka dni wcześniej. Czujnik z alarmem to naprawdę przydatne urządzenie w każdym domu. 

Dlaczego czujnik tlenku węgla to konieczność?

Ze względu na rodzaj budynków wielorodzinnych, zainstalowanie czujników czadu pozwoliło zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. Szczególnie zalecane było umieszczenie czujników tlenku węgla w łazienkach oraz kuchniach. Ze względu na obecność instalacji gazowych i grzewczych alarm zostałby włączony zaraz po wykryciu zwiększonej dawki niebezpiecznego gazu. W przypadku posiadania okna w łazience teoretycznie ryzyko wydobywania się toksycznego czadu mogłoby wydawać się niskie. Jednak w sezonie, kiedy dni stają się coraz chłodniejsze, uchylanie okien staje się rzadsze. W takim przypadku podczas kąpieli zwiększa się ryzyko pojawienia się podwyższonej dawki czadu. Czujnik czadu powinien stać się standardowym wyposażeniem łazienki, szczególnie gdy posiadamy piecyk typu Junkers. Dla mieszkańców wyposażonych w płytę indukcyjną czy elektryczny podgrzewacz wody, czujnik tlenku węgla wyłapie czad pochodzący z innych lokali i włączy alarm. 

Zatrucie tlenkiem węgla — objawy niebezpieczne dla mieszkańców

Według przeprowadzonych badań przez straż pożarną oraz WHO bezpieczna dla organizmu dawka czadu nie powinna przekroczyć 35 ppm (ilość tlenku węgla w powietrzu). Wartości te są niezwykle istotne, ponieważ tlenek węgla — czad — jest bezbarwnym, bezwonnym i niepalnym gazem -. Mieszkańcy bloków i innych domów nie byliby w stanie poczuć czy zobaczyć się ulatniającego się gazu w instalacji. Czujnik czadu jest swoistym strażnikiem naszego zdrowia. Górnicza Spółdzielnia Budownictwa Mieszkaniowego im. S. Staszica w Rybniku nie czekając na przypadki zatruć gazem, zdecydowała się ochronić swoich mieszkańców.

Jeśli pojawią się poniższe objawy, niezwłocznie należy otworzyć wszystkie okna, drzwi i wyjść z pomieszczenia:

  • ból głowy
  • zawroty głowy
  • nudności, wymioty
  • zaburzenia równowagi i orientacji
  • osłabienie
  • zaburzenia świadomości

W okolicach 200 ppm pojawiają się bóle głowy, nudności, pow. 400 ppm następuje osłabienie mięśni, apatia i jest to już ostatni moment, aby opuścić pomieszczenie, nie narażając się na większe problemy zdrowotne.

Pierwsza pomoc dla osób, które uległy zatruciu czadem

Czujnik tlenku węgla jest najłatwiej dostępnym narzędziem do obrony przed potencjalnym zatruciem tym gazem. Czujniki wykrywające czad poinformują Cię o niebezpieczeństwie, kiedy poziom tlenku węgla nie będzie jeszcze toksyczny.

  1. Otwórz wszystkie okna i drzwi
  2. Zadzwoń pod 112 i wezwij pogotowie
  3. Jeśli to możliwe wyprowadź osobę na świeże powietrze
  4. Jeśli osoba posiada pasek, poluzuj go i rozepnij guziki przy szyi i nadgarstkach; nie rozbieraj, aby nie doprowadzić do wychłodzenia organizmu
  5. Jeśli osoba jest nieprzytomna i nie oddycha, podejmij akcję reanimacyjną: 30 uciśnięć w miejscu zagłębienia klatki piersiowej, a następnie wykonaj 2 oddechy ratownicze

Zdrowie jest najważniejsze, dlatego warto postawić na czujnik czadu dla zabezpieczenia siebie i swojej rodziny. 

Czujnik tlenku węgla Kidde z wyświetlaczem LCD

Czujnik tlenku węgla od Kidde dzięki swoim niewielkim wymiarom możesz umieścić na ścianie, półce lub swobodnie położyć na płaskiej powierzchni. Nasi monterzy zainstalowali czujniki czadu głównie w miejscach, gdzie znajdowała się instalacja gazowa w danym mieszkaniu. Czujniki zostały uruchomione, przetestowane na obecność tlenku węgla w pomieszczeniu i zamontowane w nieruchomości.

Czujnik czadu mierzy stężenie tego gazu co sekundę, aby zapewnić bieżące pomiary. W przypadku wykrycia tlenku węgla — czadu w powietrzu czujnik zaalarmuje nas czerwoną diodą oraz głośnym sygnałem (85 dB.). Co ważne, dzięki wyświetlaczowi LCD mieszkańcy będą w stanie sprawdzić poziom potencjalnie ulatniającego się tlenku węgla. Na wyświetlaczu znajdą informację o poziomie czadu w powietrzu. Dzięki temu mogą szybko zareagować i uniknąć zatrucia. Czujnik czadu pokaże także informację o poziomie gazu na poziomie 100 ppm w ciągu ostatnich 14 dni. Urządzenie mogło w takim przypadku wychwycić gaz w momencie nieobecności mieszkańców. Taka informacja na czujniku czadu będzie podstawą do sprawdzenia szczelności i stanu technicznego instalacji w domu.

Również na LCD mieszkańcy budynków otrzymają informację o rozładowaniu się urządzenia i konieczności wymiany baterii lub zrestartowania czujnika. W przypadku, gdy czujnik tlenku węgla — czadu umieszczony jest w kuchni warto, aby znajdował się w odległości nie większej niż około 100 cm od instalacji gazowej. Spora część osób korzysta już z nowoczesnych kuchni gazowych, jednak wciąż znaleźć możemy kuchenki starego typu. W takich przypadkach mimo systematycznych przeglądów zawsze jest ryzyko rozszczelnienia się gazu i pojawienia się tlenku węgla w powietrzu w większej dawce. Nasi instalatorzy polecają umieszczenie czujnika czadu na płaskiej powierzchni. Należy unikać zagłębień w ścianie, miejsc przewiewnych czy usytuowania przy drzwiach. Dobrą praktyką jest umieszczenie czujnika tlenku węgla na wysokości około 30 cm od sufitu, gdzie znajduje się największe nagromadzenie gazu.

czujnik-czadu
montaz-czujnika

srubki-do-czujnika

sensor-czadu

lazienka-czad

Podsumowanie

Bardzo cenimy sobie współpracę i możliwość zapewnienia GSBM im. S. Staszica w Rybniku narzędzi do odpowiedzialnego prowadzenia biznesu i troskę o swoich mieszkańców. Wybór czujnika tlenku węgla Kidde oparty był na praktycznych i bezpiecznych funkcjach. Bardzo ważna dla nas była wysoka czułość wykrycia czadu oraz głośny i świetlny alarm, aby mieszkańcy spółdzielni zostali w porę poinformowani o obecności szkodliwego czadu. Warto dodać, że czujnik tlenku węgla można także zamontować w warsztacie, garażu oraz wszędzie tam, gdzie znajduje się instalacja, z której może potencjalnie ulatniać się czad. Warto również rozważyć zainstalowanie zestawu monitoringu w budynkach bądź na osiedlu, dla zapewnienia wyższego poziomu bezpieczeństwa.

Czujnik czadu z wyświetlaczem Kidde K5DCO
Porównaj Porównaj produkt
Do ulubionych Dodaj do ulubionych
Porównaj Porównaj produkt
  • Nowy
Dostępny

Czujnik czadu z wyświetlaczem Kidde K5DCO

(3)
Nr kat: 32951
135,45 zł
  • Sensor czujnika czadu: Elektrochemiczny
  • Zasilanie czujnika: Bateria
  • Wyjście pod system alarm.: Nie
  • Sposób montażu czujnika: Na tynk, wolnostojący
  • Wyświetlacz LCD: Tak
Darmowa dostawa
Wysyłka już w poniedziałek
Sprawdź dostęp w sklepach
Dostępny
135,45 zł
Odroczone płatności
30 dni

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...
34 387 29 92