Rozwój nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych daje niemal nieograniczone możliwości zwiększania wydajności infrastruktury miejskiej i podnoszenia jakości życia mieszkańców. Inteligentne zegarki, samochody, głośniki, telewizory, żaluzje, kamery, czujniki — to wszystko wpisuje się w pojęcia smart home i smart office. Od lat rozwijana jest jeszcze jedna idea tj. koncepcja inteligentnego miasta. Czym jest koncepcja smart city i dlaczego jest ona aż tak ważna?
Smart city — koncepcja miast przyszłości
Koncepcja urbanistyczna smart city w swoich podstawowych założeniach ma wykorzystywać zaawansowane technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT), aby usprawnić zarządzanie miastami i poprawić jakość życia ich mieszkańców. Mowa tutaj również o wykorzystaniu sztucznej inteligencji, internetu rzeczy, big data czy szeroko pojętej automatyzacji.
Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań cyfrowych przekłada się na wyższy komfort mieszkańców, turystów, przedsiębiorców i władz. Łatwiej wówczas dbać o rozwój biznesu i chronić środowisko naturalne — poszczególne elementy smart city są bowiem ze sobą ściśle powiązane. Integracja ta dotyczy transportu, energii, infrastruktury, zarządzania ekologią, bezpieczeństwa, usług publicznych i nie tylko.
Jednym z kluczowych elementów inteligentnych miast jest skuteczna komunikacja wizualna. Dlatego też na szeroką skalę wykorzystywane są ekrany informacyjne, które wyświetlają aktualności miejskie, rozkłady jazdy, ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa czy informacje kulturalne i sportowe. Firmą szczególnie zaangażowaną w rozwój koncepcji smart city, jest Unisystem. Specjalizuje się ona w projektowaniu ekranów dla przestrzeni publicznej. Unisystem jest liderem w branży, realizując również bardzo duże zamówienia.
Rozwiązania smart dla miast — korzyści
Wykorzystanie nowoczesnych technologii w obszarach miejskich obejmuje przede wszystkim:
- infrastrukturę miejską,
- systemy zarządzania ruchem drogowym,
- transport publiczny,
- usługi publiczne,
- energetykę,
- zdrowie.
Tablice na przystankach kolejowych czy autobusowych w czasie rzeczywistym informują pasażerów o rozkładzie jazdy i ewentualnych opóźnieniach. W wielu miastach instaluje się też tzw. inteligentne przejścia dla pieszych i inteligentne parkingi. Mowa tutaj również o aplikacjach pozwalających opłacać miejsca parkingowe czy bilety autobusowe. Inteligentne mogą być również: oświetlenie miejskie, wywóz śmieci, pomiar zużycia wody i energii itd.
Odpowiednio zaplanowana inteligenta przestrzeń publiczna to gwarancja zadowolenia jego mieszkańców. Celem koncepcji smart city jest zbudowanie miasta przyszłości i jak najefektywniejsze wykorzystanie powstałej już infrastruktury. Dzięki temu możliwe jest zredukowanie korków, tłoku, hałasu i zanieczyszczeń. Inteligentny transport miejski bazuje na tramwajach, metrze, a także specjalnych autobusach hybrydowych lub elektrycznych, by w jak największym stopniu ograniczyć emisję spalin.
Więcej na stronie: https://unisystem.pl/branze/smart-home-smart-office-i-smart-city-wyswietlacze-do-inteligentnych-przestrzeni