Sztuczna Inteligencja z roku na rok coraz częściej wykorzystuje w różnych branżach – od IT i bankowość i finanse, aż po e-commerce i ubezpieczenia. A bardzo prawdopodobne, że to dopiero początek. Nic więc dziwnego, że prowadzi się wielotorowe dyskusje i debaty na temat tego, jakie profesje w przyszłości może zastąpić sztuczna inteligencja, jakie niesie ze sobą niebezpieczeństwa oraz jak ją kontrolować. Wciąż również zastanawiamy się i testujemy nowe możliwości zastosowania AI w codziennym życiu, by jak najbardziej je usprawnić i ułatwić.
AI wykona najbardziej powtarzalne czynności i nie tylko…
Z pewnością nie będzie zaskoczeniem fakt, że póki co to sektor IT najbardziej korzysta ze sztucznej inteligencji, która jest w stanie wykonać coraz więcej zadań zlecanych m.in. przez programistów. Branża IT pod względem wysokości zarobków niezmiennie znajduje się w czołówce. To sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na pracę związaną z dziedziną informatyki. Oferty dla programistów są dostępne niemal w każdym mieście, a większość pracodawców oferuje również możliwość pracy zdalnej, co znacznie zwiększa dostępne możliwości. Programiści coraz częściej w swojej pracy wykorzystują AI. Sama sztuczna inteligencja jest tak naprawdę bardzo zaawansowanym, wytrenowanym przez specjalistów programem, któremu został przekazany zakres wiedzy z wielu dostępnych dziedzin. Modele, które otrzymujemy do naszej dyspozycji, mogą świetnie zastąpić nam wyszukiwarki internetowe i przekazywać treści zarówno w bardziej skondensowanej i przystępnej formie, jak i w krótszym czasie, ponieważ nie będziemy musieli szukać pewnych informacji na własną rękę.
Analiza danych, optymalizacja kodu czy wyszukiwanie błędów z AI
Sztuczna inteligencja pojawiła się najpierw w środowisku IT, dlatego to w nim jest również najszerzej wykorzystywana. Programiści mogą dziś czerpać wiele korzyści z dobrze wyuczonego programu, który jest w stanie wykonywać za nich wiele prostych czy powtarzalnych zadań. Wśród tego typu ułatwień może znaleźć się analiza danych czy kodu, pisanie prostych programów czy optymalizowanie kodu już w tych istniejących. Maszyna również świetnie poradzi sobie w takich zadaniach jak wyszukiwanie błędów w kodzie, co dla człowieka stanowi większe wyzwanie, zwłaszcza przy bardzo rozbudowanym oprogramowaniu, liczącym wiele tysięcy linijek kodu. Automatyzowanie zadań czy delegowanie tych prostszych jest bardzo popularne nie tylko w naszych miejscach pracy, ale również wśród samych programistów. Zwykle najłatwiejszymi zadaniami zajmują się praktykanci, stażyści czy juniorzy. Dziś w wielu działach IT w tym procesie ma swój udział również sztuczna inteligencja, która może napisać działający program według dostarczonego szczegółowego opisu. AI wyszczególni w szybki sposób istotne informacje w badanych przez programistę danych, a także zaproponuje zmiany w miejscach, gdzie zauważy możliwe błędy.
Kolejny krok w stronę przyszłości
Wraz z rozwojem technologicznym społeczeństwa rośnie zapotrzebowanie na osoby z branży IT, w tym programistów, których zadaniem jest tworzenie nowego rodzaju oprogramowania, zarządzanie nim i np. uczenie maszynowe, które przyczynia się do rozwoju AI. W tych dziedzinach bardzo ważną funkcję pełni edukacja. W jej zdobywaniu z powodzeniem wszystkim adeptom programowania może pomóc sztuczna inteligencja, wytyczając na początkowym etapie kierunek nauki. Popularne są tzw. modele planu nauki – możemy poprosić AI o utworzenie np. 60-dniowego planu nauki Pythona dla początkujących, a następnie rozwinięcie każdego z punktów do poziomu, w którym będziemy wiedzieć, jakich zagadnień dokładnie powinniśmy się uczyć krok po kroku, aby nauczyć się języka.
Choć AI ma w sobie niesamowity potencjał, nie możemy zapominać, że nadzór człowieka jest wciąż niezbędny w większości przypadków. Oprogramowanie może czasem zawierać przestarzałe dane lub nie wyodrębnić informacji, które może połączyć ze sobą tylko myślący kreatywnie człowiek. Dlatego sztuczna inteligencja nigdy nie zastąpi dobrego programisty, ale w jego ręku może stać się bardzo potężnym narzędziem, pozwalającym na znaczne skrócenie czasu pracy i zwiększenie jakości realizowanych usług.