Inteligentne oświetlenie domu

Oświetlenie stanowi niezwykle istotny czynnik mający wpływ na nasz nastrój. Poza tym oświetlenie służy kreowaniu odpowiedniego klimatu panującego we wnętrzach, pomaga eksponować jego zalety lub ukrywać wady. Jeżeli chcesz podkreślić atuty wnętrz, w których koncentruje się twoja aktywność życiowa, z całą pewnością pomoże w tym inteligentne oświetlenie twojego domu.

Spis treści

  1. Inteligentne oświetlenie domu - co to jest?
  2. Inteligentne oświetlenie - dlaczego warto?
  3. Rodzaje inteligentnego oświetlenia
  4. Inteligentne oświetlenie domu - zestawy
  5. Inteligentne oświetlenie - lampy z czujnikiem ruchu

Inteligentne oświetlenie domu - co to jest?

Inteligentne oświetlenie ma znaczący wpływ na nasz komfort życia. Stanowi również ważny i dostrzegalny element wystroju mający potencjał kreowania obrazu i atmosfery wnętrz ale również ogrodów, tarasów oraz terenu całej posesji. 

Inteligentne oświetlenie domu lub mieszkania to system lamp kontrolowany bezprzewodowo z poziomu aplikacji na telefon, tablet lub inne urządzenie mobilne. System inteligentnego oświetlenia może być złożony z jednego, kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu źródeł światła. Ograniczeniem jest wyłącznie nasza wyobraźnia i oczywiście możliwości finansowe. System inteligentnego oświetlenia możemy kontrolować jednostkowo (pojedyncze źródła światła) lub łączyć oświetlenie w grupy, a następnie za pomocą jednej komendy z wykorzystaniem aplikacji zmienić oświetlenie w określonym pomieszczeniu lub pomieszczeniach. 

Aby można było sterować inteligentnym oświetleniem na większych powierzchniach konieczne jest stworzenie systemu inteligentnego oświetlenia. Aby taki system inteligentnego oświetlenia stworzyć potrzebujemy:

  • inteligentnego źródła światła w postaci żarówek, taśm led, kinkietów itp.

  • urządzeń kontrolujących bezprzewodowe połączenia pomiędzy źródłami światła czyli tzw. mostka

  • aplikacji służącej do sterowania inteligentnym oświetleniem domu (ważne jest aby aplikacja służąca do zarządzania inteligentnym oświetleniem pochodziła od producenta pozostałych elementów, z których składa się system)

Inteligentne oświetlenie - dlaczego warto?

Zalety inteligentnego oświetlenia można podzielić na te, które odpowiadają i mają wpływ na nasz komfort, te które odpowiadają za nasz nastrój oraz te, które mają wpływ na stan naszego domowego budżetu. 

Zalety inteligentnego oświetlenia mające wpływ na nasz komfort

Zdalne sterowanie - niezwykle wygodne rozwiązanie, które pozwala sterować całym systemem inteligentnego oświetlenia z poziomu aplikacji lub za pomocą zainstalowanego asystenta głosowego albo bezprzewodowego kontrolera przymocowanego do ściany lub znajdującego się w pobliżu.

Czujnik ruchu - inteligentne oświetlenie współpracuje bez zarzutu z czujnikami ruchu gasząc lub włączając światło w chwili kiedy pojawiamy się w pomieszczeniu lub kiedy je opuszczamy.

Harmonogramy i profile oświetlenia - to rozwiązanie stanowiące część systemu inteligentnego oświetlenia pozwala na zaprogramowanie z góry dnia i godziny, w których ma włączać się lub gasnąć światło. Dotyczy to zarówno pojedynczych punktów świetlnych jak i grup lamp.

Element systemu bezpieczeństwa - od nas zależy, czy system inteligentnego oświetlenia stanie się częścią systemu bezpieczeństwa w naszym domu. Możemy na przykład połączyć system oświetlenia z urządzeniami alarmowymi w naszym domu i sprawić aby po uruchomieniu alarmu światło zaczęło migać w domu i na zewnątrz. Światło może również włączać się w domu podczas naszej nieobecności. W tym wypadku inteligentne oświetlenie symuluje naszą obecność. 

Zalety inteligentnego oświetlanie mające wpływ na nasz nastrój

Element dekoracyjny - światło wpływa na nasz nastrój oraz nastrój naszego otoczenia. Inteligentne oświetlenie domu zapewnia możliwość tworzenia klimatu we wnętrzach i poza nimi. Wnętrza w twoim domu mogą wyglądać zupełnie inaczej w przypadku różnego rodzaju wydarzeń np. kiedy pracujesz światło może mieć chłodną barwę pozwalającą się skoncentrować, a kiedy relaksujesz się po pracy barwa światła może być ciepła, a jego natężenie może być mniejsze.

Synchronizacja - inteligentne oświetlenie to również możliwość włączenia oświetlenia w twoim domu do oglądanego przez ciebie filmu, gry, w którą grasz lub muzyki, której słuchasz. Dzięki inteligentnemu systemowi oświetlenie w twoim domu będzie reagowało w czasie rzeczywistym na wydarzenia w filmie, grze lub zmieniało się i pulsowało rytmicznie, kiedy słuchał będziesz muzyki.

Zmiana barwy lub temperatury światła - inteligentne oświetlenie to takie, które może zmieniać się w zależności od rodzaju twoich aktywności. Ciepłe światło może towarzyszyć ci w chwilach relaksu. Światło o chłodnych barwach sprzyja natomiast koncentracji i pracy. Pozostałe możliwości zarządzania barwą i natężeniem inteligentnego oświetlenia zależą od twoich potrzeb i twojej wyobraźni.

Zalety inteligentnego oświetlenia mające wpływ na domowy budżet

Czujnik ruchu - inteligentne oświetlenie może być synchronizować z czujnikami ruchu przez co światło będzie reagowało na obecność osób w pomieszczeniach.

Oszczędność energii - inteligentne oświetlenie cechuje mniejsze zużycie energii niż innych żarówek ze względu na zautomatyzowanie włączanie i wyłączanie. Aplikacja z poziomu, której możemy zarządzać oświetleniem regularne raportuje nam o zużyciu energii, co pozwala na kontrolę tego zużycia oraz odpowiednie planowanie z wykorzystaniem harmonogramów i profili oświetlenia. 

Rodzaje inteligentnego oświetlenia

System inteligentnego oświetlenia może być złożony z kilku różnych elementów. Najbardziej istotne z nich to:

Inteligentne żarówki - to żarówki, które po podłączeniu ich do sieci Wi-Fi za pomocą mostka, pozwalają sterować swoją pracą. W zależności od modelu żarówki możemy sterować barwą oświetlenia, jego natężeniem oraz jasnością.

Inteligentne lampy - to przede wszystkim lampy sufitowe, kinkiety, lampy łazienkowe, lampy do podwieszanych sufitów, lampy podłogowe i biurkowe. Możemy nimi sterować z poziomu aplikacji na telefonie regulując np. kolor światła, jasność lub tworzenie harmonogramu inteligentnego oświetlenia.

Inteligentne lampy ogrodowe - tego rodzaju oświetlenie to przede wszystkim słupki świetlne, oprawy zewnętrzne, kinkiety, naświetlacze. Te elementy systemu inteligentnego oświetlenia wykonane są z materiałów zapewniających odporność na warunki atmosferyczne. Możemy też zdecydować o tym, że będą one współpracowały z czujnikami ruchu tak, aby oświetlać tę część przestrzeni, w której pojawiają się osoby. Istnieje również możliwość takiego ustawienia lamp aby zapalały się automatycznie po zapadnięciu zmroku.

Inteligentne oświetlenie domu - zestawy

Dla użytkowników, którzy chcą szybko i sprawnie skonfigurować system inteligentnego oświetlenia w swoim domu przewidziano możliwość zakupu zestawów.

Zestawy inteligentnego oświetlenia dają gwarancję, że poszczególne elementy systemu będą ze sobą współpracowały. W skład zestawu wchodzić mogą:

  • inteligentne żarówki (opisane wcześniej)

  • centrala / mostek - niewielkie urządzenie pełniące rolę centrali sterującej bezprzewodowo wszystkimi elementami inteligentnego oświetlenia. Mostek powinien znajdować się możliwie najbliżej poszczególnych elementów systemu. Mostek może kontrolować od kilku do kilkudziesięciu urządzeń

  • czujnik ruchu - umożliwia włączanie i wyłączanie inteligentnego oświetlenia w reakcji na ruch

  • przełączniki dotykowe - to posiadające kilka dotykowych przycisków przełączniki przypominające standardowe włączniki światła. Dla każdego z przycisków możemy przypisać określoną funkcję. Możemy tworzyć w ten sposób profile oświetlenia (praca, wypoczynek) lub łączyć oświetlenie w grupy

  • ściemniacz - służy do ściemniania i rozjaśniania światła

  • asystenci głosowi - najczęściej nie stanowią części zestawów, ale kiedy zdecydujemy się na ich zakup mogą w sposób znaczący rozszerzyć funkcjonalność zestawów. Stwarzają możliwość sterowania inteligentnym oświetleniem za pomocą komend głosowych. Jednym z najbardziej znanych asystentów jest Google Home.

Inteligentne oświetlenie - lampy z czujnikiem ruchu

Inteligentne lampy mogą być wyposażone w czujnik ruchu lub czujnik obecności.

Czujnik ruchu sprawi, że światło włączy się po wykryciu ruchu. Wyłączenie oświetlenia nastąpi na określony czas niezależnie od tego, czy w tym czasie ktoś, kto znajduje się w pomieszczeniu wciąż będzie się w nim poruszał. Po upływie tego czasu światło zgaśnie i zapali się ponownie dopiero po kolejnym wykryciu ruchu w obszarze czułości czujnika. Czujnik obecności - to bardziej zaawansowany czujnik ruchu, który będzie podtrzymywał oświetlenie przez cały czas kiedy będzie wykrywał ruch w pomieszczeniu. 

Czujniki ruchu stanowiące część systemu inteligentnego oświetlenia mogą działać w oparciu o wiązkę laserową - czujnik uruchomi się, gdy wiązka zostanie przerwana. 

Drugą możliwą technologią w oparciu o którą działać może czujnik ruchu to pomiar promieniowania podczerwonego - działają one w oparciu o wykrywanie obecności ludzi. Ich czułość może być regulowana.

Trzecia możliwa technologia to czujniki mikrofalowe - pozwalają na wykrywanie ruchu nawet przez ściany, drewno czy szkło. 

Inteligentne oświetlenie to system z wieloma akcesoriami, który ma na celu uproszczenie ale też urozmaicenie naszego życia. Regulacja natężenia, temperatury i barwy oświetlenia będzie korzystnie wpływała na nasz nastrój ale również przyczyni się do oszczędności energii w naszym domu. W czasach, kiedy coraz bardziej cenimy sobie komfort i wygodę warto zainwestować w system inteligentnego oświetlenia.

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...
34 387 29 92