Jaki sprzęt wybrać do instalacji multiroom?

Słynne powiedzenie, "kto ma pilota, ten ma władzę", dzięki instalacji multiroom powoli traci na aktualności. Aby uniknąć konfliktów, w naszych mieszkaniach coraz częściej posiadamy dwa lub trzy odbiorniki telewizyjne, co pozwala "rozproszyć władzę" między domowników. W tekście skupimy się na urządzeniach, które są konieczne do zbudowania systemu telewizyjnego multiroom.

Coraz częściej w naszych domach i mieszkaniach posiadamy kilka odbiorników telewizyjnych. Aby móc z nich korzystać, konieczne jest podłączenie wszystkich do anteny naziemnej lub satelitarnej. System multiroom pozwala na dzielenie sygnału antenowego pomiędzy telewizory. Warto wspomnieć, że w tego typu instalacji, odbiorniki pracują niezależnie od siebie, więc każdy z domowników może oglądać inny program. Kluczem jest stworzenie punktu dostępowego, z jednej strony podłączonego do anteny (czy kilku anten), a z drugiej do odbiorników. Koszt takiego rozwiązania jest jednorazowy, płacimy tylko za sprzęt konieczny do stworzenia instalacji.

Jak rozdzielić naziemny sygnał telewizyjny?

Najprostszym sposobem rozdzielenia sygnału telewizyjnego jest zastosowanie rozgałęźnika-splittera. Rozgałęźnik to niewielkie urządzenie, które umożliwia z jednej strony podłączenie sygnału telewizji naziemnej, a z drugiej rozdzielenie go na dwa lub więcej odbiorników. Jeśli sygnał antenowy ma być doprowadzony do trzech telewizorów, to splitter powinien mieć co najmniej trzy porty wyjścia. Warto pamiętać o tym, że każdy rozgałęźnik tłumi sygnał. Aby tego uniknąć można zastosować dodatkowy wzmacniacz antenowy lub zakupić rozgałęźnik aktywny. W obudowie splittera aktywnego, jest umieszczony wzmacniacz sygnału, który niweluje straty. Mankamentem rozgałęźnika aktywnego jest wyższa cena oraz konieczność stałego podłączenia do zasilania.

Podział sygnału satelitarnego przy wykorzystaniu multiswitcha.

Jeśli planujemy bardziej rozbudowaną instalację telewizyjną która umożliwia dzielenie syganłu z anten satelitarnych (oraz innych źródeł), wówczas konieczne będzie zastosowanie urządzenia zwanego multiswitchem, oraz odpowiedniego konwertera satelitarnego typu Quattro. Multiswitch jest punktem centralnym sieci, który otrzymuje sygnał z anteny satelitarnej lub innego źródła (np.z anteny naziemnej lub z odtwarzacza DVD). Następnie wzmacnia go i filtruje oraz sumuje i rozsyła do wszystkich gniazd antenowych w całym budynku. Przesył sygnału odbywa się za pomocą jednego przewodu antenowego. Dzięki zastosowaniu multiswitcha można przy wykorzystaniu jednej anteny zbiorczej dystrybuować sygnał do nawet kilkudziesięciu odbiorników telewizyjnych. Multiswitch jest urządzeniem aktywnym, które wymaga stałego zasilania.

Konwerter satelitarny Quattro to urządzenie montowane na wysięgniku czaszy satelitarnej. Dzięki czterem wyjściom, sygnał telewizji satelitarnej może być doprowadzony bezpośrednio do wejść multiswitcha. W ten sposób za pomocą jednej anteny TV-SAT z konwerterem Quatro można łatwo doprowadzić sygnał nawet do kilkudziesięciu odbiorników.

Warto odróżnić dwa typy konwerterów, które są często ze sobą mylone, mianowicie Quattro i Quad. Konwerter Quad charakteryzuje się tym, że w jednej obudowie znajduje się układ elektroniczny umożliwiający niezależny przesył sygnału dla czterech odbiorników jednocześnie. Są to tak naprawdę cztery konwertery pełnozakresowe w jednej obudowie, które działają od siebie niezależnie. W odróżnieniu od konwertera Quattro, Quad nie może współpracować z multiswitchem.

Multiroom w płatnych platformach cyfrowych

Korzystanie z płatnej platformy cyfrowej wymusza na nas stosowanie się do reguł dostawcy (np: Cyfrowego Polsatu czy Canal+). W tym przypadku multiroom może być realizowany przez zastosowanie konwertera podwójnego (Twin) lub poczwórnego (Quad) lub unicable oraz podłączenie dodatkowych dekoderów. Podpisując umowę z naszym dostawcą deklarujemy chęć korzystania z multiroom. Wiąże się to zwykle z dopłatą oraz dodatkowymi kartami abonenckim umieszczanymi w dekoderach. Otrzymujemy również, obok dekodera głównego, dekodery dodatkowe. W starszych typach dekoderów okresowo należało karty pomocnicze aktywować w dekoderze głównym. Nowsze dekodery komunikują się ze sobą przy użyciu internetu WIFI. Szczegóły podłączenia multiroom różnią się między sobą w zależności od wybranego operatora. Obecnie na rynku jest dostępna szeroka oferta pakietów telewizyjnych oferowanych przez różnych operatorów. Przed podpisaniem umowy warto przeanalizować wszelkie warunki usługi, również te dotyczące usługi multiroom.

Tak oceniają nas klienci w popularnych serwisach internetowych

Dokładamy wszelkich starań, aby zaspokoić wszystkie potrzeby i oczekiwania naszych klientów. Ich opinia jest dla nas szczególnie istotna. Nieustannie pracujemy nad udoskonaleniem naszych procedur, aby spełnić najwyższe standardy obsługi klienta.

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...
34 387 29 92